‌اکثر طالبان آزاد شده توسط حکومت افغانستان به جبهه جنگ بازگشته اند |
‌اکثر طالبان آزاد شده توسط حکومت افغانستان به جبهه جنگ بازگشته اند

‌اکثر طالبان آزاد شده توسط حکومت افغانستان به جبهه جنگ بازگشته اند

۱۵ / سنبله ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

فارین پالیسی به نقل از مقاله‌ای در رابطه به پروژه گفتگوی صلح افغانستان در دانشگاه کوئینز در بلفاست، در ایرلند شمالی، نوشته شده و هنوز منتشر نشده، گفته است که صدها جنگجوی گروه طالبان که براساس توافق‌نامه صلح آمریکا با طالبان از زندان‌های حکومت افغانستان آزاد شده اند، به جبهه‌های جنگ بازگشته اند.

در این مقاله آمده است: «زندانیان طالبان که به عنوان بخشی از معامله میانجی‌گری ایالات متحده با هدف پایان دادن به تقریباً ۲۰ سال جنگ توسط حکومت افغانستان آزاد شده اند، به عنوان فرماندهان و مبارزان در حال نقض مستقیم وعده‌های رهبران شورشیان به کاخ سفید، به میدان جنگ برمی‌گردند.»

در این مقاله که توسط مایکل سمپل و فلیکس کوئن، کارشناسان طالبان نوشته شده، آمده است که زندانیان سابق طالبان «در جنگ شرکت می‌کردند، در جنگ کشته می‌شدند و به اسارت در می‌آمدند. یک مورد از زندانیان سابق درگیر ترورهای انتقام‌جویی بود.»

آنها ۱۰۸ زندانی طالبان را بررسی کردند و دریافتند که ۶۸٪ آنها، یعنی ۷۴ جنگجو، «دوباره در طالبان ادغام شده اند.» و در جنگ نقش‌های فعالی داشته اند، یا در گروه‌های طالبانی بودند که برای از سرگیری جنگ آماده می‌شدند.»

برخی از بازداشت‌شدگان آزادشده همچنین در سمت‌هایی به عنوان فرماندهان خودخوانده  از سوی رؤسای سیاسی منصوب شده اند.

سمپل و کوئن می‌نویسند: «تعدادی از زندانیان سابق از زمان آزادی به سمت فرماندهی منصوب شده اند … انتصاب زندانیان سابق به عنوان ولسوال – که اساساً متولی امور نظامی و نظارت بر امور غیرنظامی در سطح منطقه هستند –  اکنون معمول شده است.»

۸ % مصاحبه‌شوندگان مایل به بازگشت به نبرد بودند، اما «توسط مخالفت خانوادگی مهار شده اند»، بیشتر توسط همسران آنها. ۲۷ یا ۲۴ %، «به دلایل مختلف به طور قاطع دیگر درگیری نخواهند کرد»، عمدتاً به این دلیل که آن‌ها مایل به بازگشت به زندگی غیرنظامی بودند.

فارین پالیسی که با یک مقام ارشد افغانستان صحبت کرده است، نوشته است؛ «یافته‌های گزارش با آنچه مشاهده کردیم مطابقت دارد.»

به نظر می‌رسد این تحقیق شک و تردید در مورد ارزش وعده‌های طالبان برای کاهش خشونت، بازداشتن جنگجویان آنها از میدان جنگ پس از آزادی از زندان و پیروی از سایر شرایط توافق با ایالات متحده، از جمله انصراف از ارتباط با القاعده، تأیید می‌کند.

منتقدان این معامله گمان می‌کنند که طالبان تنها به بازگشت به قدرت علاقه‌مند هستند که هدف نهایی آنها را برای ایجاد یک دولت اسلامی، دست در دست القاعده تسهیل کند.

این گزارش‌ها در حالی منتشر می‌شود که دولت افغانستان برای گفتگو با طالبان آماده می‌شود و تأیید می‌کند که روند تبادل زندانیان به پایان رسیده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید