تماس تلفنی چاوش اوغلو با اتمر و عبدالله؛ وزارت خارجه ترکیه از توافق سیاسی افغانستان استقبال کرد |
تماس تلفنی چاوش اوغلو با اتمر و عبدالله؛ وزارت خارجه ترکیه از توافق سیاسی افغانستان استقبال کرد

بازتاب خبرهای 31 ثور 1399

Image Title
۳۱ / ثور ۱۳۹۹

تماس تلفنی چاوش اوغلو با اتمر و عبدالله؛ وزارت خارجه ترکیه از توافق سیاسی افغانستان استقبال کرد

مولود چاوش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در تماس‌های تلفنی جداگانه با عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی و محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه، صحبت و در این تماس‌ها او، از توافق سیاسی میان عبدالله و غنی استقبال کرده است.

عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحه ملی، ناوقت روز گذشته(سه‌شنبه،۳۰ثور) گفته که مولود چاووش اغلو، وزیر امورخارجه‌ی جمهوری ترکیه در یک تماس تلفنی با او از امضای توافق‌نامه‌ی سیاسی استقبال کرده است. در این تماس تلفنی همچنان تاکید صورت گرفته که صلح در افغانستان بدون همکاری و اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی به دست نخواهد آمد.

afghanistan

در عین حال وزارت امور خارجه کشور اعلام کرده که محمدحنیف اتمر، سرپرست این وزارت ناوقت روز گذشته طی یک تماس تلفنی با مولود چاوش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه صحبت کرده است.

در این تماس آقای اتمر با ابراز تشکری از روند صلح از طریق ابتکارات پروسه استانبول-قلب آسیا، به همتای خود پیرامون آخرین تحولات صلح همچون تلاش ها در زمینه چگونگی ایجاد تفاهم و اجماع منطقه‌یی، برقراری آتش بس بشردوستانه، آغاز عاجل مذاکرات بین الافغانی و تبادله زندانیان میان دولت افغانستان و طالبان معلومات داده است.

از سویی هم وزیر خارجه ترکیه با ابراز خرسندی از توافق سیاسی اخیر در افغانستان، در مورد تعهد کشورش به منظور تقویت روابط دو جانبه و حمایت از دولت، قوای مسلح و روند صلح افغانستان به آقای اتمر اطمینان داده و افزوده که دولت ترکیه به زودی کمک‌های صحی به هدف مبارزه با کرونا را به افغانستان ارسال خواهد نمود.

۳۱ / ثور ۱۳۹۹

وزیر صحت: در روزهای عید، از دید و بازید خودداری کنید!

فیروز الدین فیروز وزیر صحت از مردم خواسته که برای جلوگیری از ویروس کرونا در روزهای عید، از دید و بازید با اقارب شان خودداری کنند.

 آقای فیروز که خود به تازگی از ابتلا به ویروس کرونا بهبود یافته است امروز چهارشنبه (۳۱ثور) حین دیدار از شفاخانه افغان-جاپان کارکردهای کارمندان این شفاخانه را قناعت بخش خوانده از تلاش‌های تمام کارمندان صحی که در خط نخست مبارزه با ویروس کرونا قرار دارند قدردانی کرد.

وزیر صحت عامه از افزایش آزمایش ویروس کرونا در لابراتوارهای کشور خبر داده گفت که اکنون سطح آزمایش در یک شبانه روز به دوهزار واقعه افزایش یافته و این وزارت تلاش دارد تا زمینه تشخیص ویروس کرونا را در تمام لابراتوارهای ولایات فراهم کند.

او اصافه کرد که با توجه به مشکلات موجود در لابراتوارهای مرکزی کابل مبنی بر تاخیر در اعلام نتایج نمونه‌های گرفته شده یک سلسله اقداماتی صورت گرفته و به زودی این چالش برطرف خواهد شد.

photo_2020-05-20_17-21-30

آقای فیروز با ابراز نگرانی از بی اعتنایی مردم در برابر ویروس کرونا هشدار داد: “اگر مردم اصول قرنطین را رعایت نکنند در هفته‌های آینده در کشور یک فاجعه انسانی رخ خواهد داد.”

او با اشاره به نزدیکی روزهای عید از مردم خواست برای جلوگیری از ویروس کرونا از دید و بازید با اقارب شان خودداری کنند و سه موضوع مهم را که فاصله گیری اجتماعی، رعایت حفظ الصلحه و استفاده از ماسک را جدا رعات نمایند.

وزیر صحت همچنان از طرف های درگیر جنگ خواست که از مراکز صحی استفاده سیاسی نکنند و حمله بر مراکز صحی و جان کارمندان صحی را توقف دهند.

این اظهارات وزیر صحت در حالی مطرح می شود که در این اواخر با توجه به افزایش موارد مثبت ویروس کرونا وضعیت قرنطینه شهر کابل شکسته و مردم به ویروس کرونا بی توجه شده اند.

براساس اعلان وزارت صحت شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به هشت هزار ۱۴۵ تن رسیده که این میان۹۳۰ تن شفایاب و۱۸۷ تن نیز جان باخته اند.

۳۱ / ثور ۱۳۹۹

انفجار يک سرگلوله در غزنى جان دو فرد ملکی را گرفت

مسوولان محلی غزنی می‌گویند که انفجار یک سر گلوله در آن ولایت جان دو فرد ملکی را گرفته است.

ghazni

دفتر مطبوعاتی مقام ولایت غزنی بانشر یک خبرنامه گفته است که این دو تن امروﺯ(چهارشنبه،۳۱ثور) در یک سراى خرید و فروش آهن هاى کهنه و وسایل پلاستیک در ساحه قلعه شهاده جان باخته اند.

دفتر مطبوعاتی والی غزنی، جزییات بیشتری در مورد این رویداد نداده است.

۳۱ / ثور ۱۳۹۹

اسدالله خالد گزارش های نشر شده ابتلایش به ویروس کرونا را رد کرد

اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع می گوید گزارش های نشر شده مبنی بر ابتلای او به ویروس کرونا حقیقت ندارد.

آقای خالد امروز چهارشنبه (۳۱ثور) در پیام ویدیویی گفته است که گزارش های مبنی بر ابتلای او به ویروس کرونا شایعه است و حقیقت ندارد.

khalid

او افزوده که آخرین تست ویروس کرونا اش را به تاریخ ۲۸ ثور گرفته که نتیجه آن منفی بوده است.

خالد تاکید می کند که هیچ گونه از علایم و اعراض ویروس کرونا را ندارد و در دفترش مصروف کارهای روزانه اش است.

این در حالی است که گزارش های امروز به نشر رسیده بود که اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع به ویروس کرونا مبتلا شده است.

۳۱ / ثور ۱۳۹۹

واکنش ارگ به رهبر طالبان؛ این پیام ارزش ندارد

ارگ ریاست جمهوری در واکنش به پیام عیدی رهبر گروه طالبان می گوید این پیام ارزش ندارد، الی این‌که ثابت نمایند که با مردم آشتی می‌کنند.

صدیق صدیقی سخنگوی ریایت جمهوری امروز چهارشنبه (۳۱ثور) در واکنش به پیام عیدی ملاهئبت الله رهبر گروه طالبان در توییتی گفته است: “عجب است! از یک سو، هر روز مردم ما را با انتحار و انفجار تکه و پارچه می‌کنند و به خشونت‌های شان ادامه می‌دهند، از سوی هم، راجع به موافقت‌نامه‌ی صلح گپ می‌زنند!؟”

ارگ ریاست جمهوری در واکنش به پیام عیدی رهبر گروه طالبان می گوید این پیام ارزش ندارد، الی این‌که ثابت نمایند که با مردم آشتی می‌کنند

ارگ ریاست جمهوری در واکنش به پیام عیدی رهبر گروه طالبان می گوید این پیام ارزش ندارد، الی این‌که ثابت نمایند که با مردم آشتی می‌کنند

صدیقی تاکید کرده که این پیام ارزش ندارد الی این‌که این گروه ثابت کنند که با مردم آشتی می‌کنند.

این در حالی است که رهبر طالبان امروز در پیام عیدی اش گفته است گروه طالبان به توافقنامه امضا شده با امریکا متعهد است و مقامات امریکایی به کسی باید اجازه ندهند که توافقنامه انجام یافته را با موانع، تاخیر و بالاخره به ناکامی و شکست مواجه سازد.

این اظهارات دو طرف در حالی بیان می شود که در روز های اخیر حملات گروه طالبان و عملیات های نیروهای دولتی افزایش یافته و نیز نماینده خاص امریکا در امور صلح افغانستان برای تسهیل گفتگو ها وارد کابل شده است.

۳۱ / ثور ۱۳۹۹

در یک ماه؛ ورود بیش از 300 هزار تن اموال تجارتی از طریق خط آهن به افغانستان

اداره خط آهن اعلان کرده است که در یک ماه اخیر بیش از ۳۰۰ هزار تن اموال تجارتی و غذایی از طریق خط آهن به کشور وارد شده است.

این اداره امروز چهارشنبه (۳۱ثور) گفته است که روند انتقالات از طریق خطوط آهن ادامه دارد و در ماه ثور سال جاری بیش از ۷ هزار واگون حامل مواد تجارتی و مواد غذایی در ایستگاه‌های خطوط آهن حیرتان-مزارشریف، تورغندی و آقینه تخلیه و بارگیری شده‌اند.

photo_2020-05-20_16-19-51

این اداره افزوده که این شمار واگون‌ها، نزدیک به ۳ صدو ۹۴ هزار تن اموال را انتقال داده‌اند که بیش از ۱ صدو ۸۲  هزار تن آن، مواد غذایی شامل آرد، گندم و روغن، ۱ صدو ۸۱ هزار تن مواد نفتی و نزدیک به ۳۰  هزار تن مواد ساختمانی و سایر اموال مورد نیاز شهروندان است.

اداره خط آهن تاکید کرده که هرچند بحران ناشی از ویروس کرونا، بخش‌هایی از فعالیت ترانسپورت زمینی و هوایی را متاثر کرده، اما انتقالات از طریق خطوط آهن تاکنون به‌گونه عادی بشمول روزهای تعطیل، ادامه داشته است.