با تداوم خشونت ها در افغانستان؛ امریکا توافق صلح با طالبان را دوباره ارزیابی می کند |
با تداوم خشونت ها در افغانستان؛ امریکا توافق صلح با طالبان را دوباره ارزیابی می کند

بازتاب خبرهای 20 ثور 1399

Image Title
۲۰ / ثور ۱۳۹۹

با تداوم خشونت ها در افغانستان؛ امریکا توافق صلح با طالبان را دوباره ارزیابی می کند

نامزد منتخب معاون وزیر دفاع آمریکا روز پنجشنبه به کمیته خدمات مسلح سنای این کشور گفته است که اگر طالبان به حملات خود به نیروهای دولتی افغانستان ادامه دهند، ممکن است ایالات متحده مجددا برنامه ریزی خود در این کشور را ارزیابی کند، حتی اگر طالبان به نیروهای آمریکایی حمله نکرده باشند.

جیمز اندرسون روز پنجشنبه (۱۸ ثور) به نمایندگان مجلس آمریکا گفت: “ما قصد داریم همه شرایط پیش رو را دوباره ارزیابی کنیم. من امیدوارم که توافق فرونپاشد. [طالبان] تاکنون حداقل به بخشی از آن تعهد نشان داده و امیدوارم که  به بخش های باقی مانده هم احترام بگذارند. اگر آن ها این کار را نکنند، ما دوباره ارزیابی خواهیم کرد، و کاری را که باید انجام دهیم، انجام خواهیم داد”.

شبکه سی‌ان‌ان روز گذشته گزارش داد که خروج آمریکا از افغانستان با سرعت ادامه دارد و در حال حاضر کمتر از ۱۰ هزار سرباز آمریکایی در افغانستان حضور دارند. در توافق صلح با طالبان، کاهش سربازان آمریکایی از حدود ۱۲ هزار به ۸۶۰۰ تن طی ۱۹ هفته پس از امضای آن تعهد شده است.

خبرنامه

نامزد منتخب معاون وزیر دفاع آمریکا روز پنجشنبه به کمیته خدمات مسلح سنای این کشور گفته است که اگر طالبان به حملات خود به نیروهای دولتی افغانستان ادامه دهند، ممکن است ایالات متحده مجددا برنامه ریزی خود در این کشور را ارزیابی کند، حتی اگر طالبان به نیروهای آمریکایی حمله نکرده باشند

با این حال، دولت افغانستان که تاکنون طالبان از پذیرش آن به عنوان دولت مشروع امتناع ورزیده، از این مذاکرات خارج شده و گفتگوهای جداگانه طالبان و کابل که قرار بود پس از امضای توافق نامه آغاز شود، برگزار نشده است.

با این حال، ایالات متحده کاملا از حالت جنگی دور نبوده: ماموریت ایالات متحده برای بازسازی افغانستان یا سیگار همچنان تاکید کرده که از دولت و ارتش افغانستان پشتیبانی می کنند، از جمله تأمین بودجه های حیاتی که باعث می شود عملکرد دفاعی و امنیتی ملی افغانستان در آن حفظ شود.

اندرسون افزوده است: “ما به شرکای افغان خود پایبند هستیم. آن ها هزینه های سنگینی پرداخت کرده اند … آنها از سال ۲۰۱۵ در واقع اکثر نبردها را انجام داده و ما در آموزش، مشاوره و کمک به آن ها حضور داشتیم. بنابراین، این عقیده من است که در افغانستان پیش می رویم، ما به طور کامل باید به حفظ سطح تعهد از نظر کمک به آن ها ادامه دهیم تا بتوانند به دفاع از کشور خود ادامه دهند.”

۲۰ / ثور ۱۳۹۹

10 فرد مبتلا به ویروس کرونا در پکتیا بهبود یافته اند

ریاست صحت عامه پکتیا اعلام کرده که ۱۰ فرد مبتلا به ویروس کرونا در این ولایت به تازگی بهبود یافته اند.

ریاست صحت عامه پکتیا امروز شنبه(۲۰ثور) در یک خبرنامه گفته است که نتیجه تعقیبی ۱۰ فرد مبتلا به ویروس کرونا در این ولایت منفی تشخیص شده و این افراد امروز از شفاخانه مرخص شدند.

paktia

این ریاست افزوده، به این افراد توصیه شده تا به مدت ۱۵ روز خود را در خانه های شان قرنطین کنند.

به گفته ریاست صحت عامه پکتیا، با بهبود این افراد، شمار بهبود یافتگان مبتلا به ویروس کرونا در این ولایت به ۲۹ تن رسیده است.

این در حالی است که قبل از ظهر امروز، وحید مجروح، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت‌ عامه در یک نشست خبری گفت، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به چهار هزار و ۳۳ تن رسیده که از این میان، ۵۰۲ تن بهبود یافته و ۱۱۵ تن دیگر جان باخته اند.

۲۰ / ثور ۱۳۹۹

ویروس کرونا؛ توزیع نان به نیازمندان در شهر بامیان آغاز شد

مسوولان محلی بامیان از آغاز روند توزیع نان به نیازمندان و خانواده‌هایی که در نتیجه شیوع ویروس کرونا در این ولایت آسیب دیده اند، خبر داده است.

بر اساس خبرنامه دفتر مطبوعاتی مقام ولایت بامیان، بعد از ظهر امروز(شنبه، ۲۰ثور) روند توزیع نان به افراد نیازمند و خانواده‌های نادار و بی بضاعتی که در نتیجه شیوع ویروس کرونا در این ولایت متضرر شده‌اند، آغاز شده است.

در این خبرنامه آمده است که روزانه در سطح شهر بامیان برای ۴۲ هزار نفر، ۶۳ هزار قرص نان توزیع می‌گردد.

خبرنامه

مسوولان محلی بامیان از آغاز روند توزیع نان به نیازمندان و خانواده‌هایی که در نتیجه شیوع ویروس کرونا در این ولایت آسیب دیده اند، خبر داده است

در خبرنامه دفتر مطبوعاتی والی بامیان آمده است که شهرداری بامیان مطابق به رهنمودها و مکانیزمی که از مرکز تهیه گردیده، ۶ هزار و ۲۳ خانواده‌ مستحق را در سطح شهر بامیان شناسایی و ثبت کرده و جهت دریافت نان از نانوایی‌، برای آنان کارت توزیع نموده است.

این در حالی است که پس از شیوع ویروس کرونا، حکومت روند توزیع نان خشک از نانوایی ها را در شهرهای کابل، جلال آباد، قندهار، مزارشریف، قندز و هرات آغاز کرده است، اما تجمع مردم در پیش نانوایی ها بدون توجه به فاصله و مراعات توصیه های صحی، با انتقادهایی همراه شده است.

۲۰ / ثور ۱۳۹۹

اعتراض خونین؛ هیئت حقیقت یاب به ولایت غور می رود

پس از درگیری معترضان و نیروهای امنیتی در ولایت غور، وزارت داخله می گوید که هیئت حقیقت‌یاب از مرکز برای بررسی این رویداد به این ولایت می رود.

 طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله امروز شنبه(۲۰ثور) با بیان این خبر گفته است: “امروز جمعی از شهروندان شریف غور به منظور تسریع روند کمک‌رسانی به خانواده‌های بی‌بضاعت و دریافت به موقع کمک‌ها در ایام قرنطین، در مقابل ساختمان مقام ولایت غور دست به تجمع زدند، در این جریان تعدادی از فراد مسلح غیرمسوول که در میان مردم جای گرفته بودند، ‏بالای تاسیسات دولتی و نیروهای امنیتی حمله کردند.”

خبرنامه

پس از درگیری معترضان و نیروهای امنیتی در ولایت غور، وزارت داخله می گوید که هیئت حقیقت‌یاب از مرکز برای بررسی این رویداد به این ولایت می رود

آرین افزوده که نیروهای پولیس در جریان این اعتراضات مجبور شده‌اند به خاطر برقراری نظم‌عامه از تیراندازی هوایی استفاده کند.

سخنگوی وزارت داخله تاکید کرده که در نتیجه تیراندازی افراد مسلح غیرمسوول بر نیروهای امنیتی، ۲ پولیس کشته و ۱۰ تن زخمی شده اند. در این جریان همچنین، چهار ‌تن از معترضین به شمول یک خبرنگار محلی نیز کشته و ۹ تن زخمی شده اند.

به گقته آرین، این تجمع با بخش‌های امنیتی از قبل هماهنگ نشده بوده، اما وزارت داخله هیئت حقیقت‌یابی را از مرکز برای بررسی این موضوع به ولایت غور می فرستد.

پیش از این معاون والی غور در صحبت با خبرنامه کشته شدن ۲ معترض و ۲ نیروی پولیس و همچنین زخمی شدن ۱۰ معترض و ۱۰ نیروی امنیتی را تایید کرده بود.

۲۰ / ثور ۱۳۹۹

نی خواهان بررسی کشته شدن یک خبرنگار در اعتراضات ولایت غور شد

در پی به خشونت کشیده شدن اعتراضات در مرکز ولایت غور، چند تن کشته و زخمی شدند که یک خبرنگار نیز در میان قربانیان بود. نی؛ حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان خواهان بررسی کشته شدن این خبرنگار شده است.

نی امروز شنبه(۲۰ثور) در یک خبرنامه گفته است که “احمدخان نوید”، گرداننده‌ برنامه‌های اسلامی در رادیو صدای غور، امروز در جریان اعتراضات مردمی کشته شده است.

خبرنامه

کشته شدن یک خبرنگار در اعتراضات ولایت غور

نی خواهان بررسی کشته شدن این خبرنگار از سوی فرماندهی پولیس غور و هیئت خاص وزارت امور داخله شده است.

این در حالی است که حبیب‌الله رادمنش، معاون والی غور به خبرنامه گفت که شماری از شهروندان ولایت غور در اعتراض به عدم دریافت کمک‌های فوری از سوی یک موسسه، امروز دست به اعتراض خشونت آمیز زدند که در نتیجه آن، براساس آمار ابتدایی ۲ معترض و ۲ سرباز پولیس کشته و ۱۰ معترض و ۱۰ سرباز پولیس زخمی شده اند.

۲۰ / ثور ۱۳۹۹

به خشونت کشیده شدن تجمع اعتراضی باشند‌گان ولایت غور؛ 24 تن کشته و زخمی شدند

مسوولان محلی در ولایت غور تایید می‌کنند که تجمع اعتراضی باشند‌گان این ولایت به خشونت کشیده شده است. به گفته معاون والی غور، بر اساس آمار ابتدایی، ۲۴ تن از معترضین و نیروهای امنیتی در نتیجه درگیری کشته و زخمی شده‌اند.

حبیب‌الله رادمنش، معاون والی غور در صحبت با خبرنامه گفت که امروز(شنبه، ۲۰ثور) نزدیک به یک هزار تن از باشند‌گان این ولایت در مقابل دروازه ساختمان مقام ولایت دست به اعتراض زدند؛ اما شماری از افراد استفاده جو در میان آنان قرار گرفته که با سلاح گرم و پرتاب سنگ و چوب با پولیس درگیر شدند.

خبرنامه

به خشونت کشیده شدن تجمع اعتراضی باشند‌گان ولایت غور

او در مورد تلفات معترضین گفت: گفته می‌شود ۲ تن کشته شده و ۱۰ تن دیگر زخمی شده‌اند، اما جزییات دقیق‌اش هنوز معلوم نیست؛  گواهان رویداد جان باختن ۴ تن و زخمی شدن ۱۲ تن را تایید کرده‌اند.

معاون والی غور همچنان گفت که در این درگیری‌ها ۲ سرباز پولیس نیز کشته شده و ۱۰ تن دیگرشان زخمی شده‌اند.

او تصریح کرد که در یک گوشه شهر، یک موسسه خارجی فقط برای یک هزار فامیل کمک توزیع می کرد؛ اما کسانی که شامل آن لیست نبودند، از همان جا به شکل اعتراضی حرکت کردند و به دروازه ولایت آمدند. در دروازه ولایت، ریاست محکمه، معارف و قطعه عملیاتی پولیس موقعیت دارد که مانع ورود معترضین شدند و سرانجام اعتراض آن‌ها به خشونت کشیده شد.