وزیر دفاع آمریکا: خروج نیروها با سرعت دلخواه ترامپ پیش نخواهد رفت |
وزیر دفاع آمریکا: خروج نیروها با سرعت دلخواه ترامپ پیش نخواهد رفت

وزیر دفاع آمریکا: خروج نیروها با سرعت دلخواه ترامپ پیش نخواهد رفت

۸ / جوزا ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

  مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا  گفته است که بعید می‌داند همه نیروهای آمریکایی تا اوایل نوامبر از افغانستان خارج شوند. روز سه شنبه، مقامات ارشد نظامی گفته‌اند که آنها در حال آماده سازی برنامه هایی برای سناریویی هستند که در اوایل نوامبر بیش از ۸۰۰۰ سرباز از افغانستان به کشور برگردانده شود.

 اسپر گفته که این یکی از گزینه ها خواهد بود، اما بعید است در این مرحله در طی شش ماه  خروج کامل نیروها صورت بگیرد.  وی به میلیتری تایمز گفته: “ثابت شده است به همان سرعت که ترجیح می دهیم پیش نرویم. آنها هنوز هم قصد دارند سطح نیروها را تا ماه جولای به ۸۶۰۰ کاهش دهند.”

او گفت “من جدول زمانی را برای آن مشخص نمی کنم. ما یک مهلت زمانی از ماه می سال آینده داریم، اما این جدول زمانی برای همه چیز با سرعت تعیین شده پیش بینی شده بود.”

 این اظهارات یک روز پس از آن صورت گرفت که رئیس جمهور دونالد ترامپ تمایل خود را برای خروج کامل نظامی از افغانستان اعلام داشت. ترامپ از زمان مبارزات انتخاباتی خود، گفته است که می خواهد جنگ های ایالات متحده را خاتمه دهد و سربازان را به خانه بازگرداند. وی خروج از افغانستان را محور سیاست خارجی خود قرار داده است.

مقامات پنتاگون به دنبال اظهارات ترامپ کار روی سناریوهای مختلف را شروع کردند.

 کارشناسان نظامی گفته اند که  به ترامپ توصیه می کنند خیلی زود قبل از توافق در افغانستان به تفاهم برسد.

 وضعیت داخلی در افغانستان

 وضعیت برای آغاز مذاکرات صلح بین دولت افغانستان و طالبان بهتر شده است. پیشرفت افغانستان کند بوده است زیرا دولت افغانستان در حال مبارزه با  ویروس همه گیر کرونا بوده و همزمان تلاش می کند تا با طالبان مذاکره کند.

ترامپ تا حدودی به آنچه در افغانستان رخ داده توجه کرده است. پس از آن که طالبان مسئولیت یک بمب گذاری انتحاری کابل را بر عهده گرفتند، ترامپ ملاقات پنهانی در ماه سپتامبر ۲۰۱۹ با رهبران آنها را لغو کرد.

نماینده ویژه آمریکا برای صلح در افغانستان، زلمی خلیلزاد از دوحه، که دفتر سیاسی طالبان در آن قرار دارد ، و کابل، مشغول تعقیب توافق نامه است. توافق آتش بس سه روزه عید بین طالبان و دولت افغانستان امیدهای آنها را برای رسیدن به برخی اجماع تجدید کرده است. هر دو طرف همچنین برای تبادل زندانی ها توافق کرده اند.  در صورت برقراری آتش بس، ایالات متحده می تواند امیدوار باشد که خروج نیروهایش را افزایش یابد.

وزیر دفاع آمریکا گفته است که: “در حال حاضر ما با قدم هایی که می بینیم در افغانستان اتفاق می افتد تشویق می شویم. این یک گام خوب به جلو خواهد بود.”

 ایالات متحده جلوتر از برنامه خروج است

گزارش ها حاکی از آن است که ایالات متحده آمریکا پیش از موعد مقرر در ماه جولای در مورد کاهش ۸۶۰۰ سرباز در افغانستان اقدام کند.  منابع به رویترز گفته اند که آنها احتمالاً در اوایل ماه جون به این هدف خواهند رسید.

اسپر گفت فراتر از این مهلت زمانی، خیلی چیزها بی نتیجه نیستند. مطابق توافق نامه صلح طالبان در فبروری، یک شرط مهم تعهد ایالات متحده برای کاهش حضور نظامی این کشور در افغانستان طی ۱۲ تا ۱۴ ماه می باشد.

 اسپر گفته که: “مهمترین چیز در حال حاضر این است که افغان‌ها با هم بنشینند و راه را برای پیشبرد آن دریابند.”

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید