روزنگاری کرونا ویروس در افغانستان (45)؛ از 10 هزار مبتلا تا ساخت دستگاه ونتیلاتور توسط دختران رباتیک |
روزنگاری کرونا ویروس در افغانستان (۴۵)؛ از ۱۰ هزار مبتلا تا ساخت دستگاه ونتیلاتور توسط دختران رباتیک

روزنگاری کرونا ویروس در افغانستان (۴۵)؛ از ۱۰ هزار مبتلا تا ساخت دستگاه ونتیلاتور توسط دختران رباتیک

خبرنگار خبرنامه

فرشته فرهنگ
خبرنگار خبرنامه

۳ / جوزا ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

 مسوولان در وزارت صحت ‌عامه می‌گویند در ۲۴ ساعت گذشته ۷۸۲ رویداد جدید ویروس کرونا ثبت شده‌است که بیشترین رقم از آغاز شیوع این ویروس تا کنون است.

وحید مجروح، معین وزارت صحت‌ عامه امروز شنبه (۳جوزا) در نشست خبری گفت که در ۲۴ ساعت گذشته۷۸۲ مورد جدید کرونا ثبت شده، ۱۱ فرد مبتلا به ویروس کرونا جان باخته و ۴۴ تن نیز بهبود یافته‌اند.

۱۰ هزار فرد مبتلا به کرونا

اکنون شمار جان باخته‌گان کرونا در افغانستان به ۲۱۶ تن و بهبود یافتگان به یک هزار و ۴۰ تن رسیده‌است.

در آمار جدید کابل با ۳۷۷ مورد جدید بیشترین رقم مبتلایان به ویروس کرونا را دارد. در حال حاضر مجموع مبتلایان این ولایت به سه هزار و  ۴۶۰ تن رسیده و ولایت هرات با ثبت ۱۵۰ مورد پس از کابل در رده دوم قرار دارد.

معین وزارت صحت خاطر نشان کرد در ۲۴ ساعت گذشته در بلخ ۴۹ مورد، در غزنی ۴۷ مورد، در ننگرهار ۳۲ مورد، در پکتیا ۲۸ مورد، در سمنگان ۲۱ مورد، و همین‌طور ۱۲ مورد در ولایت‌های پکتیکا، بغلان و لوگر  ثبت شده‌است.

ولایت‌های کاپیسا، کنر و لغمان نیز به ترتیب ۱۱ مورد، ۱۰ مورد، ۶ مورد، ولایت‌های بادغیس، غور و فراه چهار، ۴ مورد ولایت تخار با داشتن سه مورد، ولایاتی هستند که در ۲۴ ساعت گذشته موارد تازه ویروس کرونا در آنها ثبت شده است.

افزایش روز افزون مبتلایان کرونا باعث نگرانی مسولان وزارت صحت عامه شده است. وحید مجروح در این نشست خبری گفت، فاجعه شیوع این ویروس در  کشور در حال گسترش است و در صورتی که مردم قرنطین را رعایت نکنند، دامنۀ این فاجعه گسترده‌تر خواهد شد.

تجهیزات طبی به ارتش

در همین حال دومین محموله کمکی تجهیزات طبی امارت متحده عربی روز جمعه (۱ جوزا) وارد کشور شده است.

وزارت خارجه افغانستان گفته است که این محموله شامل دستگاه‌های تنفس مصنوعی و سایر تجهیزات طبی مبارزه با کرونا و درمان آن می‌شود.

وزارت امور خارجه همچنان از انتقال ۱۵۰ تن شهروند افغان که در امارات متحده عربی گیر مانده بودند و توانایی خرید تکت و برگشت به کشور را نداشتند خبر داده است.

در این میان، گروه دختران ربات ساز کشور نیز در تلاشند تا با استفاده از طرحی از MIT، یک دستگاه تنفس مصنوعی (ونتیلاتور) را با قطعاتی از تویوتا کرولای قدیمی برای بیماران کووید-‍۱۹ بسازند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
روزنگاری کرونا ویروس در افغانستان کرونا در افغانستان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید