ادامه سفر خلیلزاد برای صلح؛ نماینده خاص آمریکا با رهبران افغانستان و ازبکستان گفتگو کرد |
ادامه سفر خلیلزاد برای صلح؛ نماینده خاص آمریکا با رهبران افغانستان و ازبکستان گفتگو کرد

ادامه سفر خلیلزاد برای صلح؛ نماینده خاص آمریکا با رهبران افغانستان و ازبکستان گفتگو کرد

۱۱ / سرطان ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

زلمی خلیلزاد نماینده خاص امریکا در امور افغانستان به سلسله سفرهایش برای صلح با رییس جمهور غنی و دکتر عبدالله از طریق ویدیو کنفرانس و با وزیر خارجه ازبکستان در تاشکند دیدار کرده است.

ریاست شورای مصالحه ملی ناوقت روز گذشته با نشر اعلامیه گفته است عبدالله عبدالله رییس این شورا در یک ویدیوکنفرانس مشترک با رییس جمهور غنی و زلمی خلیل‌زاد در مورد آخرین تحولات و پیش‌رفت‌ها در عرصه‌ی صلح و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی گفتگو کرده است.

در اعلامیه شورای عالی مصالحه آمده است که در این کنفرانس کاهش خشونت، تکمیل روند تبادله‌ی زندانیان، آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و حمایت منطقه‌ای از صلح مورد گفتگو قرار گرفته و همه طرف‌ها بر کاهش خشونت برای حرکت به سوی مذاکرات صلح و دست‌یافتن به توافق به رهبری و مالکیت افغان‌ها تأکید کردند.

سفر خلیلزاد به تاشکند

زلمی خلیلزاد امروز چهارشنبه (۱۱سرطان) در توییتر اش نگاشته است که او و آدم بولر، رییس موسسۀ انکشاف مالی بین‌المللی امریکا ملاقاتهای خوبی در تاشکند داشته است.

خلیلزاد افزوده:‌ «روز را با وزیر خارجه کاملوف و نماینده ویژه ارگاشیف آغاز نمودیم و سپس با وزرای خارجه که متباقی C۵ +۱ را تشکیل می‌دهند (تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان، جمهوری قرقیز) یکجا شدیم، ما انکشافات اخیر روند صلح، نقش مُهمی را که آسیای میانه ایفا نموده و در پی صلح به آن ادامه خواهد داد را به بحث گرفتیم.»

او تاکید کرده که ایالات متحده از همکاری و کمک کشور های «سی۵+۱» قدردانی می کند نیاز دارد که با آغاز مذاکرات بین الافغانی، مشترکاً برای ترویج و تشویق یک تفاهم سیاسی کار کند.

نماینده خاص امریکا در امور صلح افغانستان خاطرنشان کرده که کار برای هدف مشترک استقامت اقتصادی، اتصال منطقه‌یی و همبستگی حالا آغاز می‌شود و یک افغانستان باثبات و مرفه برای صلح،‌ امنیت و رفاه در آسیای میانه مُهم است و یک آسیای میانه‌ی مشتکل از دولت های مستقل که مشترکاً با افغانستان برای اتصال با آسیای جنوبی کار کنند به نفع منطقه و ایالات متحده است.

خلیلزاد افزوده که او در این دیدار هایش در تاشکند در مورد سرمایه گذاری در هر یک کشور و فرصت های فرامرزی و همچنان در مورد چگونگی یک صندوق جمعی انکشاف منطقه نیز گفتگو کرده است.

این در حالی است که آقای خلیلزاد به تاریخ ۸ سرطان دور تازه از سفرش به قطر، پاکستان و ازبیکستان را اغاز کرده بود.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید