شیوع ویروس کرونا؛ انتقاد دیدبان شفافیت از نظارت غیرموثر وزارت صحت از مراکز صحی دولتی |
شیوع ویروس کرونا؛ انتقاد دیدبان شفافیت از نظارت غیرموثر وزارت صحت از مراکز صحی دولتی

بازتاب خبرهای 28 ثور 1399

Image Title
۲۸ / ثور ۱۳۹۹

شیوع ویروس کرونا؛ انتقاد دیدبان شفافیت از نظارت غیرموثر وزارت صحت از مراکز صحی دولتی

دیدبان شفافیت افغانستان می‌گوید که دولت افغانستان باید بر نیازهای فوری مراکز صحی برای مبارزه با ویروس کرونا (کوید-۱۹) تمرکز کند.

دیدبان شفافیت افغانستان امروز(یک‌شنبه، ۲۸ثور) با نشر یک تحقیق تازه گفته است که در وضعیت افزایش شیوع ویروس کرونا، تحقیق این نهاد نشان می دهد که مراکز صحی دولتی افغانستان(کلینیک و شفاخانه) با چالش های عملیاتی، حفظ و مراقبت، مدیریتِ ضعیف پرسنل، و نظارت غیرموثر توسط وزارت صحت عامه روبرو است.

این تحقیق بر بنیاد سروی از ۴۱ مرکز دولتی صحی حوزه‌ای، ولایتی، ولسوالی و سطح محل در ۱۳ ولایت تهیه شده است. این گزارش دربردارنده ارزیابی از مدیریت زیرساخت ها، بخش طبی و منابع بشری سیستم صحی افغانستان و میزان تاثیر این بخش ها بر ظرفیت مراکز صحی در امر ارایه خدمات صحی است.

coronavirus1

سید اکرام افضلی، رییس اجرایی دیدبان شفافیت گفته است: “سکتور صحت دولتی دارای نکات قوت است؛ از جمله باز بودن تمامی مراکز صحی، اما کیفیت خدمات صحی در اثر کمبود منابع و امکانات و ضعف نظارت با مشکل روبرو است”.

در گزارش دیدبان شفافیت آمده که اعتبارنامه ها و مدیریت کارکنان صحی نسبتا خوب است و طبق تحقیق، تنها ۷ درصد داکترها برای خدماتی که ارایه می کنند، تصدیق شده نیستند. همچنین ارزیابی سالانه قناعت بخش است و در  ۸۰ درصد مراکز صحی انجام می‌شود. از سوی دیگر، ۸۳ درصد، رفتار پرسنل صحی با بیماران را خوب گزارش داده است. این در حالی است که استاندارد بخش‌های حفظ و مراقبت و عملیاتی بد گزارش شده است.

دیدبان شفافیت افغانستان در تحقیق خود به عنوان مثال آورده است که ۳۹ درصد مراکز صحی آب پاک ندارند، ۵۱ درصد سطوح شیب دار برای صندلی های چرخی(ویل چِیر) بیماران ندارند، تنها ۲۲ درصد دارای لوازم هشدار آتش و ۲ درصد دارای دروازه خروجی اضطراری اند. همچنان بخش رساندن تجهیزات طبی با ۵۹ درصد مشکل گزارش شده و همین درصد در مورد مشکلات سیستم گرمایشی مراکز صحی در زمستان نیز گزارش شده است. از سوی دیگر، آمبولانس در اکثر تسهیلات صحی وجود دارد، اما تا هنوز تعدادی از مراکز صحی یا آمولانس ندارند و یا تعداد آمبولانس ها ناکافی و پاسخگوی تقاضا نمی باشد.

۲۸ / ثور ۱۳۹۹

ارگ: مقام دوم برای معاون اول رییس جمهور محفوظ است!

به دنبال ذکر جایگاه فرد دوم کشور برای عبدالله عبدالله در توافقنامه سیاسی با اشرف غنی، ارگ ریاست جمهوری می گوید که قانون اساسی مقام دوم کشور را برای معاون اول ریاست جمهوری محفوظ ساخته است.

ارگ ریاست جمهوری امروز یک شنبه(۲۸ثور) با نشر یک اعلامیه گفته است که بر اساس توافق سیاسی زیر چتر قانون اساسی میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله، عبدالله از نظر تشریفات و پرتوکول در مسایل مربوط به مصالحه ملی، جایگاه مقام دوم کشور را دارا است.

خبرنامه

به دنبال ذکر جایگاه فرد دوم کشور برای عبدالله عبدالله در توافقنامه سیاسی با اشرف غنی، ارگ ریاست جمهوری می گوید که قانون اساسی مقام دوم کشور را برای معاون اول ریاست جمهوری محفوظ ساخته است

ارگ تاکید کرده: “قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان مقام دوم کشور را برای معاون اول ریاست جمهوری محفوظ ساخته است.”

این در حالی است که امروز توافق نامه سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله به امضا رسید که بر بنیاد آن، عبدالله عبدالله به حیث رئیس شورای عالی مصالحه ملی از سهم ۵۰ درصدی قدرت در کابینه و حکومت برخودار است.

۲۸ / ثور ۱۳۹۹

عبدالرشید دوستم سومین مارشال افغانستان شد

بر اساس توافق سیاسی اشرف غنی و عبدالله عبدالله، براساس فرمان ریاست جمهوری رتبه نظامی مارشالی، به عنوان بلندپایه‌ترین رتبه نظامی کشور به عبدالرشید دوستم تفویض شده است.

بر اساس بند هفتم موافقتنامه سیاسی که امروز یک شنبه(۲۸ثور) از سوی غنی و عبدالله به امضا رسید، رتبه نظامی عبدالرشید دوستم توسط فرمان رئیس جمهور به مارشالی ارتقا یافت.

خبرنامه

بر اساس توافق سیاسی اشرف غنی و عبدالله عبدالله، براساس فرمان ریاست جمهوری رتبه نظامی مارشالی، به عنوان بلندپایه‌ترین رتبه نظامی کشور به عبدالرشید دوستم تفویض شده است

در این موافقتنامه آمده است که عبدالرشید دوستم علاوه بر رتبه مارشالی، در عین زمان عضویت شورای عالی دولت و شورای امنیت ملی را نیز دارا می باشد.

عنایت بابر فرهمند، معاون اول عبدالله عبدالله و از نزدیکان دوستم با تایید اعطای رتبه مارشالی به دوستم گفته است: “رتبه مارشالی با نام آقای دوستم که به خاکش حرمت بخشید و به ارزش‌های بشری نیرو داد، مفهوم حقیقی‌اش را خواهد یافت.”

عبدالرشید دوستم پس از محمد قسیم فهیم، سومین مارشال افغانستان است.

اولین مارشال افغانستان شاه ولی خان، کاکای ظاهر شاه بود که به دنبال پس‌گیری کابل از حبیب‌الله کلکانی، این رتبه را دریافت کرده بود.

۲۸ / ثور ۱۳۹۹

وزارت خارجه: اسناد و شواهد به آب انداختن کارجویان افغانستانی از سوی ایران رد شده است

مسوولان در وزارت خارجه می گویند، اسناد، مدارک و شواهدی که از سوی کمیساران مرزی افغانستان مبنی بر شکنجه و به آب انداختن کارجویان افغانستانی در امتداد سرحد با ایران در اختیار کمیساران سرحدی این کشور قرار گرفته، از سوی آنان رد شده است.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه امروز یک شنبه(۲۸ثور) در یک پیام ویدیویی گفته است که تحقیقات در مورد کشته شدن و شکنجه کارجویان افغانستانی از سوی نیروهای ایرانی وارد مرحله سوم شده است.

هیواد توضیح داده که مرحله اول، تحقیقات هیئت عالی رتبه دولتی بوده که از محل حادثه بازدید کرده و جزییات آن را مستندسازی کردند.

MOFA

وی افزوده که برای جان‌باختگان این رویداد در هرات و فاریاب یک نمره زمین رهایشی و یک صد هزار افغانی کمک نقدی شده و برای نجات یافتگان، ۵۰ هزار افغانی و زمینه کاریابی فراهم شده است.

سخنگوی وزارت خارجه خاطرنشان کرده که در مرحله دوم، تحقیقات مشترک کمیساران سرحدی دو کشور آغاز شد و کمیساران سرحدی افغانستان اسناد، مدارک و شواهد را در اختیار کمیساران سرحدی ایران قرار داده که از سوی آنان مورد پذیریش قرار نگرفته است.

وی تاکید کرده، پس از این‌که این شواهد از سوی کمیساران سرحدی ایران رد شده، تحقیق به مراجع دیپلماتیک دو کشور ارجاع شده است.

این در حالی است که حدود دوهفته قبل شماری از کارجویان افغانستانی که می‌خواستند به صورت غیرقانونی به ایران سفر کنند، از سوی مرزبانان ایرانی شکنجه و پس از آن به رودخانه انداخته شدند که از این میان، شماری جان باخته، شماری دیگر نجات یافته و نیز تعدادی تاکنون مفقود اند.

۲۸ / ثور ۱۳۹۹

ثبت ۲۶۲ واقعه جدید؛ شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به شش هزار و ۶۶۴ تن رسید

وزارت صحت عامه اعلام کرد که در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۶۲ واقعه جدید ابتلا به ویروس کرونا در سراسر افغانستان ثبت شده است.

وزارت صحت‌عامه امروز(یک‌شنبه، ۲۸ثور) گفته است که در یک شبانه روز گذشته، ۲۶۲ واقعه جدید  ابتلا به ویروس کرونا در کشور ثبت شده که با این موارد جدید، شمار  افراد مبتلا به ویروس کرونا در افغانستان، به ۶ هزار و ۶۶۴ تن رسیده است.

 خبرنامه

وزارت صحت عامه اعلام کرد که در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۶۲ واقعه جدید ابتلا به ویروس کرونا در سراسر افغانستان ثبت شده است.

به گفته این مقام صحی، در ۲۴ ساعت گذشته ۲ فرد مبتلا به ویروس کرونا در کشور جان باخته و ۷ تن دیگر بهبود یافته اند. به این ترتیب، شمار جان باختگان ناشی از ابتلا به ویروس کرونا به ۱۶۹ تن و بهبودیافتگان به ۷۸۴ تن رسیده است.

۲۸ / ثور ۱۳۹۹

8 محافظ معدن مس عینک در حمله طالبان کشته شدند

مسوولان در وزارت معادن تایید می کنند که ۸ محافظ معدن مس عینک در ولایت لوگر در حمله طالبان کشته شده اند.

قدیر مطفی، سخنگوی وزارت معادن امروز یک شنبه(۲۸ثور) در توییتی گفته است که ۸ محافظ معدن مس عینک در حمله طالبان کشته و ۵ تن دیگر زخمی شده اند.

خبرنامه

مسوولان در وزارت معادن تایید می کنند که ۸ محافظ معدن مس عینک در ولایت لوگر در حمله طالبان کشته شده اند.

مطفی افزوده که این اولین حمله طالبان بر پاسگاه محافظان مس عینک نیست و پیش از این نیز این گروه چندین بار بر این پاسگاه حمله کرده و تلفات جانی به بار آورده بود.

از سویی  دیدار لونگ، سخن‌گوی والی لوگر با تایید این رویداد گفته است که این حمله شب گذشته انجام شده است.