نشست سه جانبه افغانستان،‌ پاکستان و چین؛ اشتراک کنندگان از رهایی زندانیان طالبان استقبال کردند |
نشست سه جانبه افغانستان،‌ پاکستان و چین؛ اشتراک کنندگان از رهایی زندانیان طالبان استقبال کردند

نشست سه جانبه افغانستان،‌ پاکستان و چین؛ اشتراک کنندگان از رهایی زندانیان طالبان استقبال کردند

۱۷ / سرطان ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

پس از نشست منطقه‌ای صلح، وزارت خارجه اعلام کرده است که نشست سه جانبه افغانستان، چین و پاکستان در خصوص توسعه همکاری‌ها و همچنان روند صلح افغانستان دایر شده است.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه امروز در نشست خبری گفت که این نشست امروز در حد معینان وزارت خارجه افغانستان، پاکستان و چین برگزار شده و هر سه طرف روی همکاری‌های سه جانبه و دوجانبه و همچنان روند صلح افغانستان گفتگو کرده اند.

هیواد افزود در این نشست همچنان در مورد تطبیق تفاهمنامه همکاری امنیتی سه کشور که در سال ۲۰۱۸ به امضا رسیده بود نیز گفتگو صورت گرفته و تأکید شده که در جلسات بعدی سه جانبه و دو جانبه روی مشکلات موجود در زمینه مبارزه با تروریسم و گروه‌های تروریستی اقدامات اساسی صورت گیرد.
سخنگوی وزارت خارجه خاطرنشان کرد که پاکستان و چین از رهایی زندانیان طالبان از سوی حکومت مبنی بر تسریع روند صلح و نشست بین الافغانی قدردانی کرده و از طالبان خواسته اند تا سطح خشونت ها را کاهش داده و زمینه آغاز مذاکرات بین الافغانی را مساعد سازند.

نشست اجماع بین المللی صلح

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه سخنانش گفت که نشست اجماع بین المللی صلح قرار است در سطح کشور‌های جهان به روز پنجشنبه هفته آینده برگزار شود. اجندای این نشست عمدتا روی موضوعات صلح افغانستان خواهد بود.

هیواد تاکید کرد که در کنار کشورهای جهان، سازمان‌های بزرگ بین‌المللی مانند ناتو، اتحادیه اروپا، سازمان همکاری‌های اسلامی، سازمان ملل متحد و شرکای استراتژیک افغانستان به شمول آمریکا در این نشست اشتراک خواهند کرد.

به گفته او موضوعات که در این نشست به بحث گرفته خواهد شد، کاهش خشونت‌ها، تبادله زندانیان، آغاز سریع نشست بین‌الافغانی و فراهم سازی شرایط آتش‌بس بشردوستانه به منظور مبارزه با ویروس کرونا خواهد بود.

این نشست‌ها برای ایجاد اجماع جهانی برای صلح در حالی برگزار می‌شود که گفتگوهای صلح افغانستان در آستانه نشست بین‌الافغانی قرار دارد و حکومت افغانستان تاکنون چهار هزار ۱۵ زندانی طالب که یکی از پیش‌شرط های طالبان برای نشست بین الافغانی است، آزاد کرده است.

افغانستان روز گذشته نیز میزبان یک نشست منطقه‌ای در پیوند به روند صلح بود. در این نشست نمایند‌گانی از ۲۰ کشور و سازمان‌های بین‌المللی شرکت کرده بودند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید