غنی: کار ترمیم شفاخانه 100 بستر برچی به زودی توسط واحد عملياتی آغاز می شود |
غنی: کار ترمیم شفاخانه ۱۰۰ بستر برچی به زودی توسط واحد عملیاتی آغاز می شود

بازتاب خبرهای 25 ثور 1399

Image Title
۲۵ / ثور ۱۳۹۹

غنی: کار ترمیم شفاخانه ۱۰۰ بستر برچی به زودی توسط واحد عملیاتی آغاز می شود

رییس جمهور غنی حین بازدید از شفاخانه ۱۰۰ بستر دشت برچی در غرب کابل پس از حمله مهاجمان انتحاری می گوید، واحدعملیاتی ارگ کار ترمیم این شفاخانه را به صورت فوری آغاز خواهد کرد.

ارگ ریاست جمهوری گفته است محمد اشرف غنی با همراهی حمدالله محب، مشاور امنیت ملی شب گذشته(چهارشنبه، ۲۴ثور) از شفاخانه ملی ۱۰۰ بستر دشت برچی و شفاخانه اتا ترک دیدن کرده‌اند.

غنی در دیدار از شفاخانه ۱۰۰ بستر برچی افزوده است: “ما بر کودکان برای آینده کشور سرمایه گذاری می کنیم، اما تروریستان کودکان و خواهران ما را هدف قرار می دهند و شفاخانه هایی را که ما می سازیم، ویران می کنند.”

ghani

او با بیان این که به نیروهای امنیتی و دفاعی هدایت داده از حالت دفاعی به حالت تهاجمی قرار گیرند، حمله بر شفاخانه ۱۰۰ بستر برچی را برخلاف دستورات دین اسلام و نشان دهنده وحشت و جنایت تروریستان و نابخشودنی خوانده است.

غنی تاکید کرده که تمام داکتران و کارمندانی که در روز حادثه قهرمانی کردند، مورد تشویق معنوی و مادی قرار خواهند گرفت و مشکلات شان حل می شود و نیز برای تمام خانواده های کشته شدگان و زخمیان این رویداد کمک های فوری صورت می گیرد.

این در حالی است که دو روز قبل شماری از مهاجمان مسلح بر شفاخانه ۱۰۰ بستر دشت برچی حمله کردند که در نتیجه آن، بر اساس آخرین آمار وزارت صحت عامه، ۲۴ تن کشته و ۱۶ تن دیگر زخمی شدند. گروه داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

۲۵ / ثور ۱۳۹۹

مقامات ایرانی: صادرات به افغانستان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی جریان دارد

مقامات ایرانی می گویند در کل ۸۰٫۰۷۲ تن کالا در اولین ماه سال خورشیدی از ترمینال مرزی میلک در ولایت سیستان و بلوچستان به افغانستان صادر شده است.

یک مقام ایرانی در وزارت راه و شهرسازی با بیان این خبر گفته است: “محصولات اصلی صادراتی طی یک ماهه سمنت، سبزیجات، تیل و انواع مواد غذایی بودند.”

خبرنامه

مقامات ایرانی می گویند در کل ۸۰٫۰۷۲ تن کالا در اولین ماه سال خورشیدی از ترمینال مرزی میلک در ولایت سیستان و بلوچستان به افغانستان صادر شده است

به گفته این مقام، علی‌رغم شیوع  ویروس کرونا در ایران و منطقه، صادرات با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود.

وی افزود: “گذرگاه‌های دیگر از جمله ماهیرود و دوغارون که به افغانستان ربط می‌گیرد نیز برای تجارت باز شده‌اند”.

این در حالی است که پیش از این نیز مقام‌ها در اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان و همچنین گمرک ایران از روان بودن تبادلات تجاری بین افغانستان و ایران خبر داده، توقف این تبادلات را رد کرده بودند.

۲۵ / ثور ۱۳۹۹

ویروس کرونا؛ امتحان سالانه مکاتب ولایت‌های گرم‌سیر به تعویق افتاد

وزارت معارف کشور اعلام کرده که به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، امتحان سالانه مکاتب ولایت‌های گرم‌سیر تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاده است.

وزارت معارف امروز(پنج‌شنبه، ۲۵ثور) با نشر اطلاعیه‌ای گفته است که امتحانات سالانه‌ دانش‌آموزان مکاتب ولایت‌های گرمسیر شامل: هلمند، قندهار، فراه، لغمان، ننگرهار، نیمروز و کنر، و ولسوالی‌های گرمسیرِ ولایات سردسیر به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کوید ۱۹، تا اطلاع مجدد به تعویق افتاده است.

خبرنامه

وزارت معارف کشور اعلام کرده که به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، امتحان سالانه مکاتب ولایت‌های گرم‌سیر تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاده است

گفتنی است که قرار بود بر اساس لایحه‌ فعالیت مراکز تعلمیات عمومی، امتحانات پایان سال تعلیمی ولایات گرمسیر و ولسوالی‌های گرمسیر ولایات سردسیر در ماه جوزای سال ۱۳۹۹ خورشیدی آغاز شود.

وزارت معارف خاطرنشان کرده که این تصمیم در حالی اتخاذ شده که از دو ماه به این‌سوء فعالیت همه مراکز آموزشی به خاطر جلوگیری از شیوع ویروس کوید ۱۹ تعطیل شده است.

۲۵ / ثور ۱۳۹۹

مردی در پکتیکا که بینی همسرش را بریده بود، بازداشت شد

مقام های امنیتی ولایت پکتیکا مردی را بازداشت کرده اند که چندی قبل بینی همسرش را با چاقو بریده بود.

شاه محمود آرین، سخنگوی فرماندهی پولیس پکتیکا امروز پنج شنبه(۲۵ثور) به خبرنامه گفت، مردی که چندی قبل در ولسوالی جانی خیل بینی همسرش را با چاقو بریده بود، بازداشت شده است.

خبرنامه

مقام های امنیتی ولایت پکتیکا مردی را بازداشت کرده اند که چندی قبل بینی همسرش را با چاقو بریده بود.

آرین افزود، این مرد شب گذشته بازداشت شده و از نزد او، یک تفنگچه و یک چاقو به دست آمده است.

سخنگوی فرماندهی پولیس پکتیکا خاطرنشان کرد که این مرد پس از بریدن بینی همسرش فراری بود و شب گذشته، زمانی که می‌خواست دوباره به خانه برگردد و به زنش آسیب برساند، بازداشت شد.

۲۵ / ثور ۱۳۹۹

بازداشت ۲۹ مظنون به جرم‌های جنایی در کابل و هرات

وزارت امور داخله اعلام کرده است که نیروهای پولیس در کابل و هرات با انجام چندین عملیات، ۲۹ تن را در پیوند به جرم‌های جنایی در این ولایت‌ها بازداشت کرده‌اند.

وزارت امور داخله امروز(پنج‌شنبه، ۲۵ثور) با نشر یک خبرنامه خاطرنشان کرده است که نیروهای پولیس کابل در دو روز گذشته، ۱۵ تن را در پیوند به انجام جرم‌های جنایی از نقاط مختلف نواحی شهر و ولسوالی‌های ولایت کابل بازداشت کرده اند.

kabull

به گفته این وزارت، این افراد به ظن سرقت وسایط نقلیه، سرقت اموال دکان، اخلال امن و نظم عامه، انتقال سلاح غیرقانونی، کیسه بری و راهزنی از مربوطات نواحی ششم، هفتم، نهم، دوازدهم، سیزدهم، هفدهم، بیست و یکم و ولسوالی‌های میربچه‌کوت و ده سبز ولایت کابل بازداشت شده اند. همچنان از نزد مظنونین بازداشت شده، ۴ میل سلاح و ۱ عراده واسطه سرقت شده به دست پولیس افتاده است.

در عین حال، به گفته وزارت امور داخله، نیروهای پولیس هرات با انجام چندین عملیات جداگانه، ۱۴ تن را در پیوند به انجام جرم‌های جنایی چون قتل، سرقت‌های مسلحانه، حمل و نگهداری غیرقانونی سلاح، سرقت وسایط نقلیه و سرقت مواشی از بخش‌های مختلف این ولایت بازداشت کرده اند.

این وزارت افزوده است که از نزد افراد بازداشت شده ۳ تفنگچه، ۱ موتر، ۴ موتورسایکل، ۸ موبایل، ۱ مواشی و ۳ چاقو به دست آمده است.

۲۵ / ثور ۱۳۹۹

کمیسیون حقوق بشر خواهان تسریع آزادسازی زندانیان مرتبط با فرمان ریاست جمهوری شد

کمیسیون حقوق بشر می گوید که روند آزادسازی زندانیان تحت پوشش فرمان ریاست جمهوری برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در زندان ها تسریع شود.

کمیسیون حقوق بشر امروز پنج شنبه(۲۵ثور) ضمن ابراز نگرانی از افزایش شیوع ویروس کرونا در زندان ها، از وزارت صحت و اداره تنظیم امور زندان ها خواسته که زمینه ابتلا به ویروس کرونا را با تدابیر صحی کاهش دهند.

AIHRC

این کمیسیون افزوده که وزارت صحت و اداره تنظیم امور زندان ها برای عرضه خدمات صحی باکیفیت در تمام زندان ها عادلانه و جدی کار کنند.

کمیسیون حقوق بشر همچنان خواهان تسریع روند آزادی زندانیان تحت پوشش فرمان های ریاست جمهوری برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا شده است.

این در حالی است که  این اواخر شماری از زندانیان در ولایت ننگرهار به ویروس کرونا مبتلا شده اند.