غنی و طالبان؛ نظام آینده اسلامی با معیار اهلیت یا جذب نظام کنونی؟ |
غنی و طالبان؛ نظام آینده اسلامی با معیار اهلیت یا جذب نظام کنونی؟

غنی و طالبان؛ نظام آینده اسلامی با معیار اهلیت یا جذب نظام کنونی؟

۱۸ / سرطان ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

همزمان با نزدیک شدن گفتگوهای بین‌الافغانی صلح و گفتگوها روی نظام پسا-صلح در افغانستان، رییس جمهور غنی می‌گوید که وظیفه او به عنوان رییس جمهور، جذب طالبان به «درون نظام جمهوری اسلامی» افغانستان است و این کار را می‌کند.

آقای غنی که امروز چهارشنبه (۱۸سرطان) به ولایت کاپیسا رفته است، در یک گردهمایی در آن ولایت گفت؛ همه‌ی مردم افغانستان صلح پایدار و دایمی در چهارچوب نظام جمهوری می‌خواهند.

او با با بیان اینکه اجماع ملی در این خصوص وجود دارد، تاکید کرد: «یک چند نفر را بگذارید. آن‌ها خواب می‌بینند و خیال می‌کنند که همراه طالبان اگر کدام حکومت ساختند، صبا این‌ها را کسی از دار آویزان نخواهد کرد. فکر دوباره کنند.»

رییس جمهور افزود دولت آماده گی مدیریت صلح را دارد و این روند را با تدبیر به پیش می‌برد اما تصمیم نهایی را درباره صلح مردم افغانستان می‌گیرند و کسی بالای مردم به زور چیزی را تحمیل کرده نمی‌تواند.

غنی خاطرنشان کرد که به عنوان رییس جمهور در بخش صلح دو وظیفه دارد که اولی آن جذب طالبان به نظام جمهوری و دوم به حیث سرقوماندان اعلای قوای مسلح از دست‌آوردهای نیروهای امنیتی حفاظت می‌کند.

رییس جمهور غنی همچنان تاکید کرد که تعهد واضح به حفاظت و حمایت از دست‌آوردهای نیروهای امنیتی دارد و آن‌ها را تجهیز و تمویل می‌کند و اجازه نمی دهد هواپیماهای نیروهای امنیتی به عنوان آهن کهنه به کشورهای خارجی فروخته ‌شود.

در نظام آینده اسلامی اهلیت و امانتداری معیار است

این اظهارات اقای غنی پس از آن مطرح شده است که پیش از این بگومگوهای مبنی بر تغییر نظام و یا حکومت موقت پسا صلح در افغانستان مطرح بوده است. چنانچه سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز در رشته توییت‌هایی گفته است که اعضای دفتر سیاسی طالبان با افغان‌های مقیم در خارج کنفرانس ویدیویی داشتند.

شاهین افزوده که در این کنفرانس افغان‌های مقیم در خارج در مورد پروسه صلح، رهایی زندانیان، نظام آینده اسلامی، پالیسی اقتصادی و سیاسی، تعلیم و دیگر بخش ها، پرسشهای مطرح کرده و اعضای دفتر سیاسی طالبان هر یکی شان پاسخ داده واضح ساختند که در نظام آینده اسلامی اهلیت و امانتداری معیار است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید