خلیلزاد حمایت جهانی از تفاهم سیاسی مبتنی بر مذاکرات در افغانستان را فرصت بی نظیر خواند |
خلیلزاد حمایت جهانی از تفاهم سیاسی مبتنی بر مذاکرات در افغانستان را فرصت بی نظیر خواند

خلیلزاد حمایت جهانی از تفاهم سیاسی مبتنی بر مذاکرات در افغانستان را فرصت بی نظیر خواند

۳۰ / سنبله ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

زلمی خلیلزاد نماینده خاص امریکا در امور صلح افغانستان در واکنش به اعلامیه شورای امنیت سازمان ملل می گوید حمایت گسترده جهانی از تفاهم سیاسی از طریق مذاکرات و صلح در افغانستان فرصت بی‌نظیر است و از آن باید استفاده شود.

آقای خلیلزاد شب گذشته (۳۰سنبله) در رشته توییت های گفته است که شورای امنیت سازمان ملل اعلامیه را در مورد مذاکرات صلح افغانستان نشر کرده که در آن بر تعهد جامعه جهانی نسبت به «حاکمیت، استقلال، تمامیت ارضی و اتحاد ملی» افغانستان تاکید شده است.

خلیلزاد افزوده اعلامیه شورای امنیت از دست یابی به یک تفاهم سیاسی که تمام افغانها را در بر گیرد و منطقه و جامعه جهانی در عمل و روحیه از آن پشتیبانی بتواند، حمایت می‌کند.

او تاکید کرده:‌ «این یک موقع بی‌‌نظیر برای افغانستان است؛ نه تنها اینکه جناح های افغان مستقیماً با هم مذاکره می‌کنند، بلکه آنچنانی که در اعلامیه شورای امنیت تذکر یافته، حمایت گسترده جهانی برای تفاهم سیاسی از طریق مذاکرات و صلح در افغانستان وجود دارد، از این فرصت بی‌نظیر باید استفاده شود.»

تشویق شورای امنیت از مذاکره کننده گان به ایجاد اعتماد

اعضای شورای امنیت سازمان ملل دو روز قبل در اعلامیه از آغاز مذاکرات بین الافغانی صلح افغانستان در دوحه قطر استقبال کرده بر تعهد این شورا به حاکمیت، استقلال، تمامیت ارضی و وحدت ملی افغانستان تأکید کرده اند.

شورای امنیت سازمان ملل در اعلامیه خود بر یک صلح پایدار تنها از طریق یک روند صلح جامع و همه جانبه به رهبری افغانستان که هدف آن آتش بس دائمی و همچنین یک توافق سیاسی فراگیر برای پایان دادن به درگیری است تاکید کرده، مذاکره کننده گان را به ادامه پیگیری اقدامات ایجاد اعتماد از جمله کاهش خشونت و ادامه حسن نیت تشویق کرده است.

این در حالی مطرح شده است که مذاکرات بین الافغانی افغانستان وارد نهمین روز خود شده است به گفته وزارت دولت در امور صلح مذاکرات بین الافغانی آغاز خوب داشته، نشست عمومی دو هیئت و گروه های تماس میان دوطرف انجام شده و این روند همچنان ادامه دارد.

ناجیه انوری دو شب قبل در پیامی گفته بود که کار روی «طرزالعمل جلسات» جریان دارد و تفاوت دیدگاه ها در دوطرف مذاکرات ایجاب وقت بیشتر برای بحث روی این سند «بنیادی» را می کند تا به نقطه مشترک برسند و این سند بتواند جریان مذاکرات را به پیش ببرد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید