خلیلزاد: روند صلح افغانستان به مرحله امیدوارکننده رسیده است |
خلیلزاد: روند صلح افغانستان به مرحله امیدوارکننده رسیده است

خلیلزاد: روند صلح افغانستان به مرحله امیدوارکننده رسیده است

۲۹ / اسد ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

زلمی خلیلزاد نماینده خاص امریکا در امور صلح افغانستان می گوید روند صلح افغانستان با وجود چالش ها به مرحله امیدوار کننده رسیده و مذاکرات بین الافغانی هرچه زود تر آغاز می شود.

زلمی خلیلزاد شب گذشته (۲۸ اسد) در رشته توییت های به مناسب ۱۰۱ مین سالروز استقلال افغانستان آن را به مردم افغانستان تبریک گفته تاکید کرده: «جشن امسال در حالی برگزار می شود که تلاش ها برای پایان دادن به جنگ ۴۰ ساله به رغم چالش های جدی، در مرحله امیدوارکننده ای قرار دارد.»

او افزوده که مردم افغانستان مشتاق صلح اند و به زودی مذاکرات بین الافغانی  باید آغاز شود.

نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان مذاکرات بین الافغانی را یک گام «تاریخی و حیاتی» برای برقراری صلح در افغانستان خوانده از رهبران وسیاسیون افغان خواسته است کشورشان را از هر چه مقدم‌تر شمرده و با عبرت از اشتباهات گذشته، به یک توافق سیاسی برسند.

این در حالی است که عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی و حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان نیز روز گذشته در پیام های شان به مناسب ۱۰۱ مین سالروز استقلال افغانستان گفته اند که دورنمای صلح در این روزها را روشن تر می بینند و افغانستان به صلح نزدیک شده است.

تعویق روند مذاکرات بین الافغانی

این خوشبینی ها در حالی مطرح می شود که روند مذاکرات بین الافغانی که قرار بود در دوحه برگزار شود تا زمان نامشخص به دلیل عدم رهایی شماری از زندانیان طالبان به تعویق افتاده است.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری دو روز قبل در نشست خبری در مورد رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان گفته که شماری از کشورهای خارجی در مورد رهایی ۶ تن از زندانیان طالبان که متهم به کشتن شهروندان آن کشورها اند ملاحظه دارد و حکومت تلاش دارد تا برای بیرون رفت از آن راه‌حل پیدا شود.

پیش از این فرانسه از افغانستان و استرالیا از امریکا خواسته بود شماری از زندانیان طالبان را از زندان رها نکنند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید