نتایج شگفت انگیز یک مطالعه: تب دنگی می تواند در برابر کرونا ویروس ایمنی ایجاد کند |
نتایج شگفت انگیز یک مطالعه: تب دنگی می تواند در برابر کرونا ویروس ایمنی ایجاد کند

نتایج شگفت انگیز یک مطالعه: تب دنگی می تواند در برابر کرونا ویروس ایمنی ایجاد کند

مترجم

سارا فیضی
مترجم

۱ / میزان ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

یواس نیوز: مطالعه جدیدی که شیوع ویروس کرونا را در برزیل مورد تجزیه و تحلیل قرار داده‌است، پیوندی را بین شیوع ویروس کرونا و شیوع تب دنگی در گذشته یافته‌است که نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض این بیماری منتقله توسط پشه می‌تواند ایمنی در برابر کووید-۱۹ فراهم کند.

این مطالعه که به رهبری میگوئل نیکوللیس، استاد دانشگاه دوک انجام شده، و به طور انحصاری با رویترز به اشتراک گذاشته شده، توزیع جغرافیایی موارد ویروس کرونا را با شیوع بیماری دنگی در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ مقایسه کرده‌است.

نیکوللیس دریافت مکان‌هایی با نرخ پایین عفونت ویروس کرونا و رشد کندتر موارد ابتلا، مکان‌هایی بوده‌اند که در سال جاری یا سال گذشته به شدت دچار شیوع تب دنگی شده‌اند.

رهبر این مطالعه با اشاره به آنتی‌بادی‌های ویروس دنگی و ویروس کرونا، گفت: “این یافته جالب توجه، امکان واکنش‌پذیری متقابل ایمونولوژیکی را بین سروتیپ‌های فلاوی‌ویروس دنگی و SARS-CoV-2 افزایش می‌دهد.”

وی افزود: “این فرضیه در صورت اثبات می‌تواند به این معنی باشد که عفونت دنگی یا ایمن‌سازی با واکسن موثر و ایمن بیماری دنگی می‌تواند تا حدی در برابر ویروس کرونا محافظت ایمنی ایجاد کند.”

نیکوللیس به رویترز گفته‌است که نتایج بسیار جالب توجه است زیرا مطالعات قبلی نشان داده‌اند نتیجه آزمایش آنتی‌بادی کووید-۱۹ در افرادی که آنتی‌بادی دنگی در خون‌شان دارند، می‌تواند به اشتباه مثبت باشد حتی اگر هرگز به ویروس کرونا آلوده نشده باشند.

به گفته نیکوللیس: “این نشان می‌دهد که بین دو ویروس یک تعامل ایمنی وجود دارد که هیچ کس انتظار آن را نداشته، زیرا این دو ویروس از خانواده‌های کاملاً متفاوتی هستند.”

نتایج این مطالعه علت بروز کمتر کووید-۱۹ و نرخ پایین‌تر مرگ و میر در اثر آن را در برخی مناطق برزیل که سطح آنتی‌بادی‌های دنگی در آنها بالاتر است، نشان می‌دهد.

در ایالاتی از برزیل که شیوع بالای تب دنگی را در سال گذشته و اوایل سال جاری تجربه کردند، کووید-۱۹ نرخ رشد پایین‌تری داشته‌است.

این تیم رابطه مشابهی را نیز بین شیوع بیماری دنگی و کُندی شیوع کووید-۱۹ در سایر مناطق آمریکای لاتین و همچنین آسیا پیدا کرد.

نیکوللیس گفت که تیم او به طور تصادفی به این یافته رسیدند. به این ترتیب که پس از شناسایی نقاط بدون کرونا روی نقشه، تیم به جستجوی توضیحات احتمالی پرداختند. دستیابی به موفقیت زمانی اتفاق افتاد که تیم شیوع دنگی و ویروس کرونا را مقایسه کردند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید