غنی: نیروهای امنیتی به حالت تهاجمی برگردند | خبرنامه
غنی در واکنش به حملات کابل و ننگرهار؛ نیروهای امنیتی به حالت تهاجمی برگردند!

بازتاب خبرهای 24 ثور 1399

Image Title
۲۴ / اردیبهشت ۱۳۹۹

غنی در واکنش به حملات کابل و ننگرهار؛ نیروهای امنیتی به حالت تهاجمی برگردند!

رییس جمهور غنی در واکنش به حملات خونین کابل و ننگرهار می گوید، به نیروهای امنیتی هدایت داده که از حالت دفاعی خارج و به حالت تهاجمی(تعرضی) برگردند.

اشرف غنی شب گذشته(سه‌شنبه، 23ثور) در یک پیام ویدیویی گفت که طالبان برخلاف نیت نیک افغانستان، به درخواست آتش بس مردم، دولت و جامعه جهانی برعکس عمل کرده و حملات و جنگ شان را شدت بخشیده اند.

او ضمن ابراز همدردی با خانواده های قربانیان حملات کابل و ننگرهار تاکید کرد که برای دفع حملات طالبان بر تاسیسات عامه به نیروهای امنیتی هدایت داده از حالت دفاعی خارج و حالت تهاجمی بگیرند و حملات علیه دشمن را آغاز کنند.

حمله خونین ننگرهار و کابل

به حالت تهاجمی درآمدن نیروهای امنیتی

رییس جمهور با بیان این که که جنگ تحمیلی بر افغانستان باید به صورت اساسی حل شود، خاطرنشان کرد: “ما ‌بار دیگر به طالبان و بزرگان آنان صدا می‌زنیم تا به خواست بیگانگان از کشتن و ریختاندن خون افغان ها دست بردارند؛ به جنگی که بر کشورما تحمیل گردیده و علمای جهان اسلام آن را ناروا و فتنه خوانده اند، نقطهٔ پایان بگذارید و راه صلح را پیش ‌گیرید.”

غنی همچنان افزوده که طالبان دعوت به صلح و پیشنهاد آتش بس حکومت را ضعف تعبیر نکند، بلکه احترام به خواست و اراده مردم بپندارد.

او همچنان از طالبان خواست: “یک بار دیگر بر رهبری طالبان صدا می‌زنیم تا به خاطر مبارزه موثر با ویروس کرونا که هموطنان ما را سخت نگران ساخته و بر زندگی اقتصادی و اجتماعی آنان اثرات منفی گذاشته است، و همچنان بخاطر ختم جنگ و رسیدن به صلح پایدار و واقعی، دعوت آتش‌بس را که نه تنها خواست حکومت، بلکه خواست ملت عظیم افغانستان و جامعه جهانی می‌باشد و بارها تکرار گردیده است، بپذیرند و آمادگی نشان دهند”.

این در حالی است که روز گذشته(سه‌شنبه، 23 ثور) کابل و ننگرهار شاهد حملاتی خونین بود؛ در کابل شفاخانه 100 بستر برچی، و در ننگرهار یک مراسم جنازه هدف حملات تهاجمی و انتحاری قرار گرفت که شماری زیادی از غیرنظامیان در نتیجه آن کشته و زخمی شدند.

۲۴ / اردیبهشت ۱۳۹۹

دومین کشتی حامل گندم کمکی هند به افغانستان در بندر چابهار پهلو گرفت

مقام‌ها در بندر چابهار ایران می‌گویند که دومین کشتی حامل گندم کمکی هند به افغانستان وارد این بندر شده است.

مهندس بهروز آقایی، مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان ایران به رسانه‌ها گفته که این کشتی امروز چهارشنبه(24 ثور) در بندر چابهار پهلو گرفته است.

به گفته وی، این محموله 10 هزار تنی، حامل ۴۳۵ کانتینر ۲۰ فوت است که امروز چهارشنبه(24 ثور) توسط کشتی کاشان، وارد این بندر استراتژیک شد.

photo_2020-05-13_18-11-58

قرار است این محموله پس از انجام تشریفات گمرکی به صورت حمل یک‌سره از کشتی به کامیون و از طریق مرز میلک – زرنج به ولایات هرات، قندهار، بغلان، کابل و بلخ منتقل شود.

به گفته آقایی، بخش اول این محموله در قالب 203 کانتینر و به وزن 5 هزار تن، 27 ماه حمل از طریق بندر چابهار وارد و به طور کامل طی ۱۲ روز به افغانستان ارسال شد.

قرار است 75 هزار تن گندم کمکی هند در چند مرحله از این کشور و از طریق بندر چابهار ایران به افغانستان ترانزیت شود.

۲۴ / اردیبهشت ۱۳۹۹

کمیسیون حقوق بشر: حمله در کابل و ننگرهار جنایت جنگی علیه بشریت است

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ضمن محکوم کردن حمله‌های روز گذشته در کابل و ننگرهار، گفته است  این حملات جنایت جنگی علیه بشریت است.

کمیسیون حقوق بشر امروز(چهارشنبه، ۲۴ثور) با نشر یک خبرنامه گفته است که این کمیسیون “هدف قراردادن تأسیسات عامه و صحی و اجتماع مردمی را بر اساس حقوق بشردوستانه بین‌المللی، به‌ویژه بر بنیاد کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو و اساسنامه محکمه جزایی بین‌المللی، از مصداق‌های آشکار جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت می‌داند”.

AIHRC

این کمیسیون گفته که بر اساس آمار ابتدایی، در نتیجه حمله مهاجمان بر شفاخانه ملی ۱۰۰ بستر دشت برچی کابل، ۱۴ تن به شمول ۱۱ زن، یک مرد و دو کودک کشته و ۱۶ تن دیگر، شامل پنج کودک و پنج زن زخمی شده‌اند؛ اما آمار وزارت صحت عامه نشان می دهد که در این رویداد ۲۴ غیرنظامی کشته شده و ۱۶ غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

در عین حال، در رویدادی دیگر، در ولسوالی خیوه ولایت ننگرهار بر اثر یک حمله تروریستی در جمع نمازگزاران یک مراسم تشییع جنازه، ۲۴ غیرنظامی کشته و ۶۸ غیرنظامی دیگر به شمول دو کودک زخمی شده‌اند.

کمیسیون حقوق بشر از دولت خواهان شناسایی عاملان و تعقیب عدلی آن‌ها و نیز محاکمه افراد قبلا دستگیر شده که متهم به جنایات جنگی‌اند، گردیده است.

۲۴ / اردیبهشت ۱۳۹۹

ارگ: طالبان نمی‌تواند با انکار، از مسوولیت حملات شانه خالی کند!

سخنگوی ریاست جمهوری می گوید که انکار طالبان از دست داشتن در رویدادهای تروریستی اخیر نمی تواند این گروه را در برابر جنایاتی که مرتکب شده، برائت دهد.

صدیق صدیقی امروز چهارشنبه(24ثور) در یک نشست خبری گفت: “دولت و ملت افغانستان چهره اصلی جنایتکاران و تروریستان داخلی و خارجی به شمول طالبان، داعش و القاعده را که همواره از مردم قربانی می گیرند، به وضاحت می شناسند.”

او افزود، طالبان در بیست سال گذشته و قبل از سال 2001 میلادی، با فراهم سازی بستر برای انجام فعالیت های هراس افگنانه، این مسوولیت را داشته و در 19 سال اخیر در نقاط مختلف کشور روابط تنگاتنگ این گروه با دیگر گروه های تروریستی واضح شده است.

خبرنامه

سخنگوی ریاست جمهوری می گوید که انکار طالبان از دست داشتن در رویدادهای تروریستی اخیر نمی تواند این گروه را در برابر جنایاتی که مرتکب شده، برائت دهد

صدیقی ادامه داد: “قرار نیست مردم این همه جنایات طالبان را با نشر یک اعلامیه از سوی این گروه به هدف انکار از دست داشتن شان در حمله های تروریستی اخیر، فراموش کنند.”

سخنگوی ریاست جمهوری تاکید کرد که نیروهای امنیتی و دفاعی برای حفاظت از مردم در برابر حملات طالبان و سایر گروه های تروریستی ایستادگی می کنند.

این در حالی است که در حملات جداگانه بر یک شفاخانه در کابل و مراسم تشیع جنازه در ننگرهار، حداقل 42 تن کشته و نزدیک به 90 تن دیگر زخمی شدند.

۲۴ / اردیبهشت ۱۳۹۹

ابراز نگرانی ایران از گسترش دامنه خشونت ها در افغانستان

وزارت خارجه ایران با اشاره به حملات اخیر در کابل و ننگرهار از گسترش دامنه خشونت ها در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران حملات تروریستی به شفاخانه 100 بستر دشت برچی در کابل و مراسم تشیع جنازه یک فرمانده پولیس محلی در ننگرهار و دیگر اقدامات نظامی در نقاط مختلف افغانستان را محکوم کرده، از گسترش دامنه خشونت‌ها در کشور اظهار نگرانی کرده است.

خبرنامه

وزارت خارجه ایران با اشاره به حملات اخیر در کابل و ننگرهار از گسترش دامنه خشونت ها در افغانستان ابراز نگرانی کرده است

سخنگوی وزارت خارجه ایران از تمامی طرف های درگیر در عملیات نظامی افغانستان خواسته است که به حرمت ماه مبارک رمضان و با توقف هرگونه عملیات نظامی، زمینه را برای گفتگو و صلح پایدار در کشور آماده کنند.

این در حالی است که رییس جمهور غنی پس از حملات کابل و ننگرهار به نیروهای امنیتی و دفاعی هدایت داده از حالت دفاعی خارج و حالت تهاجمی بگیرند.

۲۴ / اردیبهشت ۱۳۹۹

ترکیه تجهیزات طبی ضروری به وزارت صحت‌ عامه افغانستان کمک کرد

وزارت صحت عامه می گوید که آژانس انسجام و همکاری ترکیه(تیکا) در کابل، یک مقدار تجهیزات و ضروریات طبی را به دولت افغانستان کمک کرده که رسما به این وزارت تسلیم داده شده است.

وزارت صحت‌عامه در یک خبرنامه گفته است که این تجهیزات و ضروریات طبی، امروز(چهارشنبه، ۲۴ثور) به این وزارت تسلیم داده شده و شامل 3 پایه ماشین ونتلاتور، 8 پایه ماشین انسیناتور اکسیژن، 5 پایه دستگاه مانیتور مریض، امبوبک، ماشین فیس ماسک، ماشین اوتوسی پپ، دستگاه انفیوژن، ترمامتر و دستگاه های اکسیژن ریگلیتور که از آن‌ها در امر مبارزه با ویروس کرونا استفاده خواهد شد، می‌باشد.

خبرنامه

وزارت صحت عامه می گوید که آژانس انسجام و همکاری ترکیه(تیکا) در کابل، یک مقدار تجهیزات و ضروریات طبی را به دولت افغانستان کمک کرده که رسما به این وزارت تسلیم داده شده است

وحید مجروح، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت‌ عامه با اظهارسپاس و قدردانی از تیکا گفته که این کمک ها یکی از نیازمندی های اساسی در شرایط فعلی کشور است. او افزوده که وزارت صحت‌ عامه تجهیزات کمک شده از سوی کشور ترکیه را به مراکز و شفاخانه هایی ارسال خواهد نمود که نیاز مبرم به آن دارند.

این در حالی است که تا اکنون ۵ هزار و ۲۲۶ تن در افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شده‌ که از این میان، ۱۳۲ تن جان باخته و ۶۴۸ تن دیگر بهبود یافته اند.