زخمی شدن چهار کارمند شرکت برشنا در انفجار | خبرنامه
زخمی شدن چهار کارمند شرکت برشنا در انفجار ماین در نزدیکی پایه تخریب شده برق در کابل

بازتاب خبرهای 15 ثور 1399

Image Title
۱۵ / اردیبهشت ۱۳۹۹

زخمی شدن چهار کارمند شرکت برشنا در انفجار ماین در نزدیکی پایه تخریب شده برق در کابل

شرکت برشنا اعلام کرده است که چهار کارمند تیم فنی ولتاژبلند این شرکت حین ترمیم پایه برق منفجرشده کابل، در انفجار یک ماین جاسازی شده دیگر زخمی شده اند.

شرکت برشنا گفته است که صبح امروز دوشنبه(15ثور) چهار کارمند فنی این شرکت که در ‌حال ترمیم پایه شماره 613 در  ناحیه 17 شهر کابل در ساحه چمتله بودند، در انفجار ماین جاسازی شده زخمی شدند.

خبرنامه

زخمی شدن چهار کارمند شرکت برشنا

شرکت برشنا تاکید کرده که حالت دو مهندس ترمیماتی این شرکت وخیم است.

به گفته این شرکت، سومین انفجار ناشی از ماین جاسازی شده دیگر نیز در این ساحه رخ داده، اما به کارمندان و تاسیسات برقی صدمه‌ای وارد نشده است.

این در حالی است که شام روز گذشته یک پایه برق وارداتی در منطقه چمتله کابل در اثر انفجار ماین تخریب شد و شرکت برشنا اعلام کرد که کار ترمیم آن را صبح امروز آغاز می کند.

۱۵ / اردیبهشت ۱۳۹۹

وزارت خارجه: تحقیق در مورد شکنجه و به آب انداختن مسافران افغانستانی در مرز با ایران پیشرفت داشته است

وزارت خارجه کشور اعلام کرده است که تحقیقات این وزارت در رابطه به گزارش‌های نشر شده حاکی از رفتار نادرست با مسافران افغانستانی در امتداد سرحد افغانستان و ایران و جان باختن شماری از آنان ادامه دارد و پیشرفت‌هایی نیز در این تحقیقات صورت گرفته است.

اما این وزارت در مورد پیش‌رفت در بررسی‌هایش جزییات بیشتر نداده است.

photo_2020-05-04_18-58-38

وزارت امورخارجه امروز(دوشنبه، ۱۵ثور) با نشر یک خبرنامه افزوده است که در این مورد با دولت ایران نیز در تماس بوده و از آنان خواسته است تا در مورد ادعاهایی که صورت گرفته، تحقیقاتی را از جانب خود نیز آغاز نمایند و نتایج آن را با حکومت افغانستان شریک سازند تا کمکی به تصمیم‌گیری در این مورد شود.

در این خبرنامه آمده است که اداره محلی هرات به رهبری اداره مستقل ارگان های محل با خانواده های قربانیان در تماس است و تدابیر کمک های مورد نیاز برای ایشان گرفته شده است.

این در حالی است که دو روز قبل(13 ثور) تصاویری در شبکه‌های اجتماعی به نشر رسید که بر اساس آن، شاهدان عینی گفتند، بیش از ۵۰ تن از شهروندان کشور که قصد ورود غیرقانونی به خاک ایران را داشتند، توسط مرزبانان ایرانی شکنجه و به رودخانه انداخته شده‌اند. در نتیجه این اقدام، بیش از 20 تن از این شهروندان در آب رودخانه غرق شده و جان باخته‌اند.

۱۵ / اردیبهشت ۱۳۹۹

«ستیفانو پونیکورو» نماینده غیرنظامی جدید ناتو در افغانستان شد

دبیرکل ناتو اعلام کرده است که “ستیفانو پونیکورو” به عنوان نماینده غیرنظامی جدید ناتو در افغانستان گماشته شده است.

ینس استولتنبرگ در یک اعلامیه گفته است: “خوشحالم از این که اعلام می دارم سفیر ستیفانو پونیکورو به حیث نماینده غیرنظامی تازه ناتو در افغانستان کار خواهد کرد.”

در بیانیه دبیرکل ناتو آمده است که پونتیکورو از اول ماه جون کارش را در افغانستان آغاز خواهد کرد.

خبرنامه

دبیرکل ناتو اعلام کرده است که “ستیفانو پونیکورو” به عنوان نماینده غیرنظامی جدید ناتو در افغانستان گماشته شده است

استولتنبرگ تاکید کرده که ستیفانو پونیکورو در بخش دیپلوماسی از تجربه بالایی در بعد منطقه ای افغانستان برخوردار است و او در اوضاع کنونی افغانستان از نزدیک با وی کار خواهد کرد.

استیفانو پونتیکورو پیش از این به عنوان سفیر ایتالیا در پاکستان کار کرده است.

پیش از این “نیکلاس کی” به حیث نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان کار می کرد. ینس استولتنبرگ از خدمات نیکلاس کی در افغانستان قدردانی کرده است.

۱۵ / اردیبهشت ۱۳۹۹

سه ولسوال بدخشان به ویروس کرونا مبتلا شده اند

مسوولان صحی در ولایت بدخشان تایید می‌کنند که سه ولسوال این ولایت به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

نور خاوری، رییس صحت عامه بدخشان، امروز(دوشنبه، ۱۵ثور) در صحبت با خبرنامه گفت: “سه ولسوال در ولایت بدخشان به ویروس کرونا مبتلا شده‌ که یک تن شان دوباره صحت یاب شده و سمپل دو تن دیگر برای تست روان شده و منتظر نتیجه دوباره شان هستیم”.

مسوولان صحی در ولایت بدخشان تایید می‌کنند که سه ولسوال این ولایت به ویروس کرونا مبتلا شده اند

مسوولان صحی در ولایت بدخشان تایید می‌کنند که سه ولسوال این ولایت به ویروس کرونا مبتلا شده اند

به گفته او، تاکنون حدودا از ۹۰ نفر در ولایت بدخشان نمونه برای تست کرونا گرفته شده که ۷ تن شان مثبت تشخیص شده است. از این ۷ تن، سه تن بهبود یافته اند.

همچنان رییس صحت ولایت بدخشان از ثبت واقعه تازه ابتلا به ویروس کرونا در این ولایت ابراز نگرانی کرد و گفت که این واقعه نشان می‌دهد که ویروس کرونا در شهر فیض‌آباد، مرکز این ولایت گردش پیدا کرده است. او افزود که به همین خاطر حدودا ۳۰ نمونه را برای تست گرفته اند تا معلوم شود ویروس گردش پیدا کرده یا خیر.

۱۵ / اردیبهشت ۱۳۹۹

ارگ: اجماع منطقه‌ای و جهانی برای پذیرفتن آتش بس توسط طالبان وجود دارد

سخنگوی ارگ ریاست جمهوری می گوید که اجماع منطقه ای و جهانی وجود دارد تا طالبان آتش بس بشردوستانه را بپذیرد.

صدیق صدیقی امروز دوشنبه(15ثور) در یک نشست خبری گفت، حکومت و مردم افغانستان یک بار دیگر از گروه طالبان می خواهند دست از خشونت برداشته و آتش بس بشردوستانه را بپذیرد.

صدیقی افزود: “زمان آن رسیده که طالبان هم ویروس کرونا را جدی بگیرند و از انکار این مسأله بپرهیزند؛ در غیر آن صورت، مسوولیت به دوش این گروه خواهد بود.”

وی تاکید کرد که افزایش حملات طالبان در چند هفته گذشته باعث شده که مردم به روند صلح بی‌باور شوند.

خبرنامه

سخنگوی ارگ ریاست جمهوری می گوید که اجماع منطقه ای و جهانی وجود دارد تا طالبان آتش بس بشردوستانه را بپذیرد.

سخنگوی ریاست جمهوری خاطرنشان کرد که روند صلح هنوز هم اولویت اصلی حکومت است و حکومت امید دارد تا تلاش های افغانستان و متحدین آن نتیجه دهد.

او با اشاره به روند توزیع نان خشک و شکایت از عدم رعایت توصیه های صحی هنگام توزیع نان گفت، مسوولیت وزارت صحت است تا آموزش های لازم صحی را در جریان توزیع نان خشک به مردم برساند.

صدیقی از نانوایی ها و مردم خواست که تمام موارد بهداشتی را در جریان توزیع و دریافت نان در نظر بگیرند.

حکومت در حالی بر پذیرش آتش بس از سوی طالبان تاکید دارد که این گروه همواره خواست حکومت و نهادهای بین المللی را مبنی بر آتش بس  رد کرده است.

۱۵ / اردیبهشت ۱۳۹۹

افغانستان بیش از 140 میلیون دالر کمک فوری از بانک جهانی و بانک توسعه آسیایی دریافت می‌کند

مسوولان در وزارت صحت می گویند، موافقتنامه‌های دریافت کمک های فوری 100.4 میلیون دالر از سوی بانک جهانی و 40 میلیون دالر بانک توسعه آسیایی از سوی حکومت و نمایندگان این دو بانک به امضا رسیده است.

وحید مجروح، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه امروز دوشنبه(15ثور) در یک نشست مشترک خبری با روسای سازمان جهانی بهداشت و یونسیف در افغانستان گفت، از این دو کمک فوری بانک جهانی و بانک توسعه آسیایی در زمینه مبارزه با ویروس کرونا و تقویت سیستم صحی کشور استفاده موثر می شود.

مجروح افزود، سازمان جهانی بهداشت و یونسیف در بعد فنی تطبیق مصرف این کمک و پروژه های آن، با وزارت صجت عامه همکاری می کنند.

او اضافه کرد  کمک 100.4 میلیون دالری بانک جهانی در مدت سه سال و در بخش های عرصه خدمات فوری برای مبارزه با ویروس کرونا، تقویت سیستم صحی افغانستان و کاهش خطرات ناشی از ویروس کرونا، هزینه می شود. قرار است از این بودجه 8 لابراتوار تشخیص تست های کرونا در کابل و چند ولایت دیگر ایجاد شود و شمار لابراتوارها از 7 به 15 لابراتوار خواهد رسید.

به گفته معین وزارت صحت عامه، پروژه کمک فوری 40 میلیون دالری بانک توسعه آسیایی نیز در سه محور شامل اعمار شفاخانه های جدید کووید 19، تهیه تجهیزات برای مراقبت های جدی در 34 ولایت، ایجاد یک هزار و 30 بستر آی.سی.یو در 34 ولایت، ارتقای ظرفیت تیم های صحی و تقویت سیستم صحی هزینه می شود.

وی تاکید کرد، با آن‌که تهدید شیوع ویروس کرونا در کشور در بلندترین حد ممکن قرار دارد، اما میزان توجه جامعه به این تهدید هنوز هم در پایین ترین حد است.

از سویی  روسای سازمان جهانی بهداشت و یونسیف در افغانستان ضمن ارائه تعهد همکاری با مردم افغانستان و وزارت صحت عامه در مبارزه با ویروس کرونا و سایر بخش های صحی، تاکید کردند که وزارت صحت عامه و نهادهای همکار بین المللی آن، بدون همکاری مردم، قادر به مبارزه با ویروس کرونا نخواهند بود و مردم باید در این زمینه همکاری جدی نمایند.

این در حالی است که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به دو هزار و 894 تن رسیده است.