آیا رژیم غذایی روی بوی بدن تاثیرگذار است؟ |
آیا رژیم غذایی روی بوی بدن تاثیرگذار است؟

آیا رژیم غذایی روی بوی بدن تاثیرگذار است؟

۲۰ / اسد ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

به طور کلی بوی بدن ما تا حد زیادی توسط ژنتیک، سلامت عمومی و بهداشت شخصی تعیین می‌شود. هرچند شایع‌ترین دلیل بوی بد بدن وجود باکتری‌های روی پوست است که پروتئین‌ها و قندهای موجود در تعریق ما را متابولیزه می‌کنند، اما رژیم غذایی یا غذاهایی که انتخاب می‌کنیم نیز ممکن است بوی بدن ما را تحت تاثیر قرار بدهند.

در واقع، بوی شما مانند چیزی است که می‌خورید. بنابراین حتی اگر بهداشت شخصی را رعایت کنید، به لطف غذاهایی که می‌خورید، احتمال اینکه بوی خوبی ندهید وجود دارد. احتمالا اولین چیزی که به ذهن‌تان می‌رسد این است که که پیاز و سیر آشکارترین مجرمان بوی بد بدن هستند. این تاثیر به دلیل وجود مواد گوگردی فرار، از جمله آلیسین است که باعث می‌شود بوی آنها ساعت‌ها بعد از مصرف هم بماند. به همین ترتیب، غذاهای دیگری مانند کلم و گل کلم نیز به دلیل وجود ترکیبات گوگردی می‌توانند بر بوی بدن تأثیر بگذارند.

مطلب مرتبط: بوی بد دهان؛ علل و راهکارهای مقابله با این مشکل

غذاهای تند نیز ممکن است تاثیرگذار باشند، به این دلیل که آنها دمای بدن ما را افزایش می‌دهند و این به نوبه خود میزان تعریق را افزایش می‌دهد و با تعریق بیشتر بوی بدن هم بیشتر می‌شود. به علاوه، طبق مطالعه‌ای که در ژورنال علوم شیمی منتشر شده‌است، بوی بدن شرکت‌کنندگانی که رژیم غذایی گیاهخواری به آنها داده شد، نسبت به شرکت‌کنندگانی که گوشت خورده بودند، بهتر بود.

برخی تحقیقات نشان داده‌اند که بوی عرق مردانی که رژیم غذایی سالم و پر از میوه و سبزیجات داشتند، بهتر است صرف نظر از هر میزان تعریقی که دارند.

از طرف دیگر‌، مطالعاتی که بر محور خودسنجی بوده‌اند، نشان می‌دهند که مصرف کربوهیدرات بالا با بدتر شدن بوی عرق همراه است.

تحقیق دیگری حاکی از آن است که مصرف گوشت زیاد، در مقایسه با رژیم غذایی مبتنی بر گیاه ممکن است روی بوی بدن تأثیر منفی بگذارد.

به هر روی در خوردن و نوشیدن هر چیزی که زیاده‌روی کنید، بوی بدن‌تان شما را لو خواهد داد. بنابراین غذاهای‌تان را عاقلانه انتخاب کنید!

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید