تاثیر کووید-۱۹ بر مغز | خبرنامه
اسکن های مغزی جدید حاکی از تاثیر کووید-۱۹ بر مغز هستند

اسکن های مغزی جدید حاکی از تاثیر کووید-۱۹ بر مغز هستند

مترجم

سارا فیضی
مترجم

۱۵ / خرداد ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه

پزشکان آمریکا و ایتالیا در یک مقاله جدید عصب‌شناسی از ژورنال JAMA می‌گویند، اسکن‌های مغزی نشان می‌دهند که SARS-CoV-2، ویروسی که مسبب کووید-۱۹ است قسمت‌هایی از مغز را تغییر داده و باعث از بین رفتن حس بویایی می‌شود.

نویسندگان این مقاله، اسکن‌های یک تکنولوژیست رادیوگرافی ایتالیایی 25 ساله را که پس از کار در بخش کووید-۱۹ علائم این بیماری را نشان می‌داد، توصیف می‌کنند. این زن یک روز سرفه خشک خفیف داشت و بعد حس بویایی و چشایی خود را از دست داد.

آنها می‌نویسند، ارزیابی بینی و اسکن قفسه سینه او هیچ چیز غیر عادی نشان نداد، و تب هم نداشت.

اما یک اسکن مغزی التهاب موجود در پیاز بویایی او را نشان می‌داد. سپس تست کووید-۱۹ از او گرفتند و نتیجه مثبت بود. متعاقبا علل دیگر از بین رفتن حس بویایی، مانند سایر عفونت‌های ویروسی نیز مورد بررسی قرار گرفت و رد شد.

آنها نوشته‌اند: ” می‌توانیم حدس بزنیم که SARS-CoV-2 ممکن است از طریق مسیر بویایی به مغز حمله کرده و اختلال بویایی ایجاد کرده باشد.”

در اسکن‌های مغزی 28 روز بعد، التهاب ناپدید شده بود. و این زن حس بویایی خود را به دست آورد.

پزشکان در عین حال ناهنجاری مغزی دیگری را در دو بیمار دیگر مبتلا به کووید-۱۹ که آنها هم احساس بوی خود را از دست داده بودند، پیدا نکردند. این بیماران 12 روز و 25 روز پس از شروع علایم، اسکن مغزی داشتند.

تصویربرداری طبیعی مغز در سایر بیماران مبتلا به کووید-۱۹ و بهبودی در اسکن‌های بعدی بیمار 25 ساله “نشان می‌دهد که تغییرات تصویربرداری همیشه در کووید-۱۹ وجود ندارد یا ممکن است به مرحله اولیه عفونت محدود باشد.”

مایکل زندی، متخصص اعصاب و روان در بیمارستان ملی مغز و اعصاب و جراحی مغز و اعصاب در لندن، به Science Media Center گفت که تغییرات موقت اطمینان‌بخش هستند. این مرکز واکنش‌های چهار متخصص علوم اعصاب را که در این مطالعه حاضر نبودند، جمع‌آوری کرده‌است.

زندی گفت: “ما از تحقیقات قبلی می‌دانیم که برخی از افرادی که به کووید-۱۹مبتلا شده‌اند ممکن است علائم عصبی و روانی توسعه بدهند. آنچه باقی می‌ماند بررسی این است که علائم تا چه میزان ناشی از عفونت ویروسی در خود مغز هستند یا در واقع اثرات ثانویه از جمله التهاب در مغز ناشی از واکنش سیستم ایمنی بدن نسبت به ویروس است. “

جهت مطالعه مقاله ها و اخبار سبک زندگی اینجا را ببینید.

تاثیر کرونا بر مغز

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید