کشته شدن مسافران افغانستانی؛ کمیسیون حقوق بشر: هیات مشترک حقیقت‌یاب از سوی افغانستان و ایران تشکیل شود |
کشته شدن مسافران افغانستانی؛ کمیسیون حقوق بشر: هیات مشترک حقیقت‌یاب از سوی افغانستان و ایران تشکیل شود

بازتاب خبرهای 15 ثور 1399

Image Title
۱۵ / ثور ۱۳۹۹

کشته شدن مسافران افغانستانی؛ کمیسیون حقوق بشر: هیات مشترک حقیقت‌یاب از سوی افغانستان و ایران تشکیل شود

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در پیوند به شکنجه و به آب انداخته شدن مسافران افغانستانی در مرز  ایران، از کمیشنری عالی حقوق بشر و کمیشنری عالی پناهندگان ملل متحد خواسته که یک هیأت حقیقت یاب مشترک از سوی دولت افغانستان، دولت ایران و نهادهای حقوق بشری مربوط به سازمان ملل تشکیل شود.

کمیسیون حقوق بشر، روز یک‌شنبه(۱۴ثور) در یک اعلامیه‌ مطبوعاتی گفته است: «”بر اساس گفتگو با مقام‌های محلی و نجات‌یافتگان، به تاریخ ۱۲ ثور، نیروهای امنیتی ایران شماری از مهاجران افغان جویای کار را‌ که می‌خواسته‌اند وارد خاک ایران شوند، در منطقه کاریز الیاس ولسوالی گلران ولایت هرات(هم‌مرز با ایران)، دستگیر و پس از لت‌وکوب و شکنجه، وادار به عبور از رودخانه هریرود می‌کنند، که در نتیجه، شماری از آن‌ها غرق شده‌ و شماری دیگر خود را نجات داده‌اند”.

این کمیسیون حقوق بشری، “برخورد نیروهای ایرانی را نقض آشکار اصول و ارزش‌های حقوق بشری، حقوق مهاجران و ‌پناهندگان و تعهدات دولت‌ها به پیمان‌نامه‌های بین‌المللی می‌داند”.

خبرنامه

تشکیل هیات مشترک حقیقت یاب از سوی ایران و افغانستان

بنابراین کمیسیون حقوق بشر از دولت، به‌ویژه وزارت امور خارجه کشور و همچنین کمیشنری عالی حقوق بشر و کمیشنری عالی پناهندگان ملل متحد خواسته است که هیأتی مشترک از سوی دولت افغانستان، دولت ایران و نهادهای حقوق بشری مربوط به سازمان ملل متحد تشکیل شود تا با تحقیقی همه‌جانبه و دقیق درباره این قضیه، ضمن شناسایی عاملان، جبران خسارت و اجرای عدالت، از استمرار و تکرار چنین برخوردهای فاجعه‌بار و ناقض حقوق بشری جلوگیری شود.

کمیسیون مستقل حقوق بشر همچنان گفته است که برای تثبیت شمار دقیق غرق‌شدگان و نجات‌یافتگان، به بررسی و دادخواهی ادامه می‌دهد.

از سویی  وزارت خارجه ایران، شکنجه و به آب انداخته شدن شماری از مسافران افغانستان در مرز با آن کشور را رد کرده و گفته که این رویداد در خاک خود افغانستان رخ داده است.

گفتنی است که وزارت خارجه افغانستان نیز پس از انتشار گزارش هایی مبنی بر شکنجه و به آب انداختن شماری از شهروندان کشور از سوی نیروهای مرزی ایران، یک هیئت حقیقت‌یاب را برای بررسی این موضوع توظیف کرده است.

۱۵ / ثور ۱۳۹۹

وزارت خارجه: تحقیق در مورد شکنجه و به آب انداختن مسافران افغانستانی در مرز با ایران پیشرفت داشته است

وزارت خارجه کشور اعلام کرده است که تحقیقات این وزارت در رابطه به گزارش‌های نشر شده حاکی از رفتار نادرست با مسافران افغانستانی در امتداد سرحد افغانستان و ایران و جان باختن شماری از آنان ادامه دارد و پیشرفت‌هایی نیز در این تحقیقات صورت گرفته است.

اما این وزارت در مورد پیش‌رفت در بررسی‌هایش جزییات بیشتر نداده است.

photo_2020-05-04_18-58-38

وزارت امورخارجه امروز(دوشنبه، ۱۵ثور) با نشر یک خبرنامه افزوده است که در این مورد با دولت ایران نیز در تماس بوده و از آنان خواسته است تا در مورد ادعاهایی که صورت گرفته، تحقیقاتی را از جانب خود نیز آغاز نمایند و نتایج آن را با حکومت افغانستان شریک سازند تا کمکی به تصمیم‌گیری در این مورد شود.

در این خبرنامه آمده است که اداره محلی هرات به رهبری اداره مستقل ارگان های محل با خانواده های قربانیان در تماس است و تدابیر کمک های مورد نیاز برای ایشان گرفته شده است.

این در حالی است که دو روز قبل(۱۳ ثور) تصاویری در شبکه‌های اجتماعی به نشر رسید که بر اساس آن، شاهدان عینی گفتند، بیش از ۵۰ تن از شهروندان کشور که قصد ورود غیرقانونی به خاک ایران را داشتند، توسط مرزبانان ایرانی شکنجه و به رودخانه انداخته شده‌اند. در نتیجه این اقدام، بیش از ۲۰ تن از این شهروندان در آب رودخانه غرق شده و جان باخته‌اند.

۱۵ / ثور ۱۳۹۹

«ستیفانو پونیکورو» نماینده غیرنظامی جدید ناتو در افغانستان شد

دبیرکل ناتو اعلام کرده است که “ستیفانو پونیکورو” به عنوان نماینده غیرنظامی جدید ناتو در افغانستان گماشته شده است.

ینس استولتنبرگ در یک اعلامیه گفته است: “خوشحالم از این که اعلام می دارم سفیر ستیفانو پونیکورو به حیث نماینده غیرنظامی تازه ناتو در افغانستان کار خواهد کرد.”

در بیانیه دبیرکل ناتو آمده است که پونتیکورو از اول ماه جون کارش را در افغانستان آغاز خواهد کرد.

خبرنامه

دبیرکل ناتو اعلام کرده است که “ستیفانو پونیکورو” به عنوان نماینده غیرنظامی جدید ناتو در افغانستان گماشته شده است

استولتنبرگ تاکید کرده که ستیفانو پونیکورو در بخش دیپلوماسی از تجربه بالایی در بعد منطقه ای افغانستان برخوردار است و او در اوضاع کنونی افغانستان از نزدیک با وی کار خواهد کرد.

استیفانو پونتیکورو پیش از این به عنوان سفیر ایتالیا در پاکستان کار کرده است.

پیش از این “نیکلاس کی” به حیث نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان کار می کرد. ینس استولتنبرگ از خدمات نیکلاس کی در افغانستان قدردانی کرده است.

۱۵ / ثور ۱۳۹۹

سه ولسوال بدخشان به ویروس کرونا مبتلا شده اند

مسوولان صحی در ولایت بدخشان تایید می‌کنند که سه ولسوال این ولایت به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

نور خاوری، رییس صحت عامه بدخشان، امروز(دوشنبه، ۱۵ثور) در صحبت با خبرنامه گفت: “سه ولسوال در ولایت بدخشان به ویروس کرونا مبتلا شده‌ که یک تن شان دوباره صحت یاب شده و سمپل دو تن دیگر برای تست روان شده و منتظر نتیجه دوباره شان هستیم”.

مسوولان صحی در ولایت بدخشان تایید می‌کنند که سه ولسوال این ولایت به ویروس کرونا مبتلا شده اند

مسوولان صحی در ولایت بدخشان تایید می‌کنند که سه ولسوال این ولایت به ویروس کرونا مبتلا شده اند

به گفته او، تاکنون حدودا از ۹۰ نفر در ولایت بدخشان نمونه برای تست کرونا گرفته شده که ۷ تن شان مثبت تشخیص شده است. از این ۷ تن، سه تن بهبود یافته اند.

همچنان رییس صحت ولایت بدخشان از ثبت واقعه تازه ابتلا به ویروس کرونا در این ولایت ابراز نگرانی کرد و گفت که این واقعه نشان می‌دهد که ویروس کرونا در شهر فیض‌آباد، مرکز این ولایت گردش پیدا کرده است. او افزود که به همین خاطر حدودا ۳۰ نمونه را برای تست گرفته اند تا معلوم شود ویروس گردش پیدا کرده یا خیر.

۱۵ / ثور ۱۳۹۹

ارگ: اجماع منطقه‌ای و جهانی برای پذیرفتن آتش بس توسط طالبان وجود دارد

سخنگوی ارگ ریاست جمهوری می گوید که اجماع منطقه ای و جهانی وجود دارد تا طالبان آتش بس بشردوستانه را بپذیرد.

صدیق صدیقی امروز دوشنبه(۱۵ثور) در یک نشست خبری گفت، حکومت و مردم افغانستان یک بار دیگر از گروه طالبان می خواهند دست از خشونت برداشته و آتش بس بشردوستانه را بپذیرد.

صدیقی افزود: “زمان آن رسیده که طالبان هم ویروس کرونا را جدی بگیرند و از انکار این مسأله بپرهیزند؛ در غیر آن صورت، مسوولیت به دوش این گروه خواهد بود.”

وی تاکید کرد که افزایش حملات طالبان در چند هفته گذشته باعث شده که مردم به روند صلح بی‌باور شوند.

خبرنامه

سخنگوی ارگ ریاست جمهوری می گوید که اجماع منطقه ای و جهانی وجود دارد تا طالبان آتش بس بشردوستانه را بپذیرد.

سخنگوی ریاست جمهوری خاطرنشان کرد که روند صلح هنوز هم اولویت اصلی حکومت است و حکومت امید دارد تا تلاش های افغانستان و متحدین آن نتیجه دهد.

او با اشاره به روند توزیع نان خشک و شکایت از عدم رعایت توصیه های صحی هنگام توزیع نان گفت، مسوولیت وزارت صحت است تا آموزش های لازم صحی را در جریان توزیع نان خشک به مردم برساند.

صدیقی از نانوایی ها و مردم خواست که تمام موارد بهداشتی را در جریان توزیع و دریافت نان در نظر بگیرند.

حکومت در حالی بر پذیرش آتش بس از سوی طالبان تاکید دارد که این گروه همواره خواست حکومت و نهادهای بین المللی را مبنی بر آتش بس  رد کرده است.

۱۵ / ثور ۱۳۹۹

افغانستان بیش از 140 میلیون دالر کمک فوری از بانک جهانی و بانک توسعه آسیایی دریافت می‌کند

مسوولان در وزارت صحت می گویند، موافقتنامه‌های دریافت کمک های فوری ۱۰۰٫۴ میلیون دالر از سوی بانک جهانی و ۴۰ میلیون دالر بانک توسعه آسیایی از سوی حکومت و نمایندگان این دو بانک به امضا رسیده است.

وحید مجروح، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه امروز دوشنبه(۱۵ثور) در یک نشست مشترک خبری با روسای سازمان جهانی بهداشت و یونسیف در افغانستان گفت، از این دو کمک فوری بانک جهانی و بانک توسعه آسیایی در زمینه مبارزه با ویروس کرونا و تقویت سیستم صحی کشور استفاده موثر می شود.

مجروح افزود، سازمان جهانی بهداشت و یونسیف در بعد فنی تطبیق مصرف این کمک و پروژه های آن، با وزارت صجت عامه همکاری می کنند.

او اضافه کرد  کمک ۱۰۰٫۴ میلیون دالری بانک جهانی در مدت سه سال و در بخش های عرصه خدمات فوری برای مبارزه با ویروس کرونا، تقویت سیستم صحی افغانستان و کاهش خطرات ناشی از ویروس کرونا، هزینه می شود. قرار است از این بودجه ۸ لابراتوار تشخیص تست های کرونا در کابل و چند ولایت دیگر ایجاد شود و شمار لابراتوارها از ۷ به ۱۵ لابراتوار خواهد رسید.

به گفته معین وزارت صحت عامه، پروژه کمک فوری ۴۰ میلیون دالری بانک توسعه آسیایی نیز در سه محور شامل اعمار شفاخانه های جدید کووید ۱۹، تهیه تجهیزات برای مراقبت های جدی در ۳۴ ولایت، ایجاد یک هزار و ۳۰ بستر آی.سی.یو در ۳۴ ولایت، ارتقای ظرفیت تیم های صحی و تقویت سیستم صحی هزینه می شود.

وی تاکید کرد، با آن‌که تهدید شیوع ویروس کرونا در کشور در بلندترین حد ممکن قرار دارد، اما میزان توجه جامعه به این تهدید هنوز هم در پایین ترین حد است.

از سویی  روسای سازمان جهانی بهداشت و یونسیف در افغانستان ضمن ارائه تعهد همکاری با مردم افغانستان و وزارت صحت عامه در مبارزه با ویروس کرونا و سایر بخش های صحی، تاکید کردند که وزارت صحت عامه و نهادهای همکار بین المللی آن، بدون همکاری مردم، قادر به مبارزه با ویروس کرونا نخواهند بود و مردم باید در این زمینه همکاری جدی نمایند.

این در حالی است که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به دو هزار و ۸۹۴ تن رسیده است.