۵۰ زندانی مجرم طالبان رها شده اند؛ آیا تحولات جاری به مذاکرات بین الافغانی می انجامد؟ |
۵۰ زندانی مجرم طالبان رها شده اند؛ آیا تحولات جاری به مذاکرات بین الافغانی می انجامد؟

۵۰ زندانی مجرم طالبان رها شده اند؛ آیا تحولات جاری به مذاکرات بین الافغانی می انجامد؟

۶ / اسد ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

حکومت افغانستان پس از پافشاری ها مبنی بر عدم رهایی ۵۹۲ زندانی مجرم طالبان از زندان ها به تازگی ۵۰ تن از زندانیان طالبان را مطابق لیست از قبل سپرده شده از سوی این گروه رها کرده است.

منابع در دولت افغانستان و گروه طالبان به بی بی سی فارسی تایید کرده‌اند که ۵۰ زندانی دیگر گروه طالبان مطابق فهرست داده شده از سوی این گروه از زندان پلجرخی کابل آزاد شده و احتمالا زندانیان بیشتر طالبان تا عید قربان به هدف تسهیل گفتگوهای صلح و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی آزاد شوند.

رهایی این ۵۰ زندانی طالبان از سوی حکومت در حالی صورت گرفته است که پیش از این حکومت افغانستان گفته بود که از میان فهرست ۵ هزار زندانی طالبان، ۵۹۲ تن آنان پرونده‌های حق‌العبدی دارند و به جرایم مختلفی از جمله قاچاق مواد مخدر، تجاوز جنسی، آدم‌ربایی، قتل و موارد دیگر متهم اند و هیچ قانونی اجازه رهایی آنان را نمی دهد.

دولت افغانستان از گروه طالبان خواسته بود تا فهرست بدیل در این زمینه ارایه کند اما طالبان همچنان بر رهایی زندانیان شان مطابق فهرست داده شده تاکید می‌کردند.

این شمار زندانیان طالبان در حالی رها شده که سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر روز جمعه گذشته گفته بود که در صورت رهایی همه زندانیان این گروه مطابق فهرست داده شده تا عید قربان طالبان آماده به مذاکرات بین الافغانی اند و نیز روند رهایی زندانیان حکومتی را تکمیل می کنند.

گروه طالبان روز گذشته ۳۷ زندانی حکومت را در تخار و قندز رها کرده اند.

موضع تغییر ناپذیر گروه طالبان

گروه طالبان پس از امضای موافقت‌نامه صلح با امریکا در دوحه همیشه موضع تغییر ناپذیر اتخاذ کرده اند و هیچ گاهی در مقابل حکومت افغانستان از مواضع شان عقب نیشینی نکرده اند.

به تازگی ملا برادر معاون سیاسی طالبان در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری ایرانی تسنیم گفته است که توافقات پشت‌پرده‌ای بین این گروه و آمریکا وجود ندارد و اگر نیروهای خارجی در زمان مشخصی از افغانستان خارج نشوند، درآن‌صورت تصمیم‌های لازم را اتخاذ خواهند کرد.

ملابرادر درباره عدم آزادی بیش از ۵۹۲ زندانی این گروه از سوی دولت گفته است که فهرست تازه به حکومت داده نشده و گروه طالبان اصرار دارد که زندانیان طالبان بر اساس توافقنامه دوحه و فهرست ارائه‌شده به طرف مقابل، آزاد شوند تا زمینه برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی نیز مهیا گردد.

او تاکید کرده که آزادی تمام ۵ هزار زندانی طالبان پیش‌شرط آغاز مذاکرات بین‌الافغانی است.

آیا طالبان شکست خورده اند؟

با وجود عقب نیشینی های حکومت در ماه های گذشته اما امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور در گردهمایی در ولایت نمیروز گفته است: «طالبان پس از توافقنامۀ دوحه فکر می کردند که با بیرون شدن سربازان امریکایی، از راه جنگ دستآورد خواهند داشت و در محلات مختلف مصروف جنگ با مردم اند، اما گروه طالبان شکست خورده اند و از طریق خشونت هیچ چیزی را بدست آورده نمی توانند».

صالح افزوده که طالبان از نگاه سیاسی شکست خورده اند و اکثریت مطلق مردم ما به جای نظام طالبانی، مدافع و خواهان جمهوریت اند که «فضای انسانی» را فراهم کرده است.

معاون اول ریاست جهموری خاطرنشان کرده که دولت برای دستیابی به صلح پایدار و باعزت، آمادۀ مذاکرات است.

این در حالی است که زلمی خلیلزاد نماینده خاص امریکا در امور صلح افغانستان به تازگی دور تازه از سفرهایش به منظور تسهیل گفتگوهای بین الافغانی آغاز کرده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید