دومین محموله گندم های کمکی هند از چابهار بارگیری شد |
دومین محموله گندم های کمکی هند از چابهار بارگیری شد

بازتاب خبرهای 31 ثور 1399

Image Title
۳۱ / ثور ۱۳۹۹

دومین محموله گندم های کمکی هند از چابهار بارگیری شد

وزارت خارجه می گوید دومین محموله گندم های کمکی هند به افغانستان که شامل ۱۰ هزار تن می شود از بندر چابهار به مقصد افغانستان بارگیری شده است.

وزارت خارجه گفته است که از جمله ۷۵ هزار تن گندم اهدایی دولت هند دومین محموله آن که ۱۰ هزار تن می شود در قالب ۴۳۵ کانتینر امروز  چهارشنبه (۳۱ثور) از بندر چابهار ایران بارگیری و بسوی افغانستان حرکت کرده است.

این وزارت افزوده که از میان ۳ هزار تن آن پس از طی مراحل گمرکی از طریق مرز میلک-زرنج به مقصد ولایات هرات، قندهار، بغلان، کابل و بلخ حرکت کرده است.

خبرنامه

وزارت خارجه می گوید دومین محموله گندم های کمکی هند به افغانستان که شامل ۱۰ هزار تن می شود از بندر چابهار به مقصد افغانستان بارگیری شده است

به گفته وزارت خارجه قرار است که مقدار ۷ هزار تن که از چابهار بارگیری گردیده به زودی وارد افغانستان شود.

این وزارت تاکید کرده که قرار است تمام ۷۵ هزار تن گندم اهدایی هند به زودی از طریق چابهار به افغانستان انتقال شود.

وزارت خارجه همچنان از هند به خاطر کمک بشردوستانه و ایران به دلیل ایجاد تسهیلات در ترانزیت و انتقال آن به افغانستان قدردانی کرده است.

این در حالی است که اولین محموله گندم کمک های هند که ۵ هزارمتریک تن گندم است به تاریخ ۱ ثور وارد افغانستان شده بود.

۳۱ / ثور ۱۳۹۹

وزیر صحت: در روزهای عید، از دید و بازید خودداری کنید!

فیروز الدین فیروز وزیر صحت از مردم خواسته که برای جلوگیری از ویروس کرونا در روزهای عید، از دید و بازید با اقارب شان خودداری کنند.

 آقای فیروز که خود به تازگی از ابتلا به ویروس کرونا بهبود یافته است امروز چهارشنبه (۳۱ثور) حین دیدار از شفاخانه افغان-جاپان کارکردهای کارمندان این شفاخانه را قناعت بخش خوانده از تلاش‌های تمام کارمندان صحی که در خط نخست مبارزه با ویروس کرونا قرار دارند قدردانی کرد.

وزیر صحت عامه از افزایش آزمایش ویروس کرونا در لابراتوارهای کشور خبر داده گفت که اکنون سطح آزمایش در یک شبانه روز به دوهزار واقعه افزایش یافته و این وزارت تلاش دارد تا زمینه تشخیص ویروس کرونا را در تمام لابراتوارهای ولایات فراهم کند.

او اصافه کرد که با توجه به مشکلات موجود در لابراتوارهای مرکزی کابل مبنی بر تاخیر در اعلام نتایج نمونه‌های گرفته شده یک سلسله اقداماتی صورت گرفته و به زودی این چالش برطرف خواهد شد.

photo_2020-05-20_17-21-30

آقای فیروز با ابراز نگرانی از بی اعتنایی مردم در برابر ویروس کرونا هشدار داد: “اگر مردم اصول قرنطین را رعایت نکنند در هفته‌های آینده در کشور یک فاجعه انسانی رخ خواهد داد.”

او با اشاره به نزدیکی روزهای عید از مردم خواست برای جلوگیری از ویروس کرونا از دید و بازید با اقارب شان خودداری کنند و سه موضوع مهم را که فاصله گیری اجتماعی، رعایت حفظ الصلحه و استفاده از ماسک را جدا رعات نمایند.

وزیر صحت همچنان از طرف های درگیر جنگ خواست که از مراکز صحی استفاده سیاسی نکنند و حمله بر مراکز صحی و جان کارمندان صحی را توقف دهند.

این اظهارات وزیر صحت در حالی مطرح می شود که در این اواخر با توجه به افزایش موارد مثبت ویروس کرونا وضعیت قرنطینه شهر کابل شکسته و مردم به ویروس کرونا بی توجه شده اند.

براساس اعلان وزارت صحت شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به هشت هزار ۱۴۵ تن رسیده که این میان۹۳۰ تن شفایاب و۱۸۷ تن نیز جان باخته اند.

۳۱ / ثور ۱۳۹۹

انفجار يک سرگلوله در غزنى جان دو فرد ملکی را گرفت

مسوولان محلی غزنی می‌گویند که انفجار یک سر گلوله در آن ولایت جان دو فرد ملکی را گرفته است.

ghazni

دفتر مطبوعاتی مقام ولایت غزنی بانشر یک خبرنامه گفته است که این دو تن امروﺯ(چهارشنبه،۳۱ثور) در یک سراى خرید و فروش آهن هاى کهنه و وسایل پلاستیک در ساحه قلعه شهاده جان باخته اند.

دفتر مطبوعاتی والی غزنی، جزییات بیشتری در مورد این رویداد نداده است.

۳۱ / ثور ۱۳۹۹

اسدالله خالد گزارش های نشر شده ابتلایش به ویروس کرونا را رد کرد

اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع می گوید گزارش های نشر شده مبنی بر ابتلای او به ویروس کرونا حقیقت ندارد.

آقای خالد امروز چهارشنبه (۳۱ثور) در پیام ویدیویی گفته است که گزارش های مبنی بر ابتلای او به ویروس کرونا شایعه است و حقیقت ندارد.

khalid

او افزوده که آخرین تست ویروس کرونا اش را به تاریخ ۲۸ ثور گرفته که نتیجه آن منفی بوده است.

خالد تاکید می کند که هیچ گونه از علایم و اعراض ویروس کرونا را ندارد و در دفترش مصروف کارهای روزانه اش است.

این در حالی است که گزارش های امروز به نشر رسیده بود که اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع به ویروس کرونا مبتلا شده است.

۳۱ / ثور ۱۳۹۹

واکنش ارگ به رهبر طالبان؛ این پیام ارزش ندارد

ارگ ریاست جمهوری در واکنش به پیام عیدی رهبر گروه طالبان می گوید این پیام ارزش ندارد، الی این‌که ثابت نمایند که با مردم آشتی می‌کنند.

صدیق صدیقی سخنگوی ریایت جمهوری امروز چهارشنبه (۳۱ثور) در واکنش به پیام عیدی ملاهئبت الله رهبر گروه طالبان در توییتی گفته است: “عجب است! از یک سو، هر روز مردم ما را با انتحار و انفجار تکه و پارچه می‌کنند و به خشونت‌های شان ادامه می‌دهند، از سوی هم، راجع به موافقت‌نامه‌ی صلح گپ می‌زنند!؟”

ارگ ریاست جمهوری در واکنش به پیام عیدی رهبر گروه طالبان می گوید این پیام ارزش ندارد، الی این‌که ثابت نمایند که با مردم آشتی می‌کنند

ارگ ریاست جمهوری در واکنش به پیام عیدی رهبر گروه طالبان می گوید این پیام ارزش ندارد، الی این‌که ثابت نمایند که با مردم آشتی می‌کنند

صدیقی تاکید کرده که این پیام ارزش ندارد الی این‌که این گروه ثابت کنند که با مردم آشتی می‌کنند.

این در حالی است که رهبر طالبان امروز در پیام عیدی اش گفته است گروه طالبان به توافقنامه امضا شده با امریکا متعهد است و مقامات امریکایی به کسی باید اجازه ندهند که توافقنامه انجام یافته را با موانع، تاخیر و بالاخره به ناکامی و شکست مواجه سازد.

این اظهارات دو طرف در حالی بیان می شود که در روز های اخیر حملات گروه طالبان و عملیات های نیروهای دولتی افزایش یافته و نیز نماینده خاص امریکا در امور صلح افغانستان برای تسهیل گفتگو ها وارد کابل شده است.

۳۱ / ثور ۱۳۹۹

در یک ماه؛ ورود بیش از 300 هزار تن اموال تجارتی از طریق خط آهن به افغانستان

اداره خط آهن اعلان کرده است که در یک ماه اخیر بیش از ۳۰۰ هزار تن اموال تجارتی و غذایی از طریق خط آهن به کشور وارد شده است.

این اداره امروز چهارشنبه (۳۱ثور) گفته است که روند انتقالات از طریق خطوط آهن ادامه دارد و در ماه ثور سال جاری بیش از ۷ هزار واگون حامل مواد تجارتی و مواد غذایی در ایستگاه‌های خطوط آهن حیرتان-مزارشریف، تورغندی و آقینه تخلیه و بارگیری شده‌اند.

photo_2020-05-20_16-19-51

این اداره افزوده که این شمار واگون‌ها، نزدیک به ۳ صدو ۹۴ هزار تن اموال را انتقال داده‌اند که بیش از ۱ صدو ۸۲  هزار تن آن، مواد غذایی شامل آرد، گندم و روغن، ۱ صدو ۸۱ هزار تن مواد نفتی و نزدیک به ۳۰  هزار تن مواد ساختمانی و سایر اموال مورد نیاز شهروندان است.

اداره خط آهن تاکید کرده که هرچند بحران ناشی از ویروس کرونا، بخش‌هایی از فعالیت ترانسپورت زمینی و هوایی را متاثر کرده، اما انتقالات از طریق خطوط آهن تاکنون به‌گونه عادی بشمول روزهای تعطیل، ادامه داشته است.