پس از ولایت ننگرهار و پکتیا، هم زمان با سفر مقام‌های ارشد وزارت دفاع به ولایت قندهار، نیروهای ارتش امروز مانور نظامی در ولسوالی اسپین بولدک ولایت قندهار که هم سرحد با پاکستان است، راه اندازی کرده اند.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان امروز یکشنبه (۲۶ اسد) در توییتی گفته است که نظامیان افغان تمرینات گستردۀ نظامی را در ولسوالی سپین بولدک ولایت قندهار آغاز کرده اند.

فیصل افزوده که این تمرینات به نام اعضای نیروهای امنیتی افغان که در درگیری اخیر با نظامیان پاکستانی در این ولسوالی کشته شده اند، نام‌گذاری شده است.

از سوی هم وزارت دفاع گفته است که در این مانور نظامی نیروهای پیاده، کماندو، نیروهای ضربتی، سرحدی و نیروهای هوایی شرکت کرده و توانایی‌های‌شان را با کاربرد سلاح‌های سبک و سنگین به نمایش گذاشتند.

مانور نظامی ارتش افغانستان در مرز با پاکستان

این در حالی است که پیش از این نیروهای ارتش در ولسوالی گوشته ننگرهار و ولسوالی آریوب‌زازی ولایت پکتیا در دو روز گذشته مانور نظامی انجام داده اند.

مقام های ارتش هدف از انجام این مانورها را بلندبردن توانایی نیروهای امنیتی و دفاعی خوانده، تاکید کرده اند که مانورها در نقات مرزی پیام روشن به «دوستان و دشمنان» افغانستان دارد.

این مانورهای نظامی در حالی در نزدیکی خط دیورند انجام می‌شوند که اخیراً درگیری‌های مرزی میان نظامیان افغانستان و پاکستان در اسپین بولدک قندهار و ولایت کنر رخ داده است.

در همین حال نظامیان پاکستانی بارها خاک افغانستان را هدف حملات راکتی قرار داده که در آن شماری از غیرنظامیان کشته و زخمی شده اند.

پیش از این نیز حکومت افغانستان، پاکستان را به ایجاد دروازه و کشیدن موانع در در خاک افغانستان متهم کرده بود، اما وزارت خارجه پاکستان اقدام پاکستان در خصوص ایجاد دروازه و نصب موانع در سرحدات‌اش را مطابق قوانین بین‌المللی خوانده است.