روز جهانی جوانان؛ افغانستان، 25 درصد جمعیت جوان و 2 میلیون شهروند بیکار در چه وضیعتی قرار دارد؟ |
روز جهانی جوانان؛ افغانستان، ۲۵ درصد جمعیت جوان و ۲ میلیون شهروند بیکار در چه وضیعتی قرار دارد؟

روز جهانی جوانان؛ افغانستان، ۲۵ درصد جمعیت جوان و ۲ میلیون شهروند بیکار در چه وضیعتی قرار دارد؟

خبرنگار خبرنامه

فرشته فرهنگ
خبرنگار خبرنامه

۲۳ / اسد ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

رییس جمهور غنی در پیام تبریک روز جوانان گفت، افغانستان از جمله کشورهای جهان است که اکثریت نفوس‌اش را جوانان تشکیل می‌دهد.

این گفته در حالی است که آخرین آمار اداره ملی احصائیه کشور میزان جمعیت افغانستان را ۳۲٫۲ میلیون نفر برآور کرده است. روبینا شهابی، سخنگوی اداره ملی احصائیه به خبرنامه گفت: “طبق تعریف مشخص احصایوی، جوان به افراد بین سنین ۱۵ تا ۲۴ ساله گفته می‌شود، که از مجموع نفوس کشور ۲۰٫۳ درصد آن جوان هستند.”

بورسیه تحصیلی برای جوانان

رییس جمهور غنی روز چهارشنبه (۲۲ اسد) در پیام ویدیویی به مناسبت روز جهانی جوانان گفت پس از این به جوانانی بورسیه تحصیلی داده می‌شود که دوسال در یکی از ولسوالی‌ها به کودکان تدریس کرده باشند.

در حالی که سیستم ورود به کار در افغانستان نیاز به تجربه کاری دارد و هیچ یکی از فارغین دانشگاه‌ها یا مکاتب بدون سند تحصیلات عالی و یا تجربه کاری نمی‌توانند وارد بازار کار شوند هنوز هم روز جهانی جوان در کشور با چالش‌های زیاد و بیکاری در بین جوانان تجلیل می‌شود.

با آن که هر ساله به صورت کلی از همه دانشگاه‌های کشور، خصوصی و دولتی ۳۰ الی ۴۰ هزار نفر فارغ التحصیل می‌شوند اما تعداد کمی از آنان جذب بازار کار می‌شوند.

عبدالفتاح عشرت احمدزی، سخنگوی وزارت کار و امور اجتماعی به خبرنامه گفت: “اکنون آمار کسانی که دارای سن کار می‌باشند به ۱۵ تا ۱۶ میلیون نفر می‌رسد و کسانی که واجد شرایط هستند از ۸ تا ۹ میلیون نفر را تشکیل می‌دهند که حدود ۲ میلیون نفر آن بیکار یا کم کار هستند.”

هرچند محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور در سال‌های گذشته نیز وعده ایجاد شغل برای جوانان داده بود اما هنوز هم مشکلات زیادی در این خصوص وجود دارد.

سالانه حدود ۴۰۰ هزار نفر آماده ورود به بازار کار هستند اما درصدی کمی از آنان می‌توانند شامل بازار کار شوند و هنوز ظرفیت کافی برای جذب همه آنان در کشور وجود ندارد.

آقای احمدزی افزود: “هرچند هنوز هم چالش‌هایی مانند قوم‌گرایی، مذهب گرایی، رشوه در بعضی از مناطق وجود دارد اما نسبت به گذشته تغییرات بزرگی ایجاد شده است و اکنون بسیاری از جوانان بدون روابط خویشاوندی و با تحصیلات و تجربیات خود وارد کار می‌شوند.”

اما او تاکید دارد که این مقدار هنوز هم در برابر نیروی کار آماده در کشور خیلی کم است و باید به امنیت سرمایه‌گذاران و تاجران توجه بیشتری صورت بگیرد تا در کنار دولت سکتور خصوصی نیز بتواند در کشور فعالیت نماید.

این وزارت اکنون سعی دارد تا با کار روی برنامه‌های آموزش فنی و حرفه‌ای و اعزام کارگر فضای بیشتری برای واجدین کار فراهم آورد.

آغاز کار شورای عالی جوانان

در همین حال به مناسب روز جوان رییس جمهور غنی اعلان کرده که معینیت جوانان در وزارت اطلاعات و فرهنگ به مجموعه ریاست دفتر ریاست جمهوری منتقل می‌شود و تا ۴۵ روز دیگر شورای عالی جوانان ایجاد و اولین جلسه خود را دایر می‌کند که در آن جوانان از ۳۴ ولایت نقش خواهند داشت، و جهت رسیدگی به تمام امور جوانان فعالیت خواهد کرد.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه همکاری‌های زنان و جوانان در عرصه‌های ملی قابل تقدیر است، گفت  ۱۵ هزار بست خالی در سراسر کشور وجود دارد و جوانان دارای ظرفیت از طریق گذراندن امتحان کمیسیون اصلاحات اداری احراز بست خواهند شد. وی اضافه کرد که یک صندوق حمایتی برای جوانان نیز ایجاد می‌شود.

با این که رئیس جمهور بر بست های خالی ادارات در سراسر کشور تاکید دارد اما رضا باهر، معاون سخنگوی وزارت مهاجرت و عودت کنندگان کشور به خبرنامه گفت: “به صورت تخمینی ۶۰ درصد از مهاجرین افغانستان جوانان هستند که تعداد زیادی آنان نیز به عنوان کارگر به دو کشور همسایه ایران و پاکستان مهاجر شده‌اند. همچنان مهاجرین کشورهای اروپایی نیز بیشتر جوانان می‌باشند.”

این آمار در حالی است که اکنون ۶٫۵ میلیون نفر از جمعیت افغانستان مهاجر هستند و بیشتر از ۵ میلیون آنان به دو کشور ایران و پاکستان مهاجرت کرده‌اند.

در حال حاضر ۲٫۵ میلیون نفر در ایران و ۲ میلیون ۴۰۰ نفر نیز در پاکستان زندگی ‌می‌کنند.

از مجموع مهاجرین کشور حدود ۵۰۰ هزار نفر در کشورهای اروپایی و حدود ۴۸۰ هزار نفر نیز در آمریکا و استرالیا پناهنده شده اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید