واکنش وزارت خارجه به درخواست پارلمان ارمنستان برای لغو عضویت افغانستان از سازمان پیمان امنیت جمعی؛ بر موقف خود استواریم! |
واکنش وزارت خارجه به درخواست پارلمان ارمنستان برای لغو عضویت افغانستان از سازمان پیمان امنیت جمعی؛ بر موقف خود استواریم!

واکنش وزارت خارجه به درخواست پارلمان ارمنستان برای لغو عضویت افغانستان از سازمان پیمان امنیت جمعی؛ بر موقف خود استواریم!

۱۲ / میزان ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

وزارت خارجه‌ی افغانستان در واکنش به خواست شورای ملی ارمنستان از دبیرخانه‌ی مجمع پارلمانی سازمان پیمان امنیت جمعی یا «CSTO» مبنی بر لغو عضویت ناظر افغانستان می گوید نیاز است منازعه‌ی نگورنو قره‌باغ میان آذربایجان و ارمنستان از راه گفت‌وگو حل شود و دولت افغانستان بر این موقف خود استوار است.

گران هیواد، سخن‌گوی وزارت خارجه امروز شنبه (۱۲میزان)در پیام ویدیویی گفته است که در مورد لغو، انفصال و یا تعلیق عضویت اعضای ناظر سازمان پیمان امنیت جمعی، شورای رهبری این سازمان تصمیم می‌گیرد.

هیواد افزوده که شورای رهبری سازمان پیمان امنیت جمعی متشکل از رهبران دولت‌های عضو این سازمان است که دولت جمهوری اسلامی افغانستان با این کشورها و رهبران‌شان روابط «بسیار نیک و حسنه» دارد.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرده است که موقف دولت افغانستان این است که منازعه مرزی میان اذربایجان و ارمنستان از راه مذاکره حل شود و بر این موقف خودش استوار است.

درگیری های مرزی میان اذربایجان و ارمنستان

پس از آن که درگیری های سرحدی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه‌ی «نگورنو – قره‌باغ» آغاز شد وزارت خارجه افغانستان با نشر اعلامیه گفته بود: «منطقه‌ی نگورنو – قره‌باغ» به‌عنوان بخشی از آذربایجان در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است. افغانستان خواهان ختم اشغال نگورنو – قره‌باغ بوده، در این راستا از تلاش‌های مردم و دولت آذربایجان و سایر ملل جهان پشتیبانی می‌کند.»

وزارت خارجه‌ی افغانستان همچنان خواهان برقراری آتش‌بس و رفع بحران طولانی در این منطقه از راه مسالمت‌آمیز شده بود.

این موقف‌گیری حکومت افغانستان با واکنش تُند پارلمان ارمنستان روبه‌رو شد و آرارات میرزویان، رییس مجلس این کشور از دبیرخانه مجمع پارلمان سازمان پیمان امنیت جمعی به گونه رسمی درخواست کرد که عضویت افغانستان در این نهاد منطقه‌ای را لغو کند.

سازمان پیمان امنیت جمعی در سال ۲۰۰۲ میلادی ایجاد شده است. ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرغیزستان، روسیه و تاجیکستان اعضای کنونی این سازمان اند و در کنار آن افغانستان و صربستان نیز از سال ۲۰۱۳ میلادی به این طرف اعضای ناظر این سازمان هستند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید