نشست ۳ جانبه واشنگتن، کابل و تاشکند؛ نمایندگان سه کشور چه گفتند؟ |
نشست ۳ جانبه واشنگتن، کابل و تاشکند؛ نمایندگان سه کشور چه گفتند؟

نشست ۳ جانبه واشنگتن، کابل و تاشکند؛ نمایندگان سه کشور چه گفتند؟

۸ / جوزا ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

نمایندگان ارشد ایالات متحده، افغانستان و ازبکستان، روز چهارشنبه یک نشست مجازی برگزار کردند تا در مورد اوضاع افغانستان صحبت کنند و به نگرانی های سیاسی، اقتصادی، امنیتی و توسعه ای متقابل بپردازند. این اولین جلسه سه جانبه این سه کشور بوده است.

شرکت کنندگان در این نشست، شامل دیوید هیل معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده، محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه افغانستان و عبدالعزیز کامیلوف، وزیر امور خارجه ازبکستان می شود.

این سه طرف در عین حال در بیانیه ای مشترک تعهد به همکاری بیشتر میان سه کشور را اعلام داشته و از کشورهای منطقه و جامعه بین المللی خواستند “روند صلح افغانستان را ارتقاء داده و از توافق سیاسی پایدار با حفظ منافع خود حمایت کنند.”

آنها همچنین از توافق تقسیم قدرت بین رئیس جمهور افغانستان اشرف غنی و رقیب او، عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی نیز، استقبال کرده اند.

سه جانب در عین حال تاکید کرده که آغاز مذاکرات بین الافغانی برای بحث در مورد آتش بس و نقشه راه سیاسی برای آینده افغانستان امر ضروری است. در این بیانیه مشترک آمده است: “آنها از آتش بس تاریخی عید و تصمیم رهبری افغانستان در این هفته برای تسریع در آزادی زندانیان طالبان استقبال کردند.”

در این بیانیه در عین حال بر عدم بازگشت افغانستان به خشونت های قبل از آتش بس تاکید شده و گفته شده که باید تلفات غیرنظامیان کاهش یابد.

 آنها همچنین به اعلامیه مشترک ایالات متحده و افغانستان و توافق نامه آمریکا و طالبان در ۲۹ فبروری اشاره کرده و از فداکاری های نیروهای امنیتی افغانستان و شرکای بین المللی آن قدردانی کردند.

در همین حال سه جانب بر ادامه نشست های سه جانبه تاکید کرده و در عین حال گفته اند که باید به مباحث امنیتی مرزی، توسعه همکاری های امنیتی و تشدید تلاش های مشترک برای مقابله با تهدیدات مرزی در امتداد مرز بین ازبکستان و افغانستان، پرداختن به موضوعاتی مانند تروریسم، قاچاق مواد مخدر و مهاجرت های غیرقانونی، قاچاق انسان و قاچاق حیوانات وحشی در سراسر منطقه نیز رسیدگی شود.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید