تعیین هیأت ارگ ریاست جمهوری برای بررسی کشته شدن شهروندان افغانستان در مرز با ایران |
تعیین هیأت ارگ ریاست جمهوری برای بررسی کشته شدن شهروندان افغانستان در مرز با ایران

بازتاب خبرهای 20 ثور 1399

Image Title
۲۰ / ثور ۱۳۹۹

تعیین هیأت ارگ ریاست جمهوری برای بررسی کشته شدن شهروندان افغانستان در مرز با ایران

ارگ ریاست جمهوری اعلام کرده است که رییس جمهور غنی هیأتی ۱۰ نفری را برای بررسی چگونگی کشته شدن شهروندان افغانستانی از سوی نیروهای مرزی ایران تعیین کرده است.

ارگ ریاست جمهوری شب گذشته (جمعه، ۱۹ثور) در یک خبرنامه گفته است که محمد اشرف غنی در حکمی یک هیأت با صلاحیت ده نفری را به ریاست محمد حمید طهماسی، “سربازرس نظامی سرفرماندهی اعلی قوای مسلح” توظیف کرد تا موضوع جان ‌باختن شماری از شهروندان افغانستان را در سرحد با ایران به صورت همه‌جانبه بررسی کند.

ارگ افزوده این هیأت متشکل از نمایندگان شورای ملی، وزرات های امور داخله، دفاع ملی، امور خارجه، امور مهاجرین و عودت کنندگان، ریاست عمومی امنیت ملی، مقام ولایت هرات، شورای ولایتی هرات و لوای پنجم سرحدی قول اردوی ۲۰۷ ظفر است.

خبرنامه

تعیین هیات ارگ برای بررسی کشته شدن افغان ها

به گفته ارگ، طبق این حکم، رئیس جمهور به این هیأت وظیفه داده تا در همکاری با مقام ولایت هرات، موضوع را بررسی و یافته های خود را از طریق دفتر شورای امنیت ملی به ریاست جمهور ارائه کنند.

این در حالی است که اوایل هفته گذشته گزارش‌هایی نشر شد که بر اساس آن، مرزبانان ایران شماری از مهاجران افغانستانی را که می خواستند به صورت قاچاقی به ایران بروند، شکنجه کرده و سپس آن‌ها را به دریا انداخته‌اند.

حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه که دو روز پیش در پیوند به این موضع به کمیسیون امور بین‌المللی مجلس نمایند‌گان فراخوانده شده بود، گفته است که تاکنون ۱۶ تن از این افراد نجات یافته‌، حدود ۲۰ تن ناپدید شده و ۱۶ جسد نیز پیدا شده ‌است.

وزارت امور خارجه ایران دست داشتن نیروهای مرزی‌اش را در این رویداد رد کرده، اما اعلام کرده بود که برای تحقیقات در این زمینه با افغانستان همکاری می کند.

۲۰ / ثور ۱۳۹۹

10 فرد مبتلا به ویروس کرونا در پکتیا بهبود یافته اند

ریاست صحت عامه پکتیا اعلام کرده که ۱۰ فرد مبتلا به ویروس کرونا در این ولایت به تازگی بهبود یافته اند.

ریاست صحت عامه پکتیا امروز شنبه(۲۰ثور) در یک خبرنامه گفته است که نتیجه تعقیبی ۱۰ فرد مبتلا به ویروس کرونا در این ولایت منفی تشخیص شده و این افراد امروز از شفاخانه مرخص شدند.

paktia

این ریاست افزوده، به این افراد توصیه شده تا به مدت ۱۵ روز خود را در خانه های شان قرنطین کنند.

به گفته ریاست صحت عامه پکتیا، با بهبود این افراد، شمار بهبود یافتگان مبتلا به ویروس کرونا در این ولایت به ۲۹ تن رسیده است.

این در حالی است که قبل از ظهر امروز، وحید مجروح، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت‌ عامه در یک نشست خبری گفت، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به چهار هزار و ۳۳ تن رسیده که از این میان، ۵۰۲ تن بهبود یافته و ۱۱۵ تن دیگر جان باخته اند.

۲۰ / ثور ۱۳۹۹

ویروس کرونا؛ توزیع نان به نیازمندان در شهر بامیان آغاز شد

مسوولان محلی بامیان از آغاز روند توزیع نان به نیازمندان و خانواده‌هایی که در نتیجه شیوع ویروس کرونا در این ولایت آسیب دیده اند، خبر داده است.

بر اساس خبرنامه دفتر مطبوعاتی مقام ولایت بامیان، بعد از ظهر امروز(شنبه، ۲۰ثور) روند توزیع نان به افراد نیازمند و خانواده‌های نادار و بی بضاعتی که در نتیجه شیوع ویروس کرونا در این ولایت متضرر شده‌اند، آغاز شده است.

در این خبرنامه آمده است که روزانه در سطح شهر بامیان برای ۴۲ هزار نفر، ۶۳ هزار قرص نان توزیع می‌گردد.

خبرنامه

مسوولان محلی بامیان از آغاز روند توزیع نان به نیازمندان و خانواده‌هایی که در نتیجه شیوع ویروس کرونا در این ولایت آسیب دیده اند، خبر داده است

در خبرنامه دفتر مطبوعاتی والی بامیان آمده است که شهرداری بامیان مطابق به رهنمودها و مکانیزمی که از مرکز تهیه گردیده، ۶ هزار و ۲۳ خانواده‌ مستحق را در سطح شهر بامیان شناسایی و ثبت کرده و جهت دریافت نان از نانوایی‌، برای آنان کارت توزیع نموده است.

این در حالی است که پس از شیوع ویروس کرونا، حکومت روند توزیع نان خشک از نانوایی ها را در شهرهای کابل، جلال آباد، قندهار، مزارشریف، قندز و هرات آغاز کرده است، اما تجمع مردم در پیش نانوایی ها بدون توجه به فاصله و مراعات توصیه های صحی، با انتقادهایی همراه شده است.

۲۰ / ثور ۱۳۹۹

اعتراض خونین؛ هیئت حقیقت یاب به ولایت غور می رود

پس از درگیری معترضان و نیروهای امنیتی در ولایت غور، وزارت داخله می گوید که هیئت حقیقت‌یاب از مرکز برای بررسی این رویداد به این ولایت می رود.

 طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله امروز شنبه(۲۰ثور) با بیان این خبر گفته است: “امروز جمعی از شهروندان شریف غور به منظور تسریع روند کمک‌رسانی به خانواده‌های بی‌بضاعت و دریافت به موقع کمک‌ها در ایام قرنطین، در مقابل ساختمان مقام ولایت غور دست به تجمع زدند، در این جریان تعدادی از فراد مسلح غیرمسوول که در میان مردم جای گرفته بودند، ‏بالای تاسیسات دولتی و نیروهای امنیتی حمله کردند.”

خبرنامه

پس از درگیری معترضان و نیروهای امنیتی در ولایت غور، وزارت داخله می گوید که هیئت حقیقت‌یاب از مرکز برای بررسی این رویداد به این ولایت می رود

آرین افزوده که نیروهای پولیس در جریان این اعتراضات مجبور شده‌اند به خاطر برقراری نظم‌عامه از تیراندازی هوایی استفاده کند.

سخنگوی وزارت داخله تاکید کرده که در نتیجه تیراندازی افراد مسلح غیرمسوول بر نیروهای امنیتی، ۲ پولیس کشته و ۱۰ تن زخمی شده اند. در این جریان همچنین، چهار ‌تن از معترضین به شمول یک خبرنگار محلی نیز کشته و ۹ تن زخمی شده اند.

به گقته آرین، این تجمع با بخش‌های امنیتی از قبل هماهنگ نشده بوده، اما وزارت داخله هیئت حقیقت‌یابی را از مرکز برای بررسی این موضوع به ولایت غور می فرستد.

پیش از این معاون والی غور در صحبت با خبرنامه کشته شدن ۲ معترض و ۲ نیروی پولیس و همچنین زخمی شدن ۱۰ معترض و ۱۰ نیروی امنیتی را تایید کرده بود.

۲۰ / ثور ۱۳۹۹

نی خواهان بررسی کشته شدن یک خبرنگار در اعتراضات ولایت غور شد

در پی به خشونت کشیده شدن اعتراضات در مرکز ولایت غور، چند تن کشته و زخمی شدند که یک خبرنگار نیز در میان قربانیان بود. نی؛ حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان خواهان بررسی کشته شدن این خبرنگار شده است.

نی امروز شنبه(۲۰ثور) در یک خبرنامه گفته است که “احمدخان نوید”، گرداننده‌ برنامه‌های اسلامی در رادیو صدای غور، امروز در جریان اعتراضات مردمی کشته شده است.

خبرنامه

کشته شدن یک خبرنگار در اعتراضات ولایت غور

نی خواهان بررسی کشته شدن این خبرنگار از سوی فرماندهی پولیس غور و هیئت خاص وزارت امور داخله شده است.

این در حالی است که حبیب‌الله رادمنش، معاون والی غور به خبرنامه گفت که شماری از شهروندان ولایت غور در اعتراض به عدم دریافت کمک‌های فوری از سوی یک موسسه، امروز دست به اعتراض خشونت آمیز زدند که در نتیجه آن، براساس آمار ابتدایی ۲ معترض و ۲ سرباز پولیس کشته و ۱۰ معترض و ۱۰ سرباز پولیس زخمی شده اند.

۲۰ / ثور ۱۳۹۹

به خشونت کشیده شدن تجمع اعتراضی باشند‌گان ولایت غور؛ 24 تن کشته و زخمی شدند

مسوولان محلی در ولایت غور تایید می‌کنند که تجمع اعتراضی باشند‌گان این ولایت به خشونت کشیده شده است. به گفته معاون والی غور، بر اساس آمار ابتدایی، ۲۴ تن از معترضین و نیروهای امنیتی در نتیجه درگیری کشته و زخمی شده‌اند.

حبیب‌الله رادمنش، معاون والی غور در صحبت با خبرنامه گفت که امروز(شنبه، ۲۰ثور) نزدیک به یک هزار تن از باشند‌گان این ولایت در مقابل دروازه ساختمان مقام ولایت دست به اعتراض زدند؛ اما شماری از افراد استفاده جو در میان آنان قرار گرفته که با سلاح گرم و پرتاب سنگ و چوب با پولیس درگیر شدند.

خبرنامه

به خشونت کشیده شدن تجمع اعتراضی باشند‌گان ولایت غور

او در مورد تلفات معترضین گفت: گفته می‌شود ۲ تن کشته شده و ۱۰ تن دیگر زخمی شده‌اند، اما جزییات دقیق‌اش هنوز معلوم نیست؛  گواهان رویداد جان باختن ۴ تن و زخمی شدن ۱۲ تن را تایید کرده‌اند.

معاون والی غور همچنان گفت که در این درگیری‌ها ۲ سرباز پولیس نیز کشته شده و ۱۰ تن دیگرشان زخمی شده‌اند.

او تصریح کرد که در یک گوشه شهر، یک موسسه خارجی فقط برای یک هزار فامیل کمک توزیع می کرد؛ اما کسانی که شامل آن لیست نبودند، از همان جا به شکل اعتراضی حرکت کردند و به دروازه ولایت آمدند. در دروازه ولایت، ریاست محکمه، معارف و قطعه عملیاتی پولیس موقعیت دارد که مانع ورود معترضین شدند و سرانجام اعتراض آن‌ها به خشونت کشیده شد.