طالبان نمیتوانند جنایات خود را پنهان کنند | خبرنامه
نهادهای امنیتی: طالبان با استفاده از تاکتیک «حمله و تکذیب» نمی‌توانند جنایات خود را پنهان کنند!

بازتاب خبرهای 27 ثور 1399

Image Title
۲۷ / اردیبهشت ۱۳۹۹

نهادهای امنیتی: طالبان با استفاده از تاکتیک «حمله و تکذیب» نمی‌توانند جنایات خود را پنهان کنند!

نهادهای امنیتی کشور در یک اعلامیه‌ مشترک گفته‌اند که طالبان با انجام جنایات بی‌شمار در گذشته و حال، استفاده از تاکتیک «حمله و تکذیب»، محکوم نمودن آن و انداختن مسوولیت جنایت به دوش سایر گروه‌های تروریستی مثل داعش، نمی‌توانند جنایات و دهشت‌آفرینی خود را پنهان کنند.

در این اعلامیه مشترک نهادهای امنیتی که امروز(شنبه، ۲۷ثور) منتشر شده، با اشاره به حملات تروریستی روز سه شنبه بر شفاخانه‌ ملی صد بستر برچی و حمله بر نماز جنازه‌ در ننگرهار، گفته شده که عدم پذیرش مسوولیت حملات خونین اخیر توسط گروه طالبان به دلیل افزایش فشار افکار عامه، نگرانی نهادهای ملی و بین المللی و سازمان‌های حقوق بشری می‌باشد.

security

باید یادآور شد که روز سه شنبه هفته گذشته، مهاجمان مسلح بر شفاخانه ۱۰۰ بستر دشت برچی حمله کردند که در نتیجه آن ۲۴ نفر کشته و ۱۶ نفر دیگر زخمی شدند. در عین حال، یک حمله انتحاری در مراسم خاک‌سپاری در ننگرهار صورت گرفت که در آن نیز بیش از ۳۰ نفر کشته و بیش از ۶۰ نفر زخمی شدند.

در اعلامیه مشترک نهادهای امنیتی آمده است که طالبان سابقه‌ طولانی در کشتار غیرنظامیان دارند. این گروه با استفاده از تاکتیک “حمله و تکذیب” نمی توانند جنایت شان را پنهان کنند. آنها حتی به کشتار غیرنظامیان اکتفا نکرده و حملات خود را بر شفاخانه‌ها، مساجد، مکاتب، مراکز آموزشی و تحصیلی، هوتل‌ها، ورزشگاه‌ها و مراکز غیرنظامی دیگر انجام داده‌اند.

در این اعلامیه، با تاکید بر این نکته که “طالبان بستر اصلی فعالیت‌های سایر گروه‌های تروریستی را در کشور فراهم می‌کنند”، آنان را عامل اصلی ادامه خونریزی و تحمیل جنگ بر مردم افغانستان دانسته‌اند.

۲۷ / اردیبهشت ۱۳۹۹

دومین محموله صادراتی پس از کرونا؛ ‌‏150 تن ميوه خشك به هند صادر شد

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان می‌گوید که 150 تن میوه خشک افغانستان از طریق بندر چابهار ایران به هند صادر شده است.

این اتاق امروز شنبه(27ثور) در یک خبرنامه گفته است که در راستاى ازسرگیرى صادرات کشور در جریان بحران ویروس ‏کرونا،‎ یک محموله صادراتى افغانستان شامل 150 تن میوه خشک، توسط 7 لارى از ولایت ‏قندهار به ‏بندر چابهار انتقال یافته و از طریق این بندر ‏به کشور هند صادر می‌شود.

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری تاکید کرده که در هفته‌های بعدی محموله‌ های ‏دیگر ‏صادراتی نیز از طریق بندر چابهار به هند انتقال خواهد یافت.

خبرنامه

پس از صادرات 119 تن جلغوزه به چین، این دومین محموله‌ای است‌ که پس از بحران کرونا، از افغانستان به بیرون صادر شده است.

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری تاکید کرده که تلاش دارد تا دهلیزهاى صادراتى کشور در همکارى با حکومت افغانستان، شرکاى ‏تجارتى کشور در منطقه و نهادهاى بین‌المللى، بازگشایى شود.

این در حالی است که سرپرست وزارت تجارت و صنایع نیز امروز در توییتی گفته است که صادرات افغانستان در روزهای پس از عید فطر، دوباره از سر گرفته می‌شود.

۲۷ / اردیبهشت ۱۳۹۹

رییس جمهور ترکمنستان حکم عفو 126 زندانی افغانستانی را صادر کرد

وزارت خارجه اعلام کرده است که رییس جمهور ترکمنستان حکم عفو 126 زندانی افغانستانی را صادر کرده است.

 وزارت خارجه امروز شنبه(27ثور) با نشر یک اعلامیه گفته است: “با توجه به روابط برادرانه و همسایگی نیک و با در نظر داشت روحیه بشردوستانه و فرا رسیدن روزهای عید سعید فطر، قربانقلی بیردی محمدوف، رئیس جمهور کشور دوست و برادر، جمهوری ترکمنستان، طی فرمانی حکم عفو 126 تن از محبوسین افغان را که بنابر جرایم مختلف در آن کشور در بند به سر می‌بردند، صادر نمود.”

خبرنامه

وزارت خارجه اعلام کرده است که رییس جمهور ترکمنستان حکم عفو 126 زندانی افغانستانی را صادر کرده است

این وزارت افزوده که قرار است این زندانیان دوشنبه آینده(29 ماه ثور) در بندرهای آقینه و تورغندی، به مسولین سرحدی افغانستان، تسلیم داده شوند.

‏وزارت خارجه ضمن قدردانی از همکاری های ترکمنستان به افغانستان در عرصه های مختلف و عفو زندانیان، بر گسترش هرچه بیشتر روابط میان دو کشور تاکید کرده است.

پیش از این عربستان سعودی شماری از زندانیان افغانستانی در بند این کشور را رها کرده بود.

۲۷ / اردیبهشت ۱۳۹۹

واکنش حکومت به اظهارات خلیلزاد؛ به قاتلین مردم برائت ندهید!

شورای امنیت ملی می گوید، توقع افغانستان از شریکان و متحدین اش این است تا به مخالفین و تروریستانی که به گونه روزمره غیرنظامیان را در افغانستان می کشند، برائت ندهند.

جاوید فیصل، سخنگوی دفتر شورای امنیت امروز شنبه(27ثور) در یک نشست خبری گفت، طالبان، داعش و دیگر گروه های تروریستی که در افغانستان فعالیت می کنند، هیچ گونه تفاوتی با هم ندارند؛ آن ها به گونه مشترک ضد مردم افغانستان حمله می کنند.

فیصل تاکید کرد: “آن ها وحشت خلق کرده و وحشی اند؛ نباید القاب خوب و بد برای آنان استفاده شود؛ همه آن ها تروریست اند و باید به دید تروریست نگاه شود”.

سخنگوی شورای امنیت در واکنش به  اظهارات زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ ویژه‌ امریکا برای صلح افغانستان که اخیرا گفته است طالبان و داعش دشمنان یک‌دیگر هستند، گفت که این دو گروه تروریستی باهم روابط منظم و دوامدار دارند و گروه داعش در مناطقی فعالیت دارد که طالبان آن مناطق را ناامن کرده ‌است.

jawid faisal

فیصل خاطرنشان کرد، در صورتی که خلیلزاد اسنادی از حمله داعش بر شفاخانه صد بستر دشت برچی و مراسم خاکسپاری ننگرهار دارد، آن را با دولت و مردم افغانستان شریک کند.

سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی همچنان افزود که گروه طالبان و همکاران تروریست آن در جریان یک هفته گذشته در 21 ولایت، 79 غیرنظامی را کشته و 218 تن دیگر را زخمی کرده اند.

این در حالی است که زلمی خلیلزاد روز جمعه(26 ثور) به خبرنگاران گفته است: “ما به این باوریم که داعش و طالبان دشمنان دیرین یکدیگر اند و طالبان در جنگ با داعش نقش مهمی بازی کردند. البته حکومت افغانستان همچنان نقشی مهمی داشت”.

خلیلزاد تاکید کرده که حملات اخیر بر شفاخانه ای در کابل و مراسم جنازه در ننگرهار، کار داعش بود؛ داعش مخالف صلح است و به همین خاطر از طالبان و حکومت افغانستان می خواهد وارد بازی داعش نشوند، بلکه در برابر آن همکاری کنند.

۲۷ / اردیبهشت ۱۳۹۹

ریاست جمهوری: توافقنامه سیاسی به زودی امضا می شود!

سخنگوی ریاست جمهوری می گوید که قرار است به زودی توافقنامه سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله به امضا برسد.

صدیق صدیقی امروز شنبه(27ثور) در یک پیام ویدیویی گفته است: “به خاطر حل چالش های سیاسی موجود، حکومت تلاش های زیادی انجام داده و ما پیشرفت های زیادی نیز در این قسمت داشته ایم.”

 صدیقی افزوده که قرار است توافق سیاسی به زودی امضا شود.

sediqi

به گفته او، روی مسایل بزرگ سیاسی تفاهم صورت گرفته و جزییات این توافق پس از امضای آن با مردم شریک می شود.

این در حالی است که پس از اعلان نتایج نهایی انتخابات ریاست‌ جمهوری شش میزان سال گذشته‌ و عدم پذیریش آن از سوی عبدالله، تنش‌های سیاسی میان ارگ و سپیدار شدت گرفت. پس از تلاش‌های زیادی که از سوی چهره‌های سیاسی صورت گرفت، بر اساس گزارش ها، دو طرف به یک توافق سیاسی دست یافته و روند تعیینات جدید شماری از والی ها نیز دو روز قبل از سوی دو طرف آغاز شده است.