خلیل‌زاد: سطح کنونی خشونت ها بلند است/ آمریکا در گفتگوهای صلح کنار زنان افغانستان است |
خلیل‌زاد: سطح کنونی خشونت ها بلند است/ آمریکا در گفتگوهای صلح کنار زنان افغانستان است

خلیل‌زاد: سطح کنونی خشونت ها بلند است/ آمریکا در گفتگوهای صلح کنار زنان افغانستان است

۲ / میزان ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

زلمی خلیلزاد نماینده خاص آمریکا در امور صلح افغانستان می گوید سطح کنونی خشونت ها در افغانستان بلند است و ابراز امیدواری می کند که گفتگوهای کنونی به کاهش خشونت ها بی انجامد.

خلیلزاد که روز گذشته سه‌شنبه (۱میزان) در نشست استماعی کمیتۀ فرعی امنیت ملی در مجلس نمایندگان آمریکا صحبت می کرد گفته است که کاهش خشونت ها به موفقیت گفت‌وگوهای دو طرف کمک می‌کند.

او افزوده: «سطح کنونی خشونت بسیار بلند است. می‌دانیم که کاهش خشونت ممکن است، امیدواریم که گفت‌وگوهای کنونی به کاهش چشمگیر خشونت‌ها از سوی تمامی طرف‌ها بینجامد.»

خلیلزاد در این نشست خاطرنشان کرده که توافق‌نامه آمریکا و طالبان چهار عنصر دارد که یکی آن بازداشتن گروه ها از تهدید امنیت ایالات متحده و متحدانش است که در این قسمت پیشرفت های از سوی طالبان صورت گرفته است.

به گفته او هیچ آمریکایی از زمان امضای توافق‌نامه در حملۀ طالبان کشته نشده است.

کاهش نظامیان آمریکایی

هرچند با وجود این که رییس جمهور آمریکا بارها از کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان سخن گفته اما زلمی خلیلزاد می گوید که وزیر دفاع امریکا دستور کاهش نیروها از پنج هزار در افغانستان کمتر شوند را نداده است.

او تاکید کرده: «ما به گونۀ محتاطانه برنامه‌ریزی می‌کنیم. در صورتی که شرایط توافق‌نامۀ ایالات متحده و طالبان عملی شود، شمار سربازان را تا ماه می سال ۲۰۲۱ به صفر کاهش دهیم.»

به گفته او تا خزان سال جاری نیروهای امریکایی در افغانستان میان ۴ الی ۵ هزار نفر کاهش خواهد یافت و خروج بیشتر نیروها بر اساس وضعیت در منطقه و عملی شدن تعهدات طالبان صورت خواهد گرفت.

نماینده خاص آمریکا در امور صلح افغانستان خاطرنشان کرده: «متاسفانه پس از خروج نیروهای شوروی از افغانستان که در نتیجه تحریک مقاومت به پشتیبانی ایالات متحده صورت گرفت،‌ رهبران این کشور مسوولانه یا عاقلانه عمل نکردند. به عوض همکاری و توافق روی یک فورمول سیاسی برای کشور شان، جنگ داخلی را آغاز کردند.»

او تاکید کرد آمریکا به رهبران افغانستان کمک خواهد کرد تا از این فرصت پیش آمده از تکرار سال های ۱۹۹۰ جلوگیری کنند.

آمریکا در کنار زنان افغانستان است

در این نشست که بیشتر بر حفاظت از حقوق زنان افغانستان تمرکز داشت خلیلزاد گفته: «می‌خواهم اطمینان دهم که حقوق بشر، حقوق زنان، حقوق اقلیت‌ها،‌ کودکان و تمامی شهروندان افغانستان، به ویژه زنان برای ایالات متحده بلندترین اهمیت را دارد. من می‌خواهم به زنان افغانستان بگویم که ما با آنان خواهیم بود.»

او اضافه کرده با وجود آن که این مذاکرات به مالکیت افغان‌ها و به رهبری افغان‌ها است، اما آمریکا در آن دخیل است و از آن نظارت خواهد کرد.

نماینده خاص آمریکا تاکید کرده که طالبان متعهد شده اند که زنان افغانستان حق تحصیل و کار را خواهند داشت و می‌توانند منحیث وزیر نیز ایفای وظیفه کنند.

این اظهارات آقای خلیلزاد در حالی مطرح می شود که گفتگوهای صلح افغانستان وارد یازدهیمن روز خود شده است و پیش از این نیز ۱۹ تن از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان در نامه‌ای از کمیته فرعی امنیت ملی آمریکا خواسته بود تا از حقوق زنان افغان دفاع کند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید