24 کشته در حمله بر شفاخانه دشت برچی | خبرنامه
شمار کشته‌شد‌گان حمله بر شفاخانه ۱۰۰ بستر برچی به ۲۴ نفر افزایش یافت

بازتاب خبرهای 24 ثور 1399

Image Title
۲۴ / اردیبهشت ۱۳۹۹

شمار کشته‌شد‌گان حمله بر شفاخانه ۱۰۰ بستر برچی به ۲۴ نفر افزایش یافت

وزارت صحت عامه کشور می‌گوید که شمار کشته شد‌گان حمله مهاجمان مسلح بر شفاخانه ۱۰۰ بستر دشت برچی در غرب کابل، به ۲۴ نفر افزایش یافته است.

وحید مجروح، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه امروز(چهارشنبه، ۲۴ثور) در یک نشست خبری گفت که قربانیان حمله مهاجمان بر شفاخانه‌ ملی ۱۰۰ بستر دشت برچی، در حوزه‌ سیزدهم امنیتی شهر کابل به ۲۴ نفر و زخمیان به ۱۶ نفر افزایش یافته است.

kabul attack2

به گفته او، ۱۸ نوزاد از این شفاخانه توسط نیروهای امنیتی به دیگر شفاخانه‌ها منتقل شده و تحت مراقبت قرار دارند.

این درحالی است که سه مهاجم مسلح، حوالی ساعت ۱۰ قبل از ظهر روز گذشته بر شفاخانه ۱۰۰ بستر دشت برچی، در حوزه سیزدهم امنیتی شهر کابل، حمله کردند. وزارت داخله روز گذشته اعلام کرد که در این حمله ۱۴ غیرنظامی به شمول زنان و کودکان کشته شده و ۱۵ غیرنظامی دیگر به شمول کودکان، زنان و کارمندان صحی زخمی شده اند، اما وزارت صحت عامه این آمار را 16 کشته و 16 زخمی عنوان کرده بود.

۲۴ / اردیبهشت ۱۳۹۹

دومین کشتی حامل گندم کمکی هند به افغانستان در بندر چابهار پهلو گرفت

مقام‌ها در بندر چابهار ایران می‌گویند که دومین کشتی حامل گندم کمکی هند به افغانستان وارد این بندر شده است.

مهندس بهروز آقایی، مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان ایران به رسانه‌ها گفته که این کشتی امروز چهارشنبه(24 ثور) در بندر چابهار پهلو گرفته است.

به گفته وی، این محموله 10 هزار تنی، حامل ۴۳۵ کانتینر ۲۰ فوت است که امروز چهارشنبه(24 ثور) توسط کشتی کاشان، وارد این بندر استراتژیک شد.

photo_2020-05-13_18-11-58

قرار است این محموله پس از انجام تشریفات گمرکی به صورت حمل یک‌سره از کشتی به کامیون و از طریق مرز میلک – زرنج به ولایات هرات، قندهار، بغلان، کابل و بلخ منتقل شود.

به گفته آقایی، بخش اول این محموله در قالب 203 کانتینر و به وزن 5 هزار تن، 27 ماه حمل از طریق بندر چابهار وارد و به طور کامل طی ۱۲ روز به افغانستان ارسال شد.

قرار است 75 هزار تن گندم کمکی هند در چند مرحله از این کشور و از طریق بندر چابهار ایران به افغانستان ترانزیت شود.

۲۴ / اردیبهشت ۱۳۹۹

کمیسیون حقوق بشر: حمله در کابل و ننگرهار جنایت جنگی علیه بشریت است

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ضمن محکوم کردن حمله‌های روز گذشته در کابل و ننگرهار، گفته است  این حملات جنایت جنگی علیه بشریت است.

کمیسیون حقوق بشر امروز(چهارشنبه، ۲۴ثور) با نشر یک خبرنامه گفته است که این کمیسیون “هدف قراردادن تأسیسات عامه و صحی و اجتماع مردمی را بر اساس حقوق بشردوستانه بین‌المللی، به‌ویژه بر بنیاد کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو و اساسنامه محکمه جزایی بین‌المللی، از مصداق‌های آشکار جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت می‌داند”.

AIHRC

این کمیسیون گفته که بر اساس آمار ابتدایی، در نتیجه حمله مهاجمان بر شفاخانه ملی ۱۰۰ بستر دشت برچی کابل، ۱۴ تن به شمول ۱۱ زن، یک مرد و دو کودک کشته و ۱۶ تن دیگر، شامل پنج کودک و پنج زن زخمی شده‌اند؛ اما آمار وزارت صحت عامه نشان می دهد که در این رویداد ۲۴ غیرنظامی کشته شده و ۱۶ غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

در عین حال، در رویدادی دیگر، در ولسوالی خیوه ولایت ننگرهار بر اثر یک حمله تروریستی در جمع نمازگزاران یک مراسم تشییع جنازه، ۲۴ غیرنظامی کشته و ۶۸ غیرنظامی دیگر به شمول دو کودک زخمی شده‌اند.

کمیسیون حقوق بشر از دولت خواهان شناسایی عاملان و تعقیب عدلی آن‌ها و نیز محاکمه افراد قبلا دستگیر شده که متهم به جنایات جنگی‌اند، گردیده است.

۲۴ / اردیبهشت ۱۳۹۹

ارگ: طالبان نمی‌تواند با انکار، از مسوولیت حملات شانه خالی کند!

سخنگوی ریاست جمهوری می گوید که انکار طالبان از دست داشتن در رویدادهای تروریستی اخیر نمی تواند این گروه را در برابر جنایاتی که مرتکب شده، برائت دهد.

صدیق صدیقی امروز چهارشنبه(24ثور) در یک نشست خبری گفت: “دولت و ملت افغانستان چهره اصلی جنایتکاران و تروریستان داخلی و خارجی به شمول طالبان، داعش و القاعده را که همواره از مردم قربانی می گیرند، به وضاحت می شناسند.”

او افزود، طالبان در بیست سال گذشته و قبل از سال 2001 میلادی، با فراهم سازی بستر برای انجام فعالیت های هراس افگنانه، این مسوولیت را داشته و در 19 سال اخیر در نقاط مختلف کشور روابط تنگاتنگ این گروه با دیگر گروه های تروریستی واضح شده است.

خبرنامه

سخنگوی ریاست جمهوری می گوید که انکار طالبان از دست داشتن در رویدادهای تروریستی اخیر نمی تواند این گروه را در برابر جنایاتی که مرتکب شده، برائت دهد

صدیقی ادامه داد: “قرار نیست مردم این همه جنایات طالبان را با نشر یک اعلامیه از سوی این گروه به هدف انکار از دست داشتن شان در حمله های تروریستی اخیر، فراموش کنند.”

سخنگوی ریاست جمهوری تاکید کرد که نیروهای امنیتی و دفاعی برای حفاظت از مردم در برابر حملات طالبان و سایر گروه های تروریستی ایستادگی می کنند.

این در حالی است که در حملات جداگانه بر یک شفاخانه در کابل و مراسم تشیع جنازه در ننگرهار، حداقل 42 تن کشته و نزدیک به 90 تن دیگر زخمی شدند.

۲۴ / اردیبهشت ۱۳۹۹

ابراز نگرانی ایران از گسترش دامنه خشونت ها در افغانستان

وزارت خارجه ایران با اشاره به حملات اخیر در کابل و ننگرهار از گسترش دامنه خشونت ها در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران حملات تروریستی به شفاخانه 100 بستر دشت برچی در کابل و مراسم تشیع جنازه یک فرمانده پولیس محلی در ننگرهار و دیگر اقدامات نظامی در نقاط مختلف افغانستان را محکوم کرده، از گسترش دامنه خشونت‌ها در کشور اظهار نگرانی کرده است.

خبرنامه

وزارت خارجه ایران با اشاره به حملات اخیر در کابل و ننگرهار از گسترش دامنه خشونت ها در افغانستان ابراز نگرانی کرده است

سخنگوی وزارت خارجه ایران از تمامی طرف های درگیر در عملیات نظامی افغانستان خواسته است که به حرمت ماه مبارک رمضان و با توقف هرگونه عملیات نظامی، زمینه را برای گفتگو و صلح پایدار در کشور آماده کنند.

این در حالی است که رییس جمهور غنی پس از حملات کابل و ننگرهار به نیروهای امنیتی و دفاعی هدایت داده از حالت دفاعی خارج و حالت تهاجمی بگیرند.

۲۴ / اردیبهشت ۱۳۹۹

ترکیه تجهیزات طبی ضروری به وزارت صحت‌ عامه افغانستان کمک کرد

وزارت صحت عامه می گوید که آژانس انسجام و همکاری ترکیه(تیکا) در کابل، یک مقدار تجهیزات و ضروریات طبی را به دولت افغانستان کمک کرده که رسما به این وزارت تسلیم داده شده است.

وزارت صحت‌عامه در یک خبرنامه گفته است که این تجهیزات و ضروریات طبی، امروز(چهارشنبه، ۲۴ثور) به این وزارت تسلیم داده شده و شامل 3 پایه ماشین ونتلاتور، 8 پایه ماشین انسیناتور اکسیژن، 5 پایه دستگاه مانیتور مریض، امبوبک، ماشین فیس ماسک، ماشین اوتوسی پپ، دستگاه انفیوژن، ترمامتر و دستگاه های اکسیژن ریگلیتور که از آن‌ها در امر مبارزه با ویروس کرونا استفاده خواهد شد، می‌باشد.

خبرنامه

وزارت صحت عامه می گوید که آژانس انسجام و همکاری ترکیه(تیکا) در کابل، یک مقدار تجهیزات و ضروریات طبی را به دولت افغانستان کمک کرده که رسما به این وزارت تسلیم داده شده است

وحید مجروح، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت‌ عامه با اظهارسپاس و قدردانی از تیکا گفته که این کمک ها یکی از نیازمندی های اساسی در شرایط فعلی کشور است. او افزوده که وزارت صحت‌ عامه تجهیزات کمک شده از سوی کشور ترکیه را به مراکز و شفاخانه هایی ارسال خواهد نمود که نیاز مبرم به آن دارند.

این در حالی است که تا اکنون ۵ هزار و ۲۲۶ تن در افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شده‌ که از این میان، ۱۳۲ تن جان باخته و ۶۴۸ تن دیگر بهبود یافته اند.