ثبت ۴۱۳ واقعه جدید؛ شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به پنج هزار و ۶۳۹ تن رسید |
ثبت ۴۱۳ واقعه جدید؛ شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به پنج هزار و ۶۳۹ تن رسید

بازتاب خبرهای 25 ثور 1399

Image Title
۲۵ / ثور ۱۳۹۹

ثبت ۴۱۳ واقعه جدید؛ شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به پنج هزار و ۶۳۹ تن رسید

وزارت صحت عامه اعلام کرد  در ۲۴ ساعت گذشته، ۴۱۳ واقعه جدید ابتلا به ویروس کرونا در سراسر افغانستان ثبت شده است.

وحید مجروح، معین عرضه خدمات وزارت صحت‌عامه امروز(پنج‌شنبه، ۲۵ثور) در یک نشست خبری گفت، در یک شبانه روز گذشته، ۴۱۳ واقعه جدید ابتلا به ویروس کرونا در کشور به ثبت رسیده که با ثبت این موارد جدید، شمار  افراد مبتلا به ویروس کرونا در افغانستان، به ۵ هزار و ۶۳۹ تن رسیده است.

coronavirus

به گفته این مقام صحی، در ۲۴ ساعت گذشته ۴ فرد مبتلا به کرونا در کشور جان باخته و ۴۳ تن دیگر بهبود یافته اند. به این ترتیب، شمار جان باختگان ناشی از کرونا به ۱۳۶ تن و بهبودیافتگان به ۶۹۱ تن رسیده است.

۲۵ / ثور ۱۳۹۹

مقامات ایرانی: صادرات به افغانستان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی جریان دارد

مقامات ایرانی می گویند در کل ۸۰٫۰۷۲ تن کالا در اولین ماه سال خورشیدی از ترمینال مرزی میلک در ولایت سیستان و بلوچستان به افغانستان صادر شده است.

یک مقام ایرانی در وزارت راه و شهرسازی با بیان این خبر گفته است: “محصولات اصلی صادراتی طی یک ماهه سمنت، سبزیجات، تیل و انواع مواد غذایی بودند.”

خبرنامه

مقامات ایرانی می گویند در کل ۸۰٫۰۷۲ تن کالا در اولین ماه سال خورشیدی از ترمینال مرزی میلک در ولایت سیستان و بلوچستان به افغانستان صادر شده است

به گفته این مقام، علی‌رغم شیوع  ویروس کرونا در ایران و منطقه، صادرات با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود.

وی افزود: “گذرگاه‌های دیگر از جمله ماهیرود و دوغارون که به افغانستان ربط می‌گیرد نیز برای تجارت باز شده‌اند”.

این در حالی است که پیش از این نیز مقام‌ها در اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان و همچنین گمرک ایران از روان بودن تبادلات تجاری بین افغانستان و ایران خبر داده، توقف این تبادلات را رد کرده بودند.

۲۵ / ثور ۱۳۹۹

ویروس کرونا؛ امتحان سالانه مکاتب ولایت‌های گرم‌سیر به تعویق افتاد

وزارت معارف کشور اعلام کرده که به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، امتحان سالانه مکاتب ولایت‌های گرم‌سیر تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاده است.

وزارت معارف امروز(پنج‌شنبه، ۲۵ثور) با نشر اطلاعیه‌ای گفته است که امتحانات سالانه‌ دانش‌آموزان مکاتب ولایت‌های گرمسیر شامل: هلمند، قندهار، فراه، لغمان، ننگرهار، نیمروز و کنر، و ولسوالی‌های گرمسیرِ ولایات سردسیر به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کوید ۱۹، تا اطلاع مجدد به تعویق افتاده است.

خبرنامه

وزارت معارف کشور اعلام کرده که به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، امتحان سالانه مکاتب ولایت‌های گرم‌سیر تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاده است

گفتنی است که قرار بود بر اساس لایحه‌ فعالیت مراکز تعلمیات عمومی، امتحانات پایان سال تعلیمی ولایات گرمسیر و ولسوالی‌های گرمسیر ولایات سردسیر در ماه جوزای سال ۱۳۹۹ خورشیدی آغاز شود.

وزارت معارف خاطرنشان کرده که این تصمیم در حالی اتخاذ شده که از دو ماه به این‌سوء فعالیت همه مراکز آموزشی به خاطر جلوگیری از شیوع ویروس کوید ۱۹ تعطیل شده است.

۲۵ / ثور ۱۳۹۹

مردی در پکتیکا که بینی همسرش را بریده بود، بازداشت شد

مقام های امنیتی ولایت پکتیکا مردی را بازداشت کرده اند که چندی قبل بینی همسرش را با چاقو بریده بود.

شاه محمود آرین، سخنگوی فرماندهی پولیس پکتیکا امروز پنج شنبه(۲۵ثور) به خبرنامه گفت، مردی که چندی قبل در ولسوالی جانی خیل بینی همسرش را با چاقو بریده بود، بازداشت شده است.

خبرنامه

مقام های امنیتی ولایت پکتیکا مردی را بازداشت کرده اند که چندی قبل بینی همسرش را با چاقو بریده بود.

آرین افزود، این مرد شب گذشته بازداشت شده و از نزد او، یک تفنگچه و یک چاقو به دست آمده است.

سخنگوی فرماندهی پولیس پکتیکا خاطرنشان کرد که این مرد پس از بریدن بینی همسرش فراری بود و شب گذشته، زمانی که می‌خواست دوباره به خانه برگردد و به زنش آسیب برساند، بازداشت شد.

۲۵ / ثور ۱۳۹۹

بازداشت ۲۹ مظنون به جرم‌های جنایی در کابل و هرات

وزارت امور داخله اعلام کرده است که نیروهای پولیس در کابل و هرات با انجام چندین عملیات، ۲۹ تن را در پیوند به جرم‌های جنایی در این ولایت‌ها بازداشت کرده‌اند.

وزارت امور داخله امروز(پنج‌شنبه، ۲۵ثور) با نشر یک خبرنامه خاطرنشان کرده است که نیروهای پولیس کابل در دو روز گذشته، ۱۵ تن را در پیوند به انجام جرم‌های جنایی از نقاط مختلف نواحی شهر و ولسوالی‌های ولایت کابل بازداشت کرده اند.

kabull

به گفته این وزارت، این افراد به ظن سرقت وسایط نقلیه، سرقت اموال دکان، اخلال امن و نظم عامه، انتقال سلاح غیرقانونی، کیسه بری و راهزنی از مربوطات نواحی ششم، هفتم، نهم، دوازدهم، سیزدهم، هفدهم، بیست و یکم و ولسوالی‌های میربچه‌کوت و ده سبز ولایت کابل بازداشت شده اند. همچنان از نزد مظنونین بازداشت شده، ۴ میل سلاح و ۱ عراده واسطه سرقت شده به دست پولیس افتاده است.

در عین حال، به گفته وزارت امور داخله، نیروهای پولیس هرات با انجام چندین عملیات جداگانه، ۱۴ تن را در پیوند به انجام جرم‌های جنایی چون قتل، سرقت‌های مسلحانه، حمل و نگهداری غیرقانونی سلاح، سرقت وسایط نقلیه و سرقت مواشی از بخش‌های مختلف این ولایت بازداشت کرده اند.

این وزارت افزوده است که از نزد افراد بازداشت شده ۳ تفنگچه، ۱ موتر، ۴ موتورسایکل، ۸ موبایل، ۱ مواشی و ۳ چاقو به دست آمده است.

۲۵ / ثور ۱۳۹۹

کمیسیون حقوق بشر خواهان تسریع آزادسازی زندانیان مرتبط با فرمان ریاست جمهوری شد

کمیسیون حقوق بشر می گوید که روند آزادسازی زندانیان تحت پوشش فرمان ریاست جمهوری برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در زندان ها تسریع شود.

کمیسیون حقوق بشر امروز پنج شنبه(۲۵ثور) ضمن ابراز نگرانی از افزایش شیوع ویروس کرونا در زندان ها، از وزارت صحت و اداره تنظیم امور زندان ها خواسته که زمینه ابتلا به ویروس کرونا را با تدابیر صحی کاهش دهند.

AIHRC

این کمیسیون افزوده که وزارت صحت و اداره تنظیم امور زندان ها برای عرضه خدمات صحی باکیفیت در تمام زندان ها عادلانه و جدی کار کنند.

کمیسیون حقوق بشر همچنان خواهان تسریع روند آزادی زندانیان تحت پوشش فرمان های ریاست جمهوری برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا شده است.

این در حالی است که  این اواخر شماری از زندانیان در ولایت ننگرهار به ویروس کرونا مبتلا شده اند.