افزایش ۴ درصدی واقعات مثبت کرونا؛‌ وزارت صحت برای مهار موج دوم ویروس کرونا آماده می شود |
افزایش ۴ درصدی واقعات مثبت کرونا؛‌ وزارت صحت برای مهار موج دوم ویروس کرونا آماده می شود

افزایش ۴ درصدی واقعات مثبت کرونا؛‌ وزارت صحت برای مهار موج دوم ویروس کرونا آماده می شود

۲۶ / سنبله ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

مسوولان در وزارت صحت عامه می‌گویند واقعات مثبت ویروس کرونا در کشور افزایش ۴ درصدی داشته و این وزارت تطبیق مراحل نخستین برنامه مهار موج دوم شیوع ویروس کرونا را آغاز کرده است.

اکمل سمسور، سخنگوی وزارت صحت امروز چهارشنبه (۲۶ سنبله) در نشست خبری گفت که در هفته‌ی سی‌وپنجم شیوع ویروس کرونا میزان موارد مثبت کرونا در افغانستان، ۱۰ درصد کاهش یافته بود، اما این میزان در هفته‌ی گذشته (هفته ششم) به ۱۴ درصد رسیده که ۴ درصد افزایش را نسبت به هفته‌ی گذشته‌ی آن، نشان می‌دهد.

سمسور افزود که افغانستان در هفته سی وهفتم شیوع ویروس کرونا قرار دارد و در این هفته نیز شمار واقعات مثبت ویروس کرونا کاهش نیافته و این رقم در ۱۴ درصد باقی مانده است.

سخنگوی وزارت صحت تاکید کرد که این وزارت سخت در تلاش آمادگی ها برای مهار شیوع احتمالی موج دوم ویروس کرونا در زمستان پیش رو است.

به گفته او برنامه جامع برای مهار موج دوم ویروس کرونا از سوی وزارت صحت تهیه شده و تطبیق مراحل نخستین آن آغاز شده است که براساس آن وضعیت شفاخانه های کووید۱۹، لابراتوار های تشخیصیه وبسترهای بیماران در ۳۴ ولایت کشور از سوی وزارت صحت عامه و موسسات تطبیق کننده، به هدف رفع نیازمندی ها مورد بررسی قرار می‌گیرند.

تاکید بر استفاده از ماسک

اکمل سمسور در ادامه افزود که استفاده از ماسک می‌تواند آمار واقعات مثبت ویروس کرونا را به صفر نزدیک سازد و حتی از احتمال شیوع موج دوم این ویروس در فصل زمستان نیز جلوگیری شود.

او تاکید کرد که استفاده از ماسک، آمار واقعات مثبت ویروس کرونا را به حداقل خواهد رساند.

سخنگوی وزارت صحت از فعال شدن لابراتوار تشخیص نمونه های مشکوک ویروس کرونا در ولایت قندز خبر داد و گفت که پس از این تست های مشکوک ویروس کرونا از ولایت های بدخشان، تخار، قندز و بغلان به جای فرستاده شدن به ولایت بلخ، در قندز آزمایش می‌شوند.

سمسور هدف از فعال سازی این لابراتوار را ایجاد ظرفیت بلند تشخص ویروس کرونا خواند.

ثبت ۴۰ مورد تازه

او ادامه داد که که در ۲۴ ساعت ۱۶۱ نمونه مشکوک ویروس کرونا در لابراتوار های وزارت صحت عامه آزمایش شده که نتیجه ۴۰ مورد ان مثبت تشخیص شده و باثبت آن شمار مجموعی مبتلایان به ۳۸ هزار ۸۵۵ تن رسیده است.

به گفته سمسور، در یک شبانه روز گذشته ۴۰۵ تن دیگر از مبتلایان بهبود یافته و ۱۰ فرد مبتلا به این ویروس نیز جانباخته است که با ثبت آن شمار بهبود یافتگان به ۳۲ هزار ۵۰۳ تن و شمار جان باختگان به یک هزار ۴۳۶ تن رسیده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید