آتش بس سه روزه؛ تلفات افراد ملکی ۸۰ درصد کاهش یافته بود |
آتش بس سه روزه؛ تلفات افراد ملکی ۸۰ درصد کاهش یافته بود

آتش بس سه روزه؛ تلفات افراد ملکی ۸۰ درصد کاهش یافته بود

۷ / جوزا ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

 کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که تلفات افراد ملکی در سه روز آتش بس نزدیک به ۸۰ درصد کاهش یافته است. این کمیسیون امروز (چهارشنبه،۷ جوزا) با نشر یک خبرنامه تصریح کرده‌است که در ماه رمضان به طور میانگین هر روز ۳۰ تن ملکی کشته و زخمی می‌شدند؛ اما در این سه روز عید، این رقم به ۶ تن کشته و زخمی در هر روز کاهش یافته بود.

براساس یافته‌های کمیسیون حقوق بشر در این سه روز آتش‌ بس، در دو رویداد حمله با هاوان در ولایات غزنی و لغمان و انفجار ماین در ولسوالی میانشین کندهار ۱۴ تن به شمول ۳ زن و ۸ طفل زخمی و ۶ تن دیگر به شمول ۱ زن و ۱ طفل کشته شدند.

سه روز آتش بس

این یافته های کمیسیون در حالی است که سه روز عید (۴ تا۶ جوزا) ابتدا از سوی گروه طالبان و سپس از طرف حکومت افغانستان آتش بس اعلام شد. این آتش بس درحالی بود که گروه طالبان خواست حکومت افغانستان مبنی بر آتش‌بس در جریان ماه رمضان را رد کرده بودند.

آتش‌بس سه روزه طالبان و حکومت افغانستان با استقبال گسترده شماری از کشورها و مقامات خارجی روبه‌رو شد. این آتش بس روز گذشته به پایان رسید. همچنان شماری از کشورها به شمول کمیسیون حقوق بشر افغانستان خواهان تداوم این آتش‌بس شدند که ظاهرا از سوی گروه طالبان پذیرفته نشده است.

گفتنی است که حکومت افغانستان در جریان این سه روز آتش‌بس به منظور اعتماد سازی و تمدید آتش بس حدود ۹۰۰ زندانی طالبان را از  زندان های کشور رها کردند. از سویی هم گروه طالبان در واکنش به آزادی ۹۰۰ زندانی این گروه از سوی حکومت  گفته است که به زودی رقم خوبی از زندانیان حکومت را رها می کنند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید