افغانستان و ازبکستان موافقت نامه خریدوفروش۱۰ ساله برق را امضا کردند |
افغانستان و ازبکستان موافقت نامه خریدوفروش۱۰ ساله برق را امضا کردند

افغانستان و ازبکستان موافقت نامه خریدوفروش۱۰ ساله برق را امضا کردند

۸ / سنبله ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

وزارت خارجه اعلام کرده است که در جریان سفر هیات عالی‌رتبه افغانستان به ازبکستان موافقت‌نامه ۱۰ ساله «خرید وفروش» برق میان دو کشور از سوی سرپرست شرکت برشنا و مدیر شبکه ملی برق ازبکستان امضا شده است.

وزارت خارجه امروز شنبه (۸سنبله) گفته است که این موافقت نامه میان سرپرست شرکت برشنا و داداجان عیسکولوف رییس هیات مدیره شبکه ملی برق ازبکستان امضا شده است.

وزارت خارجه افزوده که بر مبنای این موافقت نامه، پس از تکمیل لین انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت که توسط ازبکستان و حمایت مالی بانک انکشاف آسیایی به ارزش حدود صد میلیون دالر امریکایی احداث می‌ شود در سال اول و دوم ۴.۲۵ گیگاوات‌در ساعت و در سال‌های بعدی ۶ گیگاوات‌ در ساعت انرژی برق به افغانستان صادر خواهد شد.

وزارت خارجه تاکید کرده که با تطبیق این موافقت نامه، برق ۲۴‌ساعته به ولایات شمالی‌، مرکزی، جنوب و جنوب غربی و پایتخت کشور فراهم می شود.

سفر اتمر به ازبکستان

این موافقت نامه پس از آن امضا شده است که حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه روز گذشته در راس یک هیئت بلندپایه دولتی شامل محمد شاکر کارگر رئیس دفتر ریاست جمهوری، عبدالکریم ملکیار سرپرست وزارت تجارت و صنعت، احمد یما شمس سرپرست وزارت ترانسپورت و اجمل احمدی رئیس بانک مرکزی به تاشکند، پایتخت ازبکستان رفته است.

آقای اتمر تاکنون با عبدالعزیز کاملوف وزیر خارجه ازبکستان ملاقات دیدار و دو طرف روی امضای قرارداد انتقال برق میان شرکت برشنا و وزارت انرژی ازبکستان و گسترش همکاری‌ها در عرصه‌‌های تجارت و ترانسپورت به توافق رسیده اند.

سرپرست وزارت خارجه در این سفر همچنان با تاجران و سرمایه‌گذاران افغان مقیم ازبکستان نیز دیدار کرده است.

این اقدام افغانستان پس از آن صورت گرفته است که تاجیکستان نظر به کمبود آب برق وارداتی افغانستان را  از ۳۵۰ میگاوات به ۴۰ میگاوات کاهش داد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید