انفجار دومین پایه برق وارداتی در کابل | خبرنامه
دومین پایه برق وارداتی در کابل هدف انفجار ماین قرار گرفت

بازتاب خبرهای 15 ثور 1399

Image Title
۱۵ / اردیبهشت ۱۳۹۹

دومین پایه برق وارداتی در کابل هدف انفجار ماین قرار گرفت

پس از انهدام یک پایه برق وارداتی در ولسوالی میر بچه کوت کابل، شرکت برشنا اعلام کرده است که یک پایه دیگر برق وارداتی در منطقه چمتله کابل هدف انفجار ماین قرار گرفته است.

شرکت برشنا گفته است که پایه برق وارداتی شماره 613 واقع در چمتله کابل که در‌ نزدیکی دیوار سب استیشن چمتله واقع است و آخرین پایه برق وارداتی می‌باشد، شام‌ روز گذشته (یک‌شنبه، 14 ثور) منفجر شده است.

خبرنامه

انفجار دومین پایه برق وارداتی در کابل

این شرکت تاکید کرده که در این انفجار سه “فوندیشن” پایه تخریب و یک فوندیشن سالم مانده و به همین دلیل، برق کابل و سایر ولایت ها قطع نشده است.

برشنا خاطرنشان کرده که کار ساخت این پایه امروز دوباره آغاز می شود.

این در حالی است که پیش از این یک پایه برق وارداتی در ساحه میرزاخیل ولسوالی میر بچه کوت کابل منفجر شده بود که در نتیجه آن، برق کابل و چندین ولایت قطع شد.

وزارت داخله نیز دو روز قبل اعلام کرد که 6 تن را در پیوند به انفجار این پایه برق بازداشت کرده است.

۱۵ / اردیبهشت ۱۳۹۹

وزارت خارجه: تحقیق در مورد شکنجه و به آب انداختن مسافران افغانستانی در مرز با ایران پیشرفت داشته است

وزارت خارجه کشور اعلام کرده است که تحقیقات این وزارت در رابطه به گزارش‌های نشر شده حاکی از رفتار نادرست با مسافران افغانستانی در امتداد سرحد افغانستان و ایران و جان باختن شماری از آنان ادامه دارد و پیشرفت‌هایی نیز در این تحقیقات صورت گرفته است.

اما این وزارت در مورد پیش‌رفت در بررسی‌هایش جزییات بیشتر نداده است.

photo_2020-05-04_18-58-38

وزارت امورخارجه امروز(دوشنبه، ۱۵ثور) با نشر یک خبرنامه افزوده است که در این مورد با دولت ایران نیز در تماس بوده و از آنان خواسته است تا در مورد ادعاهایی که صورت گرفته، تحقیقاتی را از جانب خود نیز آغاز نمایند و نتایج آن را با حکومت افغانستان شریک سازند تا کمکی به تصمیم‌گیری در این مورد شود.

در این خبرنامه آمده است که اداره محلی هرات به رهبری اداره مستقل ارگان های محل با خانواده های قربانیان در تماس است و تدابیر کمک های مورد نیاز برای ایشان گرفته شده است.

این در حالی است که دو روز قبل(13 ثور) تصاویری در شبکه‌های اجتماعی به نشر رسید که بر اساس آن، شاهدان عینی گفتند، بیش از ۵۰ تن از شهروندان کشور که قصد ورود غیرقانونی به خاک ایران را داشتند، توسط مرزبانان ایرانی شکنجه و به رودخانه انداخته شده‌اند. در نتیجه این اقدام، بیش از 20 تن از این شهروندان در آب رودخانه غرق شده و جان باخته‌اند.

۱۵ / اردیبهشت ۱۳۹۹

«ستیفانو پونیکورو» نماینده غیرنظامی جدید ناتو در افغانستان شد

دبیرکل ناتو اعلام کرده است که “ستیفانو پونیکورو” به عنوان نماینده غیرنظامی جدید ناتو در افغانستان گماشته شده است.

ینس استولتنبرگ در یک اعلامیه گفته است: “خوشحالم از این که اعلام می دارم سفیر ستیفانو پونیکورو به حیث نماینده غیرنظامی تازه ناتو در افغانستان کار خواهد کرد.”

در بیانیه دبیرکل ناتو آمده است که پونتیکورو از اول ماه جون کارش را در افغانستان آغاز خواهد کرد.

خبرنامه

دبیرکل ناتو اعلام کرده است که “ستیفانو پونیکورو” به عنوان نماینده غیرنظامی جدید ناتو در افغانستان گماشته شده است

استولتنبرگ تاکید کرده که ستیفانو پونیکورو در بخش دیپلوماسی از تجربه بالایی در بعد منطقه ای افغانستان برخوردار است و او در اوضاع کنونی افغانستان از نزدیک با وی کار خواهد کرد.

استیفانو پونتیکورو پیش از این به عنوان سفیر ایتالیا در پاکستان کار کرده است.

پیش از این “نیکلاس کی” به حیث نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان کار می کرد. ینس استولتنبرگ از خدمات نیکلاس کی در افغانستان قدردانی کرده است.

۱۵ / اردیبهشت ۱۳۹۹

سه ولسوال بدخشان به ویروس کرونا مبتلا شده اند

مسوولان صحی در ولایت بدخشان تایید می‌کنند که سه ولسوال این ولایت به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

نور خاوری، رییس صحت عامه بدخشان، امروز(دوشنبه، ۱۵ثور) در صحبت با خبرنامه گفت: “سه ولسوال در ولایت بدخشان به ویروس کرونا مبتلا شده‌ که یک تن شان دوباره صحت یاب شده و سمپل دو تن دیگر برای تست روان شده و منتظر نتیجه دوباره شان هستیم”.

مسوولان صحی در ولایت بدخشان تایید می‌کنند که سه ولسوال این ولایت به ویروس کرونا مبتلا شده اند

مسوولان صحی در ولایت بدخشان تایید می‌کنند که سه ولسوال این ولایت به ویروس کرونا مبتلا شده اند

به گفته او، تاکنون حدودا از ۹۰ نفر در ولایت بدخشان نمونه برای تست کرونا گرفته شده که ۷ تن شان مثبت تشخیص شده است. از این ۷ تن، سه تن بهبود یافته اند.

همچنان رییس صحت ولایت بدخشان از ثبت واقعه تازه ابتلا به ویروس کرونا در این ولایت ابراز نگرانی کرد و گفت که این واقعه نشان می‌دهد که ویروس کرونا در شهر فیض‌آباد، مرکز این ولایت گردش پیدا کرده است. او افزود که به همین خاطر حدودا ۳۰ نمونه را برای تست گرفته اند تا معلوم شود ویروس گردش پیدا کرده یا خیر.

۱۵ / اردیبهشت ۱۳۹۹

ارگ: اجماع منطقه‌ای و جهانی برای پذیرفتن آتش بس توسط طالبان وجود دارد

سخنگوی ارگ ریاست جمهوری می گوید که اجماع منطقه ای و جهانی وجود دارد تا طالبان آتش بس بشردوستانه را بپذیرد.

صدیق صدیقی امروز دوشنبه(15ثور) در یک نشست خبری گفت، حکومت و مردم افغانستان یک بار دیگر از گروه طالبان می خواهند دست از خشونت برداشته و آتش بس بشردوستانه را بپذیرد.

صدیقی افزود: “زمان آن رسیده که طالبان هم ویروس کرونا را جدی بگیرند و از انکار این مسأله بپرهیزند؛ در غیر آن صورت، مسوولیت به دوش این گروه خواهد بود.”

وی تاکید کرد که افزایش حملات طالبان در چند هفته گذشته باعث شده که مردم به روند صلح بی‌باور شوند.

خبرنامه

سخنگوی ارگ ریاست جمهوری می گوید که اجماع منطقه ای و جهانی وجود دارد تا طالبان آتش بس بشردوستانه را بپذیرد.

سخنگوی ریاست جمهوری خاطرنشان کرد که روند صلح هنوز هم اولویت اصلی حکومت است و حکومت امید دارد تا تلاش های افغانستان و متحدین آن نتیجه دهد.

او با اشاره به روند توزیع نان خشک و شکایت از عدم رعایت توصیه های صحی هنگام توزیع نان گفت، مسوولیت وزارت صحت است تا آموزش های لازم صحی را در جریان توزیع نان خشک به مردم برساند.

صدیقی از نانوایی ها و مردم خواست که تمام موارد بهداشتی را در جریان توزیع و دریافت نان در نظر بگیرند.

حکومت در حالی بر پذیرش آتش بس از سوی طالبان تاکید دارد که این گروه همواره خواست حکومت و نهادهای بین المللی را مبنی بر آتش بس  رد کرده است.

۱۵ / اردیبهشت ۱۳۹۹

افغانستان بیش از 140 میلیون دالر کمک فوری از بانک جهانی و بانک توسعه آسیایی دریافت می‌کند

مسوولان در وزارت صحت می گویند، موافقتنامه‌های دریافت کمک های فوری 100.4 میلیون دالر از سوی بانک جهانی و 40 میلیون دالر بانک توسعه آسیایی از سوی حکومت و نمایندگان این دو بانک به امضا رسیده است.

وحید مجروح، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه امروز دوشنبه(15ثور) در یک نشست مشترک خبری با روسای سازمان جهانی بهداشت و یونسیف در افغانستان گفت، از این دو کمک فوری بانک جهانی و بانک توسعه آسیایی در زمینه مبارزه با ویروس کرونا و تقویت سیستم صحی کشور استفاده موثر می شود.

مجروح افزود، سازمان جهانی بهداشت و یونسیف در بعد فنی تطبیق مصرف این کمک و پروژه های آن، با وزارت صجت عامه همکاری می کنند.

او اضافه کرد  کمک 100.4 میلیون دالری بانک جهانی در مدت سه سال و در بخش های عرصه خدمات فوری برای مبارزه با ویروس کرونا، تقویت سیستم صحی افغانستان و کاهش خطرات ناشی از ویروس کرونا، هزینه می شود. قرار است از این بودجه 8 لابراتوار تشخیص تست های کرونا در کابل و چند ولایت دیگر ایجاد شود و شمار لابراتوارها از 7 به 15 لابراتوار خواهد رسید.

به گفته معین وزارت صحت عامه، پروژه کمک فوری 40 میلیون دالری بانک توسعه آسیایی نیز در سه محور شامل اعمار شفاخانه های جدید کووید 19، تهیه تجهیزات برای مراقبت های جدی در 34 ولایت، ایجاد یک هزار و 30 بستر آی.سی.یو در 34 ولایت، ارتقای ظرفیت تیم های صحی و تقویت سیستم صحی هزینه می شود.

وی تاکید کرد، با آن‌که تهدید شیوع ویروس کرونا در کشور در بلندترین حد ممکن قرار دارد، اما میزان توجه جامعه به این تهدید هنوز هم در پایین ترین حد است.

از سویی  روسای سازمان جهانی بهداشت و یونسیف در افغانستان ضمن ارائه تعهد همکاری با مردم افغانستان و وزارت صحت عامه در مبارزه با ویروس کرونا و سایر بخش های صحی، تاکید کردند که وزارت صحت عامه و نهادهای همکار بین المللی آن، بدون همکاری مردم، قادر به مبارزه با ویروس کرونا نخواهند بود و مردم باید در این زمینه همکاری جدی نمایند.

این در حالی است که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به دو هزار و 894 تن رسیده است.