قهرمان اطلاع رسانی در زمانه کرونایی؛ انیسه شهید، اطلاع رسانی از جنگ و زندگی و راه دشوار گزارشگری میدانی |
قهرمان اطلاع رسانی در زمانه کرونایی؛ انیسه شهید، اطلاع رسانی از جنگ و زندگی و راه دشوار گزارشگری میدانی

قهرمان اطلاع رسانی در زمانه کرونایی؛ انیسه شهید، اطلاع رسانی از جنگ و زندگی و راه دشوار گزارشگری میدانی

خبرنگار خبرنامه

فرشته فرهنگ
خبرنگار خبرنامه

۱۷ / سرطان ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

 زمانی که در میان ۳۰ قهرمان اطلاع رسانی در زمانه کرونایی اعلان شد، هنوز به دنبال یکی از گزارش های روزانه اش در باره کرونا ویروس در افغانستان بود.

انیسه شهید خبرنگار شبکه تلویزیونی طلوع نیوز از سوی سازمان خبرنگاران بدون مرز به عنوان یکی از قهرمانان اطلاع رسانی معرفی شده است. خانم شهید می گوید که خبر این عنوان اش را از زبان همکارانش شینده بود. او زمانی که به دفتر باز می گردد اطلاع می یابد که جزو ۳۰ خبرنگاری قرار گرفته که در سایه تهدید ویروس کرونا بهترین اطلاع رسانی را انجام داده اند.

در کنار نام انیسه شهید خبرگزاری پژواک نیز از افغانستان این عنوان را دریافته کرده است. با این حال اما شناخت جهانی از انیسه شهید به سابقه طولانی کار او در حوزه رسانه گری در افغانستان بر می گردد؛ کشوری که در زمره ناامن ترین مکان های جهان برای خبرنگاران شناخته می شود و در سال های اخیر به صورت متوالی پرریسک ترین مکان برای کار خبرنگاری و خونین ترین سال ها را برای خبرنگارانش رقم زده است.

با این حال انیسه شهید همچنان برای بیش از یک دهه در حوزه اطلاع رسانی، گزارشگری و کار در خطوط مقدم پوشش شورشی گری، ناامنی ها و تروریزم ادامه داده است.

به دنبال رویای زندگی

خانم شهید در کابل به دنیا آمده و درس خوانده است. او در رشته خبرنگاری از دانشگاه کابل فارغ التحصیل شده و از همان زمان نیز در این حوزه کار کرده است. اکنون بیش از ۱۲ سال از کار خانم شهید با شبکه های تلویزیونی طلوع و طلوع نیوز می‌گذرد.

خانم شهید جز کسانی است که با شروع کار طلوع نیوز در آن حضور داشته و در بخش‌های مختلف شامل تهیه کنندگی برنامه‌ها، مسئولیت بخش خبر، مسئولیت بخش خبرهای سیاسی و گردانندگی کار کرده و تا کنون نیز در بخش مورد علاقه‌اش گزارشگری میدانی ادامه داده است.

خانم شهید در کابل به دنیا آمده و درس خوانده است. او در رشته خبرنگاری از دانشگاه کابل فارغ التحصیل شده و از همان زمان نیز در این حوزه کار کرده است. اکنون بیش از 12 سال از کار خانم شهید با شبکه های تلویزیونی طلوع و طلوع نیوز می‌گذرد

خانم شهید در کابل به دنیا آمده و درس خوانده است. او در رشته خبرنگاری از دانشگاه کابل فارغ التحصیل شده و از همان زمان نیز در این حوزه کار کرده است. اکنون بیش از ۱۲ سال از کار خانم شهید با شبکه های تلویزیونی طلوع و طلوع نیوز می‌گذرد

گزارشگری میدانی با همه چالش های خود از حوزه های است که خانم شهید به شدت به آن علاقمند بوده است. او با انتخاب این بخش و پوشش حوادث، تحولات و مسائل روز افغانستان خود را در معرض خطرهای بیشماری که در این کشور هر شهروند به خصوص خبرنگاران را تهدید می کند قرار داده است. حتی بیماری مادر نیز نتوانست انیسه شهید را از کار در این حوزه دور سازد. با آن که در جریان بیماری مادرش اندکی از گزارشگری میدانی فاصله گرفت اما در سال های اخیر که افغانستان شاهد تهدیدهای بزرگ امنیتی و حملات مهیب و خونین تروریستی بوده او همه روزه در پوشش این تحولات سهم خود را به صورت جدی داشته است.

زندگی چالش برانگیز گزارشگران میدانی

حضور خانم شهید در میان ۳۰ قهرمان اطلاع رسانی در زمانه کرونایی توفیق اجباری بود که بیشتر در مورد شغل مهم اما پرریسک او به عنوان گزارشگر میدانی آگاهی به میان آید. به گفته انیسه شهید “سخت ترین کار برای خبرنگاران به خصوص گزارشگران میدانی این است که چطور می‌شود اطلاعات مورد نظرت را به دست بیاری در حالی که اکثرا هیچ کسی با تو همکاری نمی‌کند و مقامات نیز از دادن اطلاعات به تو خودداری می‌کنند. وقتی که یک خبرنگار میدانی هستی دو فشار بر تو زیاد است، اول این که تو باید از لحاظ بدنی سخت جان باشی و دوم این که از مغزت کار بگیری آن هم خیلی زیاد، زیرا مجبوری برای یک خبر به ۱۰ نفر زنگ بزنی برای گرفتن جزئیات و اطلاعات اما تعداد کمی از آنان با تو همکاری کنند یا حتی برای گرفتن یک گزارش باید طرف مقابلت که می‌تواند هر کسی باشد را قانع و راضی کنی.”

او برای توضیح بیشتر از شغلش و چالش های آن از روزهای سخت و مرگبار کرونایی افغانستان می گوید. روزهایی که به شفاخانه ها سر می‌زند، با پزشکان صحبت می‌کند، درد دل بیماران و مردم را می‌شوند و برای همه، این سختی ها را بازتاب می دهد.

با آن که این وضعیت و مسائل برایش دشوار است اما همواره پس از آن که می بیند درنتیجه کار او و همکاران اش در جامعه رسانه ای افغانستان چالش های زیادی حل می شود خرسند می گردد. او با لبخندی می گوید که «خوش حال هستم که فردای روز نشر گزارش وقتی دوباره به شفاخانه می‌روم مشکل آنان رفع شده است و این برای من رضایت بخش است.»

 حضور خانم شهید در میان ۳۰ قهرمان اطلاع رسانی در زمانه کرونایی توفیق اجباری بود که بیشتر در مورد شغل مهم اما پرریسک او به عنوان گزارشگر میدانی آگاهی به میان آید.

حضور خانم شهید در میان ۳۰ قهرمان اطلاع رسانی در زمانه کرونایی توفیق اجباری بود که بیشتر در مورد شغل مهم اما پرریسک او به عنوان گزارشگر میدانی آگاهی به میان آید.

کرونا بلای جان خبرنگاران

با آن که برای خانم شهید نتایج کارش لذت بخش و آرامبخش است و در این زمانه کرونایی سازمان خبرنگاران بدون مرز نیز او را جزو ۳۰ قهرمان اطلاع رسانی عنوان کرده اما او و بسیاری از خبرنگاران افغانستان در این وضعیت جز آسیب پذیرترین اقشار جامعه افغانستان اند که به شدت متاثر از کرونا شده اند.

علاوه بر چالش بهداشتی و صحی کرونا ویروس بر خبرنگاران به خصوص زنان خبرنگار یافته های تحقیقی نهادهای حامی خبرنگاران نشان می دهد که چگونه این وضعیت و پاندمی بر کار این خبرنگاران نیز تاثیرگذار بوده است. بر اساس گزارش مرکز حمایت از زنان ژورنالیست در افغانستان، که به تاریخ ۷ ثور ۱۳۹۹ منتشر شده بیش از ۲۰ درصد خبرنگاران زن در روزگار کرونایی در سال ۲۰۲۰ بیکار شده اند.

این مرکز در سومین سالگرد تاسیس خود در ۸ مارچ نیز  آمار تازه‌ای از خبرنگاران زن را منتشر کرد که بنا به آمار آنان در ۳۲۹ رسانه فعال ۱ هزار و ۷۴۱ کارمند زن وجود دارد که ۱ هزار و ۱۳۹ نفر آنان خبرنگار و گزارشگر هستند. و در ۵ ولایت نورستان، ارزگان، پکتیکا، لوگر و نیمروز خبرنگاران زن وجود ندارد.

همزمان با این جامعه خبرنگاری افغانستان به شمول خبرنگاران زن در این کشور به صورت گسترده به ویروس کرونا آلوده شده اند. بر اساس گزارش نی – نهاد حمایت از رسانه های آزاد افغانستان- بیش از ۵ خبرنگار در طول ماه های گذشته به خاطر آلودگی به کرونا جان داده و بیش از یک هزار خبرنگار نیز به کرونا ویروس مبتلا شده اند.

با توجه به این وضعیت و در چنین زمان و زمینه ای انیسه شهید از افغانستان به عنوان یکی از قهرمانان اطلاع رسانی عنوان شده است.

خانواده نگران و فرزند مصمم

اما انیسه شهید مانند بسیاری از زنان افغان با چالش های زیادی در مسیر رشد و رسیدن به رویای اش مواجهه کرده است. او در حوزه خبرنگاری و کار برای اطلاع رسانی به سختی توانسته خانواده اش را راضی نماید تا با وجود نگرانی های شان به شغل اش ادامه دهد.

خانم شهید می گوید که: “ما نسلی هستیم که در جنگ به دنیا آمده ایم، بزرگ شده ایم و درس خوانده ایم. خانواده ها از این که دختر جوانی در ساحه کار کند نگران بودند. آن ها علاقمند نبودند تا من یک خبرنگار باشم چه رسد به گزارشگر میدانی، دوست داشتند من طب یا حقوق بخوانم و وقتی که من فارغ شدم خانواده می‌خواست من یک معلم باشم. ولی من توانایی معلم بودن را در خود نمی‌دیدم زیرا هر کسی خواسته‌های خودش را دارد.”

اما خانم شهید در مسیر پر پیچ و خم ۱۲ ساله اش ۱۳ بار مورد تقدیر نهادهای دولتی و خبرنگاری قرار گرفته و تندیس دریافت کرده است. او یک بار نیز از سوی رئیس جمهور مدال ملالی را دریافت کرده است. با این حال اما معتقد است که شهروندان افغانستان به اطلاع رسانی حرفه ای نیازمند اند و خبرنگاران نیز مسئولیت دارند تا به این مهم فارغ از هر دغدغه ای بپردازند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید