ویروس کرونا؛ سازمان جهانی بهداشت ۲۵۰ بسته کیت تشخیصی به وزارت صحت کمک کرد |
ویروس کرونا؛ سازمان جهانی بهداشت ۲۵۰ بسته کیت تشخیصی به وزارت صحت کمک کرد

بازتاب خبرهای 30 ثور 1399

Image Title
۳۰ / ثور ۱۳۹۹

ویروس کرونا؛ سازمان جهانی بهداشت ۲۵۰ بسته کیت تشخیصی به وزارت صحت کمک کرد

وزارت صحت‌عامه کشور اعلام کرده که سازمان جهانی بهداشت ۲۵۰ بسته کیت استخراج “آر.ان.ای اکسترکشن” را به این وزارت کمک کرده است.

وزارت صحت، امروز(سه‌شنبه، ۳۰ثور) با نشر یک خبرنامه گفته است که محمد داوود الطاف، به نمایند‌گی از سازمان جهانی بهداشت، ۲۵۰ بسته کیت استخراج  “آر.ان.ای اکسترکشن” را که جمعا ۴۲ هزار تست می‌شود، به خاطر نمونه‌گیری بیماران مشکوک به ویروس کرونا به وزارت صحت‌عامه تسلیم داده است.

coronavirus

وحید مجروح، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت‌عامه در این مراسم گفته که از این کیت‌های تشخیصی به خاطر شناسایی بیماران مشکوک به ویروس کرونا در لابرتوارهای مرکزی و لابرتواری‌های ولایات، که نیاز جدی به آن دارند، استفاده خواهد شد.

گفتنی است که تا اکنون بیش از ۷ هزار تن در افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. هم‌چنان ۱۷۸ تن در نتیجه این بیماری در کشور جان باخته‌اند.

۳۰ / ثور ۱۳۹۹

ویروس کرونا؛ قطر ۸.۵ تن تجهیزات طبی به وزارت صحت‌عامه کمک نمود

وزارت صحت‌عامه کشور اعلام کرده که قطر ۸.۵ تن تجهیزات و ضروریات طبی که از آن در مبارزه با ویروس کرونا استفاده می‌شود، به این وزارت کمک کرده است.

بر اساس اعلام وزارت صحت، این تجهیزات که توسط “سعید بن مبارک الخیارین”، سفیر قطر به دولت افغانستان کمک شده، امروز(سه‌شنبه، ۳۰ثور) رسما به وزارت صحت‌عامه کشور تسلیم داده شده است.

وزارت صحت گفته است که این تجهیزات و ضروریات طبی شامل پی پی کیت، ماسک های جراحی، ماسک N95، عینک‌های محافظتی، فیس شیلد، لباس جراحی برای عملیات، دستکش و دیگر ضروریات طبی است که از آن‌ها در مبارزه با ویروس کرونا استفاده می‌شود.

بشیر نورمل، معین پالیسی و پلان وزارت صحت‌عامه، در نشستی که به این مناسبت برگزار شد، با اظهار سپاس و قدردانی از قطر، گفت که این کمک‌ها یکی از نیازمندی‌های اساسی در شرایط فعلی به وزارت صحت در مبارزه با ویروس کرونا می‌باشد.

وزارت صحت‌عامه کشور اعلام کرده که قطر ۸.۵ تن تجهیزات و ضروریات طبی که از آن در مبارزه با ویروس کرونا استفاده می‌شود، به این وزارت کمک کرده است

وزارت صحت‌عامه کشور اعلام کرده که قطر ۸.۵ تن تجهیزات و ضروریات طبی که از آن در مبارزه با ویروس کرونا استفاده می‌شود، به این وزارت کمک کرده است

از سویی هم، سفیر کشور قطر در افغانستان، هدف از کمک‌های این کشور را مبارزه با ویروس کرونا در افغانستان دانسته و از ادامه کمک‌های قطر به افغانستان در آینده نیز خبر داده است.

پیش از این نیز قطر به ارزش بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار دالر، تجهیزات و ضروریات طبی را برای مبارزه با ویروس کرونا به وزارت صحت‌عامه کشور کمک کرده بود.

این در حالی است که در ۲۴ ساعت گذشته ۵۸۱ رویداد مثبت ویروس کرونا در کشور به ثبت رسیده که با این شمار، تعداد واقعات مثبت در کشور به ۷ هزار و ۶۵۳ تن می‌رسد، که از این میان ۸۵۰ تن بهبود یافته و ۱۷۸ تن جان باخته اند.

۳۰ / ثور ۱۳۹۹

نورالحق علومی به عنوان نماینده ویژه رییس جمهور در امور حکومتداری خوب تعیین شد

رییس جمهور غنی در فرمانی نورالحق علومی را به عنوان نماینده ویژه رییس جمهور در امور حکومتداری خوب تعیین کرده است.

اداره امور ریاست جمهوری امروز سه شنبه(۳۰ثور) در یک خبرنامه گفته است: “به اساس فرمان مقام عالی ریاست جمهوری دگرجنرال نورالحق علومی در بست خارج رتبه به حیث نماینده خاص رئیس جمهور اسلامی افغانستان در امور حکومتداری خوب تقرر حاصل کرد.”

خبرنامه

رییس جمهور غنی در فرمانی نورالحق علومی را به عنوان نماینده ویژه رییس جمهور در امور حکومتداری خوب تعیین کرده است

اداره امور افزوده که براساس فرمان سه ماده‌ای رییس جمهور، به علومی افزون بر وظایف اصلی، مسوولیت رهبری کمیته فرعی شورای عالی حاکمیت قانون و حکومتداری، عضویت کابینه و عضویت شورای عالی حاکمیت قانون نیز داده شده است.

نورالحق علومی، رییس حزب متحد ملی و نامزد این حزب در انتخابات ریاست‌جمهوری ۶ میزان سال گذشته بود.

۳۰ / ثور ۱۳۹۹

حمله گسترده طالبان پای اسدالله خالد را به قندز کشاند

وزارت دفاع اعلام کرده که در حمله گسترده طالبان به شهر قندز، ۴۰ طالب کشته و بیش از ۵۰ تن دیگر زخمی شدند.

وزارت دفاع امروز سه شنبه(۳۰ثور) در یک خبرنامه گفته است که نیروهای دفاعی و امنیتی شب گذشته با دفع حمله طالبان در چهار استقامت حومه های شهر قندز، تلفات سنگینی به این گروه وارد کردند.

این وزارت افزوده که در حملات متقابل نیروهای افغانستانی و حملات هوایی، ۴۰ طالب کشته و بیش از ۵۰ تن دیگر زخمی شدند.

خبرنامه

وزارت دفاع اعلام کرده که در حمله گسترده طالبان به شهر قندز، ۴۰ طالب کشته و بیش از ۵۰ تن دیگر زخمی شدند

به گفته وزارت دفاع، نیروهای دولتی اکنون به گونه گسترده در حومه های شهر قندز حضور دارند و وضعیت به حالت عادی برگشته است.

از سویی هم ‏اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع پس از این حمله طالبان به شهر قندز، برای ارزیابی وضعیت امنیتی به این ولایت سفر کرده است.

وزارت دفاع ملی گفته است که  سرپرست این وزارت برای کنترل بهتر وضعیت امنیتی در ولایت قندز، نیروهای کمکی قطعات خاص ارتش را نیز به این ولایت فرستاده است.

۳۰ / ثور ۱۳۹۹

قیام کنندگان در فاریاب دو قرارگاه طالبان را آتش زدند

مسوولان امنیتی در فاریاب می گویند که قیام کنند‌گان علیه طالبان در این ولایت، دو قرارگاه شورشیان طالب را به آتش کشیده‌اند.

دفتر مطبوعاتی فرماندهی پولیس فاریاب با نشر یک خبرنامه گفته است که روز گذشته(دوشنبه، ۲۹ثور) قیام کنند‌گان مردمی در ولسوالی شیرین تگاب، دو قرارگاه طالبان مسلح که در روستاهای “کوه صیاد و اسلام قلعه” موقعیت داشت را به آتش کشیدند.

خبرنامه

مسوولان امنیتی در فاریاب می گویند که قیام کنند‌گان علیه طالبان در این ولایت، دو قرارگاه شورشیان طالب را به آتش کشیده‌اند

به گفته پولیس فاریاب، در این جریان این رویداد، یک حلقه ماین خودساخت گروه طالبان همراه با یک مقدار مواد انفجاری و وسایل ساخت ماین، قبل از به آتش کشیدن قرارگاه، در همکاری مردم توسط پولیس خنثی و منفجر شده شد.

قابل یادآوری است که مردم ولسوالی شیرین تگاب ولایت فاریاب از دو روز(یک‌شنبه، ۲۸ثور) به این‌سو، به گونه خودجوش علیه طالبان قیام کرده‌اند. دفتر مطبوعاتی والی فاریاب گفته که “طالبان در ماه مبارک رمضان به عوض کمک به فقرا، به نام زکات و کمک به جهاد، نان دسترخوان مردم را گرفته و هر شب ده‌ها طالب مفت‌خور به زور به خانه‌های مردم مهمان شده، گوسفندان مردم را در راه جهاد کشته و با گوشت آن، روزه می‌گیرند”.