آغاز دور تازه سفر خلیلزاد به قطر، هند و پاکستان؛ خلیلزاد با نمایندگان طالبان در قطر دیدار کرد |
آغاز دور تازه سفر خلیلزاد به قطر، هند و پاکستان؛ خلیلزاد با نمایندگان طالبان در قطر دیدار کرد

بازتاب خبرهای 18 ثور 1399

Image Title
۱۸ / ثور ۱۳۹۹

آغاز دور تازه سفر خلیلزاد به قطر، هند و پاکستان؛ خلیلزاد با نمایندگان طالبان در قطر دیدار کرد

وزارت خارجه امریکا اعلام کرده است که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه این کشور در امور صلح افغانستان دور تازه سفرهایش به منطقه را این‌بار از قطر، هند و پاکستان  آغاز کرده است.

‏وزارت خارجه امریکا شب گذشته (چهارشنبه، ۱۷ ثور) با نشر یک اعلامیه گفته است که خلیلزاد یک دور تازه از سفرها را به قطر، هند و پاکستان آغاز کرده ‌است.

این وزارت افزوده است که خلیل‌زاد در قطر با نمایند‌گان طالبان درباره روند صلح، در هند با مقام‌های هندی درباره نقش این کشور در روند صلح افغانستان و نیز در اسلام‌آباد با مقام‌های پاکستانی درباره صلح افغانستان گفتگو خواهد کرد.

خبرنامه

دیدار خلیلزاد با نمایندگان طالبان در قطر

وزارت خارجه‌ امریکا تاکید کرده که خلیل‌زاد در جریان این سفر خواهان حمایت از کاهش فوری خشونت، تسریع در زمان‌بندی برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و همکاری بین تمامی طرف‌ها برای مبارزه با ویروس کرونا می شود.

از سویی هم سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته است که خلیلزاد با ملا برادر، معاون سیاسی این گروه در قطر دیدار کرده است.

شاهین افزوده، در این دیدار که نماینده ویژه وزارت خارجه قطر نیز حضور داشته، دو طرف در مورد رهایی زندانیان، گفتگوهای بین الافغانی و تطبیق موافقتنامه صلح گفتگو کرده اند.

این در حالی است که با ادامه روند آزادی زندانیان، طالبان به درخواست‌ها برای کاهش خشونت و برقراری آتش بس از سوی حکومت افغانستان، امریکا و جامعه جهانی پاسخ رد داده است.

روز گذشته ریاست جمهوری ادامه خشونت‌ها از سوی طالبان را چالش اصلی فرا راه صلح خوانده بود.

۱۸ / ثور ۱۳۹۹

سرقت یک میلیون افغانی بودجه ریاست معارف هلمند

مسوولان در ریاست معارف هلمند تایید می‌کنند که یک میلیون افغانی از بودجه مصرفی آن ریاست، به سرقت رفته است.

داوود صفاری، رییس معارف ولایت هلمند در صحبت با خبرنامه گفت: “حوالی ساعت ۱۱:۳۰ قبل از ظهر امروز (پنج‌شنبه، ۱۸ثور)، خزانه‌دار ریاست معارف تماس گرفت که در ساحه حوزه اول امنیتی، مبلغ یک میلیون افغانی بودجه مصارفاتی را که از بانک کشیده بود، دزدان از پیش او برده اند”.

خبرنامه

مسوولان در ریاست معارف هلمند تایید می‌کنند که یک میلیون افغانی از بودجه مصرفی آن ریاست، به سرقت رفته است

به گفته صفاری، فعلا خزانه‌دار ریاست معارف هلمند در فرماندهی پولیس این ولایت است و عکس‌هایی که قبلا از دزدان گرفته شده به فرماندهی پولیس و امنیت ملی فرستاده شده؛ تا مشخص شود که این دزدی کار چه کسانی است.

او افزود که حوزه اول امنیتی شهر لشکرگاه ناامن است و هر روز در آن ترور و دزدی صورت می‌گیرد. این دزدی هم در فاصله ۵۰ متری حوزه اول امنیتی رخ داده است.

۱۸ / ثور ۱۳۹۹

وزیر صحت عامه به ویروس کرونا مبتلا شده است

وزارت صحت عامه کشور تایید کرده است که وزیر صحت به ویروس کرونا مبتلا شده است.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه، شام امروز(پنج‌شنبه،۱۸ثور) با تایید این خبر به رسانه‌ها گفته است که فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه کشور، پس از آن‌که علایم بیماری ویروس کرونا را در وجودش می‌بیند، آزمایش کووید۱۹ داده که نتیجه‌اش مثبت تشخیص شده است.

ferozudin feroz

به گفته مسوولان در وزارت صحت، وضعیت صحی آقای فیروز قناعت‌بخش است و در قرنطین خانه‌گی به سر می‌برد.

براساس آمار امروز وزارت صحت، سه هزارو ۵۶۳ تن در افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شده است. از این میان، ۱۰۶ تن جان باخته و ۴۶۸ تن دیگر بهبود یافته‌اند.

۱۸ / ثور ۱۳۹۹

زهیر: ویروس کرونا بیش از 255 میلیون افغانی به صنعت گردشگری بامیان خسارت وارد کرده است

والی بامیان می گوید، تداوم وضعیت کرونایی بیش از ۲۵۵ میلیون افغانی به صنعت گردشگری(توریزم) این ولایت خسارت وارد کرده است.

محمد طاهر زهیر امروز پنج شنبه(۱۸ثور) در نشست خبری بررسی خسارات وارد شده از شیوع ویروس کرونا بر صنعت گردشگری در بامیان گفت، این وضعیت در متوقف شدن چرخه صنعت گردشگری نقش کلیدی داشته و آسیب‌های جدی را برای اقتصاد مردم محلی و دولت در پی داشته است.

zaher

زهیر افزود، خسارات‌ ناشی از ویروس کرونا به اساس سروی‌های ابتدایی که از جانب کمیته موظف در جریان سه هفته گذشته با مراجعه به اسناد و مدارک سال‌های قبل و مصاحبه‌ مستقیم با ذی‌نفعان صورت گرفته، بیش از ۱٫۷ میلیارد افغانی چرخه اقتصادی بامیان به دلیل شیوع این ویروس متوقف شده است.

والی بامیان تاکید کرد که مردم این ولایت تنها ۲۵۵ میلیون افغانی در نتیجه توقف گردشگری آسیب دیده‌اند.

این در حالی است که پس از شیوع ویروس کرونا و اعلان قرنطین در بامیان، پارک ملی بامیان(بند امیر) مسدود شده است.

در ولایت بامیان تاکنون ۲۸ تن به ویروس کرونا مبتلا شده که از این میان یک تن جان باخته و ۷ تن نیز بهبود یافته اند.

۱۸ / ثور ۱۳۹۹

31 زندانی دیگر گروه طالبان از زندان رها شدند

دفتر شورای امنیت ملی می گوید که ‏روز گذشته ۳۱ زندانی دیگر طالبان از بند رها شدند.

دفتر شورای امنیت ملی امروز پنجشنبه (۱۸ثور)  گفته است که روز گذشته ۳۱ زندانی طالب از زندان پلچرخی کابل آزاد شدند.

این دفتر امنیت افزوده که با رهایی این افراد، شمار طالبان رها شده از زندان به ۹۳۳ تن رسیده است.

خبرنامه

آزادی ۳۱ زندانی گروه طالبان

این در حالی است که ۵۲ زندانی طالب دو روز قبل از زندان پلچرخی رها شده بودند.

رهایی این زندانیان در حالی صورت می گیرد که زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان به تازگی دور تازه‌ای از سفرهایش به منطقه را با هدف قطر، هند و پاکستان آغاز کرده است.

۱۸ / ثور ۱۳۹۹

کمیسیون حقوق بشر: 116‌ غیرنظامی در ده روز نخست ماه رمضان کشته و زخمی شده اند

کمیسیون مستقل حقوق بشر اعلام کرده که برخلاف انتظار، خشونت‌ها در ده روز نخست ماه رمضان کاهش نیافته و ۱۱۶ غیرنظامی در این مدت کشته و زخمی شده اند.

 کمیسیون مستقل حقوق بشر امروز پنج شنبه (۱۸ثور) در یک خبرنامه گفته است که یافته‌های این کمیسیون نشان می‌دهد، بر خلاف انتظار مردم افغانستان، خشونت‌ها و حمله‌های مسلحانه ‌در ده روز نخست ماه مبارک رمضان کاهش نیافته و نه تنها به روال پیش از آن ادامه‌‌ یافته، بلکه ‌‌اصول و قواعد اساسی حقوق بین‌الملل بشر‌دوستانه‌ نیز مکررا نقض شده است.

این کمیسیون افزوده که عاملان تلفات غیرنظامیان در این ده روز، استفاده از ‌ماین‌های کنار جاده، ترور، کشتار و حملات هدف‌مند، حملات راکتی و حملات انتحاری بوده که در نتیجه آن ۴۳ تن‌ به شمول سه زن و دو کودک کشته‌ شده و ۷۳ تن دیگر به شمول ۱۹ زن و ۱۸ کودک زخمی شده اند.

خبرنامه

کشته و زخمی شدن ۱۱۶ غیر نظامی در ماه رمضان

بر اساس یافته های کمیسیون حقوق بشر، از این میان ‌۲۹ کشته و ۳۹ زخمی از سوی طالبان بوده و نیز عامل یک کشته و ۱۵ زخمی غیرنظامیان، نیروهای طرفدار دولت بوده اند.

به گفته کمیسیون حقوق بشر، ۱۳ غیرنظامی نیز از سوی عاملان نامعلوم کشته و ۱۹ تن دیگر زخمی‌ شده اند.

ابن کمیسیون تاکید کرده که ولایت های کابل، غزنی، لوگر، قندهار، پکتیا و هلمند، ولایت‌هایی‌ بوده‌اند که تلفات غیرنظامیان در آن‌ها رخ داده است‌.

کمیسیون مستقل حقوق بشر از افزایش تلفات غیرنظامیان ابراز نگرانی کرده، از طرف‌های درگیر ‌خواسته است که به احترام ماه مبارک ‌رمضان و به علت بحران  کرونا‌ و به خواست مردم برای آتش‌بس توجه کرده و ‌خشونت‌ها را متوقف کنند.