صالح: حمله بر مراسم جنازه در ننگرهار کار طالبان بوده است! |
صالح: حمله بر مراسم جنازه در ننگرهار کار طالبان بوده است!

بازتاب خبرهای 28 ثور 1399

Image Title
۲۸ / ثور ۱۳۹۹

صالح: حمله بر مراسم جنازه در ننگرهار کار طالبان بوده است!

با وجود رد مکرر طالبان، امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری می گوید که حمله انتحاری هفته گذشته بر یک مراسم تشییع جنازه در ولسوالی خیوه ولایت ننگرهار، کار گروه طالبان است.

امرالله صالح که امروز یک شنبه (۲۸ثور) برای همدردی با خانواده‌های قربانیان و بررسی حمله انتحاری روز سه‌شنبه هفته گذشته به ننگرهار رفته است، گفته است: “بعضی خارجی‌ها ابهام وارد می‌کنند و به ذهن ما وسوسه ایجاد می‌کنند که این حمله کار فلان گروه است و کار فلان گروه نیست، اگر شما اعتراف‌های اسلم فاروقی و ابوعمر (رهبران داعش که اخیرا از سوی امنیت ملی بازدشت شدند) را بشنوید، سوالی برای شما باقی نمی‌ماند که داعش کیست و طالب کیست!”

او با بیان این‌که اظهارات درباره این‌که دست چه کسانی در این حمله‌ها دخیل است و دست چه کسانی نیست، می‌تواند برای مردم قابل پذیرش باشد، افزود: “ما می فهمیم دشمن ما کیست و از سوی کی حمایت می‌شود.”

amrullah saleh

معاون رییس جمهور خاطرنشان کرد که رویداد ننگرهار به صورت دقیق بررسی می شود و پس از بررسی، جزییات آن با مردم شریک ساخته می شود.

صالح تاکید کرد که با کشته شدگان و زخمیان این حمله انتحاری همانند کشته شده ها و زخمیان نیروهای امنیتی برخورد می شود  و نیز به خانواده‌های قربانیان کمک خواهد شد.

این در حالی است که روز سه شنبه هفته گذشته یک حمله انتحاری بر مراسم تشیع جنازه یک فرمانده پولیس محلی در ولسوالی شیوه ننگرهار، بیش از ۵۰ کشته و بیش از ۱۰۰ زخمی برجای گذاشت.

داعش مسوولیت این رویداد را به عهده گرفت.

به تعقیب این حمله و حمله مهاجمان مسلح بر شفاخانه دشت برچی، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان این حملات را کار طالبان نه، بلکه کار داعش خواند که با واکنش های حکومت افغانستان نیز روبرو شد.

روز گذشته سخنگوی شورای امنیت نیز با تاکید بر این که این حملات کار گروه طالبان بوده است، از متحدین افغانستان خواست به طالبان برائت ندهند.

۲۸ / ثور ۱۳۹۹

ارگ: مقام دوم برای معاون اول رییس جمهور محفوظ است!

به دنبال ذکر جایگاه فرد دوم کشور برای عبدالله عبدالله در توافقنامه سیاسی با اشرف غنی، ارگ ریاست جمهوری می گوید که قانون اساسی مقام دوم کشور را برای معاون اول ریاست جمهوری محفوظ ساخته است.

ارگ ریاست جمهوری امروز یک شنبه(۲۸ثور) با نشر یک اعلامیه گفته است که بر اساس توافق سیاسی زیر چتر قانون اساسی میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله، عبدالله از نظر تشریفات و پرتوکول در مسایل مربوط به مصالحه ملی، جایگاه مقام دوم کشور را دارا است.

خبرنامه

به دنبال ذکر جایگاه فرد دوم کشور برای عبدالله عبدالله در توافقنامه سیاسی با اشرف غنی، ارگ ریاست جمهوری می گوید که قانون اساسی مقام دوم کشور را برای معاون اول ریاست جمهوری محفوظ ساخته است

ارگ تاکید کرده: “قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان مقام دوم کشور را برای معاون اول ریاست جمهوری محفوظ ساخته است.”

این در حالی است که امروز توافق نامه سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله به امضا رسید که بر بنیاد آن، عبدالله عبدالله به حیث رئیس شورای عالی مصالحه ملی از سهم ۵۰ درصدی قدرت در کابینه و حکومت برخودار است.

۲۸ / ثور ۱۳۹۹

عبدالرشید دوستم سومین مارشال افغانستان شد

بر اساس توافق سیاسی اشرف غنی و عبدالله عبدالله، براساس فرمان ریاست جمهوری رتبه نظامی مارشالی، به عنوان بلندپایه‌ترین رتبه نظامی کشور به عبدالرشید دوستم تفویض شده است.

بر اساس بند هفتم موافقتنامه سیاسی که امروز یک شنبه(۲۸ثور) از سوی غنی و عبدالله به امضا رسید، رتبه نظامی عبدالرشید دوستم توسط فرمان رئیس جمهور به مارشالی ارتقا یافت.

خبرنامه

بر اساس توافق سیاسی اشرف غنی و عبدالله عبدالله، براساس فرمان ریاست جمهوری رتبه نظامی مارشالی، به عنوان بلندپایه‌ترین رتبه نظامی کشور به عبدالرشید دوستم تفویض شده است

در این موافقتنامه آمده است که عبدالرشید دوستم علاوه بر رتبه مارشالی، در عین زمان عضویت شورای عالی دولت و شورای امنیت ملی را نیز دارا می باشد.

عنایت بابر فرهمند، معاون اول عبدالله عبدالله و از نزدیکان دوستم با تایید اعطای رتبه مارشالی به دوستم گفته است: “رتبه مارشالی با نام آقای دوستم که به خاکش حرمت بخشید و به ارزش‌های بشری نیرو داد، مفهوم حقیقی‌اش را خواهد یافت.”

عبدالرشید دوستم پس از محمد قسیم فهیم، سومین مارشال افغانستان است.

اولین مارشال افغانستان شاه ولی خان، کاکای ظاهر شاه بود که به دنبال پس‌گیری کابل از حبیب‌الله کلکانی، این رتبه را دریافت کرده بود.

۲۸ / ثور ۱۳۹۹

وزارت خارجه: اسناد و شواهد به آب انداختن کارجویان افغانستانی از سوی ایران رد شده است

مسوولان در وزارت خارجه می گویند، اسناد، مدارک و شواهدی که از سوی کمیساران مرزی افغانستان مبنی بر شکنجه و به آب انداختن کارجویان افغانستانی در امتداد سرحد با ایران در اختیار کمیساران سرحدی این کشور قرار گرفته، از سوی آنان رد شده است.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه امروز یک شنبه(۲۸ثور) در یک پیام ویدیویی گفته است که تحقیقات در مورد کشته شدن و شکنجه کارجویان افغانستانی از سوی نیروهای ایرانی وارد مرحله سوم شده است.

هیواد توضیح داده که مرحله اول، تحقیقات هیئت عالی رتبه دولتی بوده که از محل حادثه بازدید کرده و جزییات آن را مستندسازی کردند.

MOFA

وی افزوده که برای جان‌باختگان این رویداد در هرات و فاریاب یک نمره زمین رهایشی و یک صد هزار افغانی کمک نقدی شده و برای نجات یافتگان، ۵۰ هزار افغانی و زمینه کاریابی فراهم شده است.

سخنگوی وزارت خارجه خاطرنشان کرده که در مرحله دوم، تحقیقات مشترک کمیساران سرحدی دو کشور آغاز شد و کمیساران سرحدی افغانستان اسناد، مدارک و شواهد را در اختیار کمیساران سرحدی ایران قرار داده که از سوی آنان مورد پذیریش قرار نگرفته است.

وی تاکید کرده، پس از این‌که این شواهد از سوی کمیساران سرحدی ایران رد شده، تحقیق به مراجع دیپلماتیک دو کشور ارجاع شده است.

این در حالی است که حدود دوهفته قبل شماری از کارجویان افغانستانی که می‌خواستند به صورت غیرقانونی به ایران سفر کنند، از سوی مرزبانان ایرانی شکنجه و پس از آن به رودخانه انداخته شدند که از این میان، شماری جان باخته، شماری دیگر نجات یافته و نیز تعدادی تاکنون مفقود اند.

۲۸ / ثور ۱۳۹۹

ثبت ۲۶۲ واقعه جدید؛ شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به شش هزار و ۶۶۴ تن رسید

وزارت صحت عامه اعلام کرد که در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۶۲ واقعه جدید ابتلا به ویروس کرونا در سراسر افغانستان ثبت شده است.

وزارت صحت‌عامه امروز(یک‌شنبه، ۲۸ثور) گفته است که در یک شبانه روز گذشته، ۲۶۲ واقعه جدید  ابتلا به ویروس کرونا در کشور ثبت شده که با این موارد جدید، شمار  افراد مبتلا به ویروس کرونا در افغانستان، به ۶ هزار و ۶۶۴ تن رسیده است.

 خبرنامه

وزارت صحت عامه اعلام کرد که در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۶۲ واقعه جدید ابتلا به ویروس کرونا در سراسر افغانستان ثبت شده است.

به گفته این مقام صحی، در ۲۴ ساعت گذشته ۲ فرد مبتلا به ویروس کرونا در کشور جان باخته و ۷ تن دیگر بهبود یافته اند. به این ترتیب، شمار جان باختگان ناشی از ابتلا به ویروس کرونا به ۱۶۹ تن و بهبودیافتگان به ۷۸۴ تن رسیده است.

۲۸ / ثور ۱۳۹۹

8 محافظ معدن مس عینک در حمله طالبان کشته شدند

مسوولان در وزارت معادن تایید می کنند که ۸ محافظ معدن مس عینک در ولایت لوگر در حمله طالبان کشته شده اند.

قدیر مطفی، سخنگوی وزارت معادن امروز یک شنبه(۲۸ثور) در توییتی گفته است که ۸ محافظ معدن مس عینک در حمله طالبان کشته و ۵ تن دیگر زخمی شده اند.

خبرنامه

مسوولان در وزارت معادن تایید می کنند که ۸ محافظ معدن مس عینک در ولایت لوگر در حمله طالبان کشته شده اند.

مطفی افزوده که این اولین حمله طالبان بر پاسگاه محافظان مس عینک نیست و پیش از این نیز این گروه چندین بار بر این پاسگاه حمله کرده و تلفات جانی به بار آورده بود.

از سویی  دیدار لونگ، سخن‌گوی والی لوگر با تایید این رویداد گفته است که این حمله شب گذشته انجام شده است.