قبل از گفتگوهای صلح؛ ویروس کرونا رهبری طالبان را آشفته ساخته است |
قبل از گفتگوهای صلح؛ ویروس کرونا رهبری طالبان را آشفته ساخته است

قبل از گفتگوهای صلح؛ ویروس کرونا رهبری طالبان را آشفته ساخته است

۱۰ / جوزا ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

به گزارش فارین پالیسی رهبران ارشد طالبان از گسترش ویروس کرونا در رده ها و صفوف خود غافل شده اند و این مسئله باعث شده تا کنترل رهبری این گروه به دست ملا محمد یعقوب پسر ملا محمد عمر سپرده شود.

آزمایش بسیاری از رهبران ارشد طالبان برای ویروس کرونا مثبت گزارش شده و به دنبال معالجه هستند. این در حالی است که زمان آغاز مذاکرات صلح به رهبری ایالات متحده با دولت افغانستان و طالبان نزدیک می شود. ایالات متحده همچنین سرعت خروج نیروها از افغانستان را افزایش داده است.

آنتونیو جزتوزی کارشناس برجسته در مورد طالبان در موسسه متحد خدمات شاهی در لندن، به فارین پالیسی گفته است: رهبر و بنیانگذاران طالبان، ملا هئبت الله آخوندزاده، هفته های گذشته در جلسات غایب بوده است. وی معاون خود سراج الدین حقانی را به عنوان نماینده انتخاب کرده است.”

 اما اکنون تست ویروس کررونای حقانی مثبت اعلام شده و این باعث شده تا او نیز در جلسات حاضر نباشد.

به نظر این کارشناس امور طالبان: “هنگامی که سراج الدین بیمار شد، او احتمالا همه را آلوده کرده طوری که که او در جلسات به عنوان معاون هئبت الله حضور داشت.”

مقامات از گسترش کنترل نشده ویروس کرونا در داخل طالبان هشدار داده بودند، که غالباً در مناطق دور افتاده هستند. ملا یعقوب فرزند ملا عمر است که طالبان را تأسیس کرد.

 آینده طالبان

ملا یعقوب پس از پدرش نتوانست قدرت خود را تحکیم کند. در عوض وی به ریاست کمسیون نظامی این گروه در ۱۵ ولایت افغانستان منصوب شد. این ناآرامی فعلی به او فرصتی می دهد تا موقعیت خود را مستحکم تر کند و شاید در نهایت کنترل کامل طالبان را به دست گیرد.  او می تواند کنترل نظامی خود را بر تمامی ۳۴ ولایت در سراسر افغانستان گسترش دهد.

 یک مقام طالبان در کویته به این نشریه گفت: “یعقوب در بین فرماندهان میدان نبرد محبوب است و بنابراین آنها مایل به پذیرش رهبری وی هستند.”

گفته می شود که یعقوب با عربستان سعودی نیز ارتباط دارد دارد که برای حمایت از تحکیم قدرت وی و توافق صلح افغانستان پول مورد نیاز را تامین می کند. مدیریت وی بر امور مالی این گروه نیز به شدت ملموس است

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید