واکسن کرونا ویروس شرکت مدرنا در اولین آزمایشات انسانی نویدبخش بوده است |
واکسن کرونا ویروس شرکت مدرنا در اولین آزمایشات انسانی نویدبخش بوده است

واکسن کرونا ویروس شرکت مدرنا در اولین آزمایشات انسانی نویدبخش بوده است

۲۵ / سرطان ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

در مطالعه‌ای که در تاریخ ۱۴ جولای در مجله پزشکی نیو انگلند منتشر شد، محققان نتایج اولین واکسن کرونا ویروس را روی داوطلبان گزارش کردند. این آزمایش که شامل ۴۵ داوطلب سالم بود، برای آزمایش ایمنی واکسن طراحی شده بود، اما نتایج نشانه‌هایی از اثربخشی‌ را همراه داشت.

مدرنا، شرکت بیوتکنولوژی مستقر در ماساچوست که به همراه محققان انستیتوی ملی آلرژی و بیماریهای عفونی واکسن را تولید کرده‌است، برای اولین بار نتایج خود را در یک بیانیه مطبوعاتی در تاریخ ۱۸ می اعلام کرد.

اولین داوطلب در ۱۶ مارچ واکسینه شد. همه داوطلبان یکی از سه سطح دوز واکسن را به صورت دو تزریق و تقریباً در فاصله یک ماه از هم دریافت کردند.

هیچ عوارض جانبی جدی در رابطه با واکسن در هر یک از دوزهای مصرفی مشاهده نشد، اگرچه بیش از نیمی از شرکت‌کنندگان در مطالعه عوارض جزئی از جمله خستگی، سردرد، لرز و درد را در محل تزریق تجربه کردند. همه شرکت‌کنندگان آنتی‌بادی را در برابر ویروس کرونا تولید کردند. و هنگامی که محققان این آنتی‌بادی‌ها را در برابر نسخه آزمایشگاهی SARS-CoV-2 آزمایش کردند، دریافتند که این آنتی‌بادی‌ها به اندازه آنتی‌بادی بدن افرادی که به طور طبیعی به کووید-۱۹ مبتلا شده بودند، موثر هستند.

مطابق با آنچه کارشناسان انتظار داشتند، در همه داوطلبان، واکنش‌ها پس از تزریق دوم قوی‌تر بود. داکتر لیزا جکسون، نویسنده اصلی مطالعه می‌گوید: “ما بعد از واکسیناسیون دوم واکنش‌های بهتری دیدیم. به نظر می‌رسد که دو دوز مورد نیاز است. سیستم ایمنی بدن باید با دوز اول تنظیم شود تا به صورت جدی‌تر به دوز دوم واکنش نشان دهد. “

سازمان غذا و داروی آمریکا نیز مرحله سوم مطالعه را که شامل ۳۰هزار تن می‌شود و اثربخشی واکسن را علیه یک دارونما مقایسه می‌کند، تایید کرده‌است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید