۷ عادت مالی که هر پدر و مادری باید به فرزندش بیاموزد |
۷ عادت مالی که هر پدر و مادری باید به فرزندش بیاموزد

۷ عادت مالی که هر پدر و مادری باید به فرزندش بیاموزد

مترجم

سارا فیضی
مترجم

۲۹ / سرطان ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

عادت مالی شیوه پایدار مدیریت پول است. نوع عادات مالی که شما دارید، می‌تواند تاثیر زیادی در اوضاع مالی زندگی‌تان داشته باشد. و موضوع قابل اهمیت این است که ما عادات مالی‌مان را به فرزندان‌مان نیز انتقال می‌دهیم. اما اگر می‌خواهید فرزندتان در بزرگسالی موفق باشد، بهتر است هم خودتان الگوی مناسبی باشید و هم از همین کودکی عادات مالی درست را به او بیاموزید.

۱. بودجه‌بندی. علاوه بر اینکه خودتان به عنوان یک الگو باید مخارج خانه را بودجه‌بندی کنید، بهتر خواهدبود اگر همین کار را در مقیاس کوچک‌تر برای فرزندتان انجام دهید. مثلا بودجه‌ای برای مخارج کارهای تابستانی‌اش تعیین کنید و از او بخواهید که باید مطابق با همان هزینه کند.

۲. حساب بانکی. فلسفه داشتن حساب که مشخص است، اما می‌توانید برای فرزندتان حساب باز کنید و از او بخواهید پول‌هایش را برای خرید چیزی که دوست دارد یا مهارتی که قرار است یاد بگیرد، پس‌اندار کند.

۳. فهرست خرید. هر بار که فرزندتان را برای خرید می‌برید، این کار را انجام بدهید. با هم فهرستی تهیه و درباره بودجه خرید آن روزتان صحبت کنید و بعد راهی شوید.

۴. پول نقد. خرید با پول نقد، ارتباط محسوسی بین کالا و ارزش آن ایجاد می‌کند. مطابق با مطالعات روانشناسان، مردم زمانی که کالا را با پول نقد می‌خرند، ارزش بیشتری برای آن قائل هستند.

۵. پیگیری. خرج کردن پول بدون پیگیری به مشکلات مالی منجر خواهد شد. بهترین ایده این است که خریدهای‌تان را همیشه یادداشت کنید و به فرزندتان هم زمانی که توانایی نوشتن را دارد، همین را بیاموزید.

۶. پس‌انداز برای هدف. مزایای داشتن پس‌انداز بر هیچکس پوشیده نیست. اما اگر به فرزندتان یاد بدهید که برای هدف خاصی پس‌انداز کند، مفهوم این عادت مالی مهم را بهتر درک می‌کند.

۷. اطلاع از بودجه خانواده. نقش داشتن فرزندتان در هزینه‌های خانواده در سطح محدود به او شیوه‌های مدیریت پول را به صورت عملی یاد می‌دهد.

عادات بد مالی را برای فرزندتان توضیح بدهید

درک عادات بد مالی و چگونگی جلوگیری از آنها نیز مهم است. درباره این عادات گفتگو کنید و قبل از شروع آن‌ها را از بین ببرید:

– خرج کردن بیش از درآمد

– وام گرفتن برای هزینه‌های غیرضروری

– عدم پس‌انداز برای آینده

– نداشتن هدف

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید