آنفولانزای اسپانیایی ۱۹۱۸ و سلبریتی هایی که جان سالم به در بردند |
آنفولانزای اسپانیایی ۱۹۱۸ و سلبریتی هایی که جان سالم به در بردند

آنفولانزای اسپانیایی ۱۹۱۸ و سلبریتی هایی که جان سالم به در بردند

مترجم

سارا فیضی
مترجم

۱۳ / جوزا ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

آنچه آنفولانزای اسپانیایی می‌نامند، در مارچ ۱۹۱۸ شروع شد و در دسمبر ۱۹۲۰ به پایان رسید. مطابق با برآوردها این بیماری ۵۰۰ میلیون نفر را مبتلا کرد و بین ۱۷ تا ۵۰ میلیون تن را به کام مرگ کشید. در میان کسانی که از آنفولانزای اسپانیایی جان سالم به در بردند، چند فرد مشهور نیز وجود دارند که با هم در این نوشتار می‌بینیم.

۱. والت دیزنی

والت دیزنی ۱۶ ساله بود که با تغییر سال تولدش وارد صلیب سرخ شد. او در بازگشت به خانه، به آنفولانزای اسپانیایی مبتلا شده بود اما با پرستاری‌های مادرش دوباره سلامت خود را به دست آورد.

۲. ماهاتما گاندی

گفته می‌شود که آنفولانزای اسپانیایی حدود ۶٪ از جمعیت هند را مبتلا کرد. گاندی نیز زمانی که در یک آشرام در گجرات اقامت داشت، به این ویروس مبتلا شد. اگرچه حالش به حدی بد بود که نمی‌توانست صحبت کند، اما بیشتر توصیه‌های درمانی را نادیده گرفت و بهبودی‌اش زمان زیادی طول کشید.

مطلب مرتبط: از آنفولانزا تا مرگ سیاه، ۱۰ مرگ آورترین بیماری های عالمگیر تاریخ

۳. فرانکلین دی.روزولت

سپتمبر ۱۹۱۸ بود که روزولت از ماموریتی در فرانسه به ایالات متحده بازگشت. اما در سفر با کشتی، دچار آنفولانزای اسپانیایی شد. او سپس به منزل مادرش در نیویورک سیتی رفت و در آنجا روند بهبودی را به خوبی طی کرد.

۴. فرانتس کافکا

فرانتس کافما بیشتر عمر خود را نگران سلامتی‌اش بود. حتی قبل از ابتلا به آنفولانزای اسپانیایی، درگیر چند بیماری دیگر هم شده بود. او در اکتبر ۱۹۱۸ به آنفولانزای اسپانیایی مبتلا شد و بیماری‌اش تا ماه نومبر طول کشید.

مطلب مرتبط: نگاهی به پاندمی ۱۹۱۸؛ پیامدهای خاتمه تعطیلی و فاصله گیری اجتماعی چیست؟

۵. مری پیکفورد

مری پیکفورد، ملکه سینما در دهه‌های ۲۰ و ۳۰ میلادی بود. او به حدی مشهور بود که وقتی در جنوری ۱۹۱۹ به آنفولانزای اسپانیایی مبتلا شد، روزنامه‌ها روند بهبودی‌اش را گزارش می‌دادند.

۶. جورج پنجم

می ۱۹۱۸ بود که سه موج اول آنفولانزای اسپانیایی وارد انگلستان شد. جورج پنجم، پادشاه ۵۲ ساله انگلیس هم به این بیماری مبتلا شد اما خیلی زود بهبود یافت.

۷. جان استاین‌بک

جان استاین‌بک، ۱۶ ساله بود که به آنفولانزای اسپانیایی مبتلا شد. این نویسنده مشهور بیماری خود را شعرگونه توصیف کرده‌است: «ضعیف و ضعیف‌تر شدم. تا اینکه بال فرشتگان چشم‌هایم را نوازش کردند.» او در نهایت بعد از یک عمل جراحی بهبود یافت اما تا آخر عمر با مشکلات ریه درگیر بود.

مطلب مرتبط: ۶ راه ساده و طبیعی که ریه ها را پاکسازی کنیم

جهت مطالعه مقاله ها و اخبار سبک زندگی اینجا را ببینید.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید