چهارمین جشنواره‌ی گل‌کچالو با بهره‌برداری ۹۵ ذخیره‌خانه‌ در بامیان تجلیل شد |
چهارمین جشنواره‌ی گل‌کچالو با بهره‌برداری ۹۵ ذخیره‌خانه‌ در بامیان تجلیل شد

چهارمین جشنواره‌ی گل‌کچالو با بهره‌برداری ۹۵ ذخیره‌خانه‌ در بامیان تجلیل شد

۵ / اسد ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

وزارت زراعت اعلام کرده است که چهارمین جشنواره گل کچالو در بامیان با حضور مسوولان این وزارت، مقام های محلی بامیان، دهقانان و شهروندان بامیانی، با آغاز بهره‌برداری از ۹۵ ذخیره‌خانه کچالو تجلیل شده است.

وزارت زراعت گفته است که چهارمین جشنواره گل‌کچالو بامیان امروز یک‌شنبه (۵اسد) برگزار شده و حشمت‌الله غفوری معین آبیاری و منابع طبیعی این وزارت در این مراسم گفته است که به دلیل اهمیت کچالو و مصونیت غذایی کشور از ناحیه کچالو، جشنواره‌ی گل کچالو مهم است و این جشنواره بزرگ‌ترین بازاریابی برای کچالوی بامیان است.

غفوری با بیان اینکه کچالو بامیان از نظر کیفیت بهترین است افزوده که بامیان از نظر تولید کچالو پیش‌تاز است و سالانه بیش از ۳۰۰ هزار متریک تن تولید دارد.

معین وزارت زراعت تاکید کرده: «سالانه در فصل زمستان به دلیل کمبود ذخیره‌گاه، با کمبود کچالو در بازار مواجه می‌شویم. نیاز است که تولید کچالو از ۳۰۰ هزار تن به بیش از ۴۰۰ هزار تن برسد و در عین حال ذخیرگاه‌ها نیز بیش‌تر شود.»

او از فعالان سکتور خصوصی نیز خواسته است تا در پروسس کچالو و سایر تولیدات بامیان سرمایه‌گذاری کنند و وزارت زراعت آماده است که ۵۰ درصد به سرمایه‌گذاران کمک مالی کند.

ساخت سردخانه ها در بامیان

معین آبیاری و منابع منابع وزارت زراعت خاطرنشان کرد که سال آینده کار ساخت یک سردخانه به ظرفیت یک‌هزار و ۵۰۰ تن برای نگهداری میوه‌جات در بامیان آغاز می‌شود.

او اضافه کرده که اتحادیه‌های دهقانان در پنج بخش میوه‌جات، سبزیجات، لبنیات، حبوبات و غله‌جات در کشور برای تامین مواد خوراکی نیروهای امنیتی و دفاعی تأسیس می‌شود و کار در این بخش در بامیان نیز جریان دارد.

به گفته او در سال جاری ۲۰۰ ذخیره‌گاه کچالو از طریق مدیریت محصولات زراعتی و ۹۵ باب از طریق پروژه زنجیره ارزشی باغداری و ۴۲ ذخیره‌گاه پیاز، ساخته می‌شود و نیز در قالب این برنامه‌ها، برای ۲۰ تن از خانم‌های زراعت‌پیشه‌ی بامیان، ماشین‌های خشک‌کننده‌ی میوه و سبزی، توزیع می‌شود.

بر اساس معلومات وزارت زراعت مجموع بودجه امسال وزارت زراعت در ولایت بامیان، ۵۵۷ میلیون افغانی در بخش‌های مختلف است و نیز تلاش می شود در بررسی وسط سال ۱۰۰ ذخیره‌خانه‌ی دیگر کچالو نیز برای بامیان در نظر گرفته شود.

این در حالی است که کچالو در اکثر مناطق بامیان کشت و تولید می‌شود، اما مناطق مربوط به مرکز و ولسوالی‌های یکا‌ولنگ و شیبر، مراکز عمده‌ی تولید کچالو در بامیان به شمار می‌رود. بر اساس آمارها نزدیک به ۵۰ هزار دهقان مصروف کشت و تولید کچالو در این ولایت است و ولایت بامیان، به تنهایی بیش‌تر از کل سهم تمام ولایت های افغانستان در سال کچالو تولید می کند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید