وزیر دفاع آمریکا: طالبان به تعهدات خود پایبند نیست! |
وزیر دفاع آمریکا: طالبان به تعهدات خود پایبند نیست!

بازتاب خبرهای 17 ثور 1399

Image Title
۱۷ / ثور ۱۳۹۹

وزیر دفاع آمریکا: طالبان به تعهدات خود پایبند نیست!

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا می گوید  طالبان مطابق توافقنامه‌ای که امضا کرده عمل نکرده‌است؛ این توافق شکننده تحت تأثیر بن بست سیاسی قرار گرفته و خشونت طالبان افزایش یافته است .

پس از گفتگوهای طولانی پشت درهای بسته، طالبان و واشنگتن در ماه فبروری توافق نامه ای را برای کاهش خشونت و حرکت به سمت گفتگوهای بین الافغانی امضا کردند، اما حملات این گروه از آن زمان افزایش یافته است.

مارک اسپر افزود که وی معتقد است دولت افغانستان نیز به تعهدات خود عمل نمی کند؛ در حالی که دولت افغانستان بخشی از توافق بین ایالات متحده و طالبان نبود.

mark esper

 اسپر گفت: “دولت افغانستان و طالبان هر دو باید با هم جمع شوند و براساس شرایطی که تعیین شده، پیشرفت کنند.”

پیشرفت در روند مذاکرات بین گروه طالبان و دولت افغانستان تا حدودی به دلیل اختلافات سیاسی بین رئیس جمهور اشرف غنی و عبدالله عبدالله، که هر دو ادعا می کردند رهبر نخست افغانستان هستند، پس از انتخابات ماه سپتامبر، به تأخیر افتاده است. هر دو طرف ادعا می کنند که نزدیک به توافق هستند، اما هنوز هیچ پیشرفت رسمی برای حل بحران حاصل نشده است.

 این بن بست سیاسی در حالی رخ می دهد که طالبان سرعت خشونت ها را افزایش داده است.

۱۷ / ثور ۱۳۹۹

ویروس کرونا؛ وزارت صحت بیش از یک میلیون دالر تجهیزات طبی از قطر دریافت کرد

وزارت صحت عامه اعلام کرده که این وزارت به ارزش بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار دالر، تجهیزات و ضروریات طبی اهدایی از کشور قطر را دریافت کرده است.

وزارت صحت با نشر یک خبرنامه گفته است که این تجهیزات و ضروریات طبی، توسط بنیاد خیریه “الغرافه الشیخ علی بن عبدالله بن ثانی آل ثانی” قطر به دولت افغانستان کمک شده که امروز(چهارشنبه، ۱۷ثور) رسما به وزارت صحت‌ عامه تسلیم داده شده است.

بر اساس این خبرنامه، این تجهیزات و ضروریات طبی شامل ۵ پایه ماشین  پی سی آر، ۷ پایه ماشین ونتلاتور، ۶ پایه ماشین اکسیجن، ۱۰ پایه ماشین سکشن، یک پایه ماشین اکسری، کیت های تشخیصی و پی پی کیت، و ده‌ها قلم اجناس و نیازمندی های صحی دیگر در امر مبارزه با ویروس کرونا می‌باشد.

وحید مجروح، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت‌عامه در نشستی که به این مناسبت راه اندازی شده بود، این کمک را یکی از نیازمندی های اساسی در شرایط فعلی وزارت صحت‌ عامه دانست و گفت: “وزارت صحت‌عامه تجهیزات کمک شده از سوی کشور قطر را به خاطر بلند بردن ظرفیت تست های تشخیصی در ولایات دور افتاده(فراه، نیمروز و ولایت های دیگر)، تقویت درمان بیماران شفاخانه افغان ـ جاپان و دیگر شفاخانه ها و هم‌چنان فراهم نمودن ادویه از استاک‌های این شفاخانه به بیمارانی که بستری اند، استفاده خواهد کرد”.

photo_2020-05-06_18-51-06

از سویی هم “شاهد جواد الرخه”، نماینده خاص و رییس بنیاد خیریه الغرافه کشور قطر در افغانستان، هدف از کمک های کشورش را مبارزه با ویروس کرونا در افغانستان دانسته، از ادامه کمک های کشورش به افغانستان در آینده نیز خبر داده است.

به گفته وزارت صحت، قرار است کشور قطر یک شفاخانه مجهز را نیز در آینده در ولایت فراه اعمار نماید.

این در حالی است که تااکنون سه هزار و ۳۹۲ تن در افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شده که از این میان، ۱۰۴ تن جان باخته و ۴۵۸ تن دیگر بهبود یافته‌اند.

۱۷ / ثور ۱۳۹۹

محموله صحی به ارزش بیش از 4 میلیون یورو از آلمان به افغانستان رسید

اداره تدارکات ملی اعلام کرده است که محموله خریداری شده صحی به ارزش بیش از چهار میلیون یورو از آلمان به افغانستان   رسیده است.

اداره تدارکات ملی امروز چهارشنبه(۱۷ثور) در یک خبرنامه گفته است که این محموله ۲۶ تن وزن دارد و شامل ماسک، لباس محافظتی، دستکش، عینک های محافظتی و روپوش است.

photo_2020-05-06_18-47-59

این اداره افزوده که این تجهیزات طبی به ارزش بیش از ۴٫۵ میلیون یورو از کمپنی آلمانی (CAMED Medical System Gmbh) خریداری شده و از طریق نمایندگی این کمپنی که در چین موقعیت دارد، انتقال داده شده است.

اداره تدارکات ملی تاکید کرده: “قرار است تا کمتر از دو هفته دیگر محموله بعدی که شامل دستگاه سی تی اسکن، اولتراسوند و دیفیبریلاتور می باشد، نیز انتقال داده شود.”

این در حالی است که تاکنون شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به سه هزار و ۳۹۲ تن رسیده است.

۱۷ / ثور ۱۳۹۹

سیستم مدیریت آموزشی الکترونیکی تحصیلات عالی افتتاح شد

ارگ ریاست جمهوری می گوید که رییس جمهور غنی سیستم مدیریت آموزشی الکترونیکی تحصیلات عالی را افتتاح کرده است.

ارگ با نشر یک خبرنامه گفته است که رییس جهور غنی امروز(چهارشنبه، ۱۷ثور) سیستم مدیریت آموزشی الکترونیکی تحصیلات عالی را افتتاح کرده و در نشست آنلاینی که به همین مناسبت برگزار شده بود، عبدالتواب بالاکرزی، سرپرست وزارت تحصیلات عالی گفته که دانشجویان افغانستان از این سیستم بهره مند خواهند شد.

به گفته وی، با توجه به ظرفیت های کافی که در اختیار دارند، در بخش های آموزشی و حکومتداری الکترونیکی نیز گام های بیشتری برداشته خواهد شد.

بر اساس خبرنامه ارگ، در این ویدیوکنفرانس ۳۸ دانشگاه دولتی و ۱۱ مؤسسه تحصیلات عالی خصوصی حضور داشتند.

سرپرست وزارت تحصیلات عالی افزوده که با ۲۰ دانشگاه خصوصی تفاهمنامه امضاء‌ شده و دروس به گونه آنلاین ارائه خواهد شد؛ برای هر استاد و دانشجو شماره آی دی خاص و ویدیوهای درسی نیز آماده شده و در بخش ارزیابی سیستم نیز کار شده است.

photo_2020-05-06_16-34-47

همچنان در این ویدیوکنفرانس، فهیم هاشمی، سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، در رابطه به این سیستم آموزشی گفته که این سیستم در دو مرحله راه اندازی خواهد شد؛ مرحله اول مرحله اضطراری به خاطر ویروس کرونا است و در مرحله دوم گام های بیشتری را در زمینه ارتقای ظرفیت اینترنت خواهند برداشت.

او تصریح کرده که وزارت مخابرات در بخش فنی تمام آمادگی های لازم را گرفته و شرکت مخابراتی سلام ۵۰ هزار سیم کارت آماده کرده و آن را به گونه رایگان در اختیار دانشجویان قرار خواهد داد.

رییس جمهور غنی نیز گفته این سیستم از سوی متخصصین داخلی ایجاد شده و در بخش دیجیتال سازی حکومتداری و سایر عرصه ها نیز کار خواهد شد.

وی تأکید کرد، از کسانی که در این بخش کار کرده اند، تقدیر خواهد شد.

اشرف غنی همچنان گفت که وزارت تحصیلات عالی در زمینه مدیریت آموزشی الکترونیکی گام اساسی برداشته و باید وزارت معارف نیز از آن الهام گرفته، گام بردارد.

این همه در حالی است که شهروندان افغانستان همچنان از قیمت بالا و کیفیت پایین اینترنت، ساحاتی که تحت پوشش شرکت‌های مخابراتی نیست و نبود برق شاکی هستند.

۱۷ / ثور ۱۳۹۹

ایجاد مرکز تماس رایگان رسیدگی به شکایات مستحقین برنامه توزیع نان

اداره ملی احصاییه و معلومات اعلام کرده که مرکز “شماره رایگان ۴۵۰” برای رسیدگی به شکایات مستحقین در برنامه توزیع نان ایجاد شده است.

اداره احصاییه امروز چهارشنبه(۱۷ثور) با نشر یک خبرنامه گفته است که این مرکز تماس “کال سنتر” به تمامی شکایات مستحقین و نیازمندانی که هنگام دریافت نان و سایر کمک‌ها از نانوایی‌ها با مشکل روبرو می‌شوند، رسیدگی می‌کند.

در این خبرنامه آمده است که شهروندان در تمام کشور می توانند با تماس به شماره ۴۵۰، شکایت خویش را ثبت کنند تا نهادهای ذیربط در اسرع وقت به آن رسیدگی کنند.

bread

اداره احصاییه افزوده که دارندگان سیم کارت‌ شبکه‌های مخابراتی روشن، افغان بیسیم و سلام می‌توانند به گونه رایگان با این مرکز تماس برقرار کنند و تماس از شبکه‌های مخابراتی MTN و اتصالات نیز به‌زودی رایگان می شود.

به گفته این اداره، این مرکز تماس به اساس هدایت ریاست جمهوری ایجاد شده و در تمامی روزهای هفته، از ساعت ۷ صبح تا ۵:۳۰ عصر فعال است.

این در حالی است که حکومت برای رسیدگی به نیازمندان در شرایط قرنطین، اقدام به توزیع نان خشک در کابل و چند ولایت دیگر کرده است.

۱۷ / ثور ۱۳۹۹

مسوولیت آگاهی عامه در مورد ویروس کرونا به وزارت اطلاعات و فرهنگ واگذار شد

مسوولان در وزارت اطلاعات و فرهنگ می گویند که این وزارت مسوولیت آگاهی دهی در مورد شیوع ویروس کرونا را بر اساس فرمان رییس جمهور به عهده گرفته است.

عبدالمنان شیوای شرق، معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ امروز چهارشنبه(۱۷ثور) در یک نشست خبری گفت، برنامه آگاهی عامه یک کار مشارکتی میان مردم، رسانه ها و نهادهای مسوول است و وزارت اطلاعات و فرهنگ با این مشارکت فراگیر و کارشیوه های جدید، پس از این روند آگاهی عامه را مدیریت می کند.

شیوای شرق افزود، وزارت اطلاعات و فرهنگ، پیش از این که عهده دار مسوولیت آگاهی عامه شود، فعالیت های گسترده ای در هماهنگی با ادارات محلی در این راستا در ۳۴ ولایت داشته و این وزارت به صورت عموم با تمام رسانه های دیداری، شنیداری و چاپی، که برنامه های آگاهی عامه را انجام می دهند، در تماس بوده است.

وی خاطرنشان کرد که این وزارت تلاش می کند به گونه هفته وار جلساتی را با رسانه ها برگزار کند و دقیق ترین اطلاعات را به مردم برساند. همچنین تلاش می کند به شکل زون وار هر هفته والیان ولایت ها کنفرانس های مطبوعاتی برگزار کنند.

shiwai sharq

 به گفته معین امور نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ، یک فرمت مشخص تهیه شده که به تمام ریاست های اطلاعات و فرهنگ ولایت ها فرستاده می شود تا آنان هر روز شنبه، آن تکمیل کرده و به آدرس رسانه ها و وزارت اطلاعات و فرهنگ بفرستند.

وی اضافه کرد که در این فرمت، بودجه ولایت در راستای مبارزه با ویروس کرونا، بودجه مصرف شده در هفته، حجم کمک بخش خصوصی، تعداد مبتلایان، تعداد افراد مشکوک به ویروس کرونا، تعداد فوتی، تعداد بهبود یافتگان، تعداد تست شدگان و تعداد رسانه هایی که در بخش آگاهی عامه فعال بوده اند، درج گردیده است.

این در حالی است که پیش از این حکومت کمیته آگاهی عامه جهت جلوگیری از ویروس کرونا را به ریاست وحید عمر، مشاور ارشد رییس جمهور ایجاد کرده بود و به تعقیب آن، مسوولیت آگاهی عامه در مورد ویروس کرونا به عهده وزارت صحت گذاشته شد.