طالبان یک مکتب را در بادغیس منفجر کرد |
طالبان یک مکتب را در بادغیس منفجر کرد

بازتاب خبرهای 13 ثور 1399

Image Title
۱۳ / ثور ۱۳۹۹

طالبان یک مکتب را در بادغیس منفجر کرد

مسوولان محلی در ولایت بادغیس می‌گویند  شورشیان طالبان یک مکتب را در ولسوالی قادس این ولایت منفجر کرده اند.

نجم‌الدین برهانی، سخنگوی والی بادغیس در صحبت با خبرنامه گفت: شب گذشته (جمعه، ۱۲ثور) در منطقه “چپ روده‌ها” در ولسوالی قادس، یک مکتب به‌ نام “متوسطه‌ ذکور زاد مراد” توسط طالبان منفجر شده است.

خبرنامه

منفجر کردن یک مکتب توسط طالبان در بادغیس

او افزود که این منطقه تحت کنترل طالبان می‌باشد و جزییات بیشتر از این رویداد در دست نیست.

 گروه طالبان تاکنون در این مورد اظهار نظری نکرده است.

۱۳ / ثور ۱۳۹۹

ادعای به آب انداختن شهروندان افغانستان از سوی نیروهای مرزی ایران؛ وزارت خارجه هیأت حقیقت‌یاب توظیف کرد

وزارت خارجه افغانستان پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر شکنجه و به آب انداختن شماری از شهروندان افغانستانی از سوی نیروهای مرزی ایران، هیئت حقیقت‌یاب توظیف کرده است.

وزارت خارجه امروز شنبه (۱۳ثور) در توییتی گفته است: “‏سرپرست وزارت امور خارجه با دریافت گزارش‌های مطبوعات مبنی بر کشته شدن مسافرین افغان در امتداد سرحد با کشور ایران، ضمن ابراز مراتب اندوه و تاثر خویش در این رابطه، خواستار تحقیقات همه جانبه گردیده است.”

این وزارت افزوده که حنیف اتمر هیئتی را تحت رهبری معین سیاسی وزارت خارجه موظف کرده تا این رویداد را به شکل همه جانبه تحقیق و بررسی کند تا در پرتو حقایق، تصامیم اتخاذ شود.

خبرنامه

وزارت خارجه افغانستان پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر شکنجه و به آب انداختن شماری از شهروندان افغانستانی از سوی نیروهای مرزی ایران، هیئت حقیقت‌یاب توظیف کرده است

این در حالی است که تصاویری از اجساد گرفته شده از رودخانه که به تازگی به ولایت هرات آورده شده، در شبکه‌های اجتماعی به نشر رسیده و ادعا شده توسط مرزبانان ایرانی به رودخانه انداخته شده‌اند.

رسانه‌ها نیز امروز به نقل از شاهدان عینی گزارش داده اند که حدود ۵۰ تن از شهروندان کشور که به صورت قاچاقی وارد خاک ایران شده بودند، توسط مرزبانان ایرانی بازداشت و به رودخانه انداخته شده اند که از ۵۷ تن، ۲۳ تن در آب غرق شده و تاکنون جسد ۷ تن پیدا شده است.

گفته شده این افراد قرار بود که از طریق منطقه‌ای به نام دهنه ذوالفقار به طور قاچاق وارد ایران شوند که از سوی نیروهای مرزی این کشور بازداشت شدند.

۱۳ / ثور ۱۳۹۹

ابراز خرسندی سفیر اتحادیه اروپا از پیشرفت تلاش‌ها برای توافق میان اشرف غنی و عبدالله

پیری مایدون، سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان، در دیدار با سرور دانش، معاون دوم رییس جمهوری، از پیشرفت تلاش‌ها برای توافق سیاسی میان عبدالله عبدالله و محمد اشرف غنی، ابراز خرسندی کرده است.

دفتر مطبوعاتی معاون دوم ریاست جمهوری‌‌‌‌ در یک خبرنامه گفته است که پیری مایدون، سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان بعد از ظهر امروز(شنبه، ۱۳ثور) با سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهور در قصر صدارت دیدار و راجع به توافقات سیاسی میان دکتر عبدالله عبدالله و اشرف غنی، روند صلح و نیز مبارزه با شیوع ویروس کرونا در افغانستان، گفت‌وگو کرده است.

سرور دانش در دیدار تاکید کرده که “در توافقات سیاسی میان عبدالله عبدالله با جانب حکومت، روی کلیات و اصول توافق نهایی صورت گرفته و در پیوند به جزئیات آن، توسط نمایندگان دو جانب کار جریان دارد. جزئیات توافق بین دو طرف نیز به زودی نهایی خواهد شد”.

خبرنامه

پیری مایدون، سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان، در دیدار با سرور دانش، معاون دوم رییس جمهوری، از پیشرفت تلاش‌ها برای توافق سیاسی میان عبدالله عبدالله و محمد اشرف غنی، ابراز خرسندی کرده است

بر اساس خبرنامه دفتر معاون دوم ریاست جمهوری، در این دیدار پیری مایدون، سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان، از پیشرفت در توافقات سیاسی میان عبدالله عبدالله با حکومت افغانستان ابراز خرسندی کرده و گفته که اتحادیه اروپا همیشه در کنار و همکار مردم افغانستان بوده و انتظار دارد که این توافقات به زودی نهایی شود تا مردم افغانستان از رنج مضاعف رهایی پیدا کنند.

سرور دانش در خصوص گفتگوهای صلح در این دیدار با سفیر اتحادیه اروپا، گفته است که حکومت افغانستان گام های لازم را با رهایی زندانیان طالبان، برای نشان دادن حسن نیت در جهت تسریع روند گفتگوهای صلح با طالبان برداشته است. اما او افزوده، تاهنوز هیچ اقدامی برای کاهش خشونت و یا آتش بس از جانب طالبان صورت نگرفته است.

این در حالی است که عبدالله عبدالله، که خود را رییس‌جمور “دولت همه‌شمول” می داند، عصر روز گذشته گفته که توافق‌هایی روی اصول برای حل بحران میان ارگ و سپیدار صورت گرفته و اکنون کار روی جزییات و نهایی سازی توافق میان دو طرف ادامه دارد.

۱۳ / ثور ۱۳۹۹

شورای امنیت: رهایی 39 زندانی نیروهای امنیتی از سوی طالبان یک گام مثبت است

سخنگوی شورای امنیت ملی می‌گوید که طالبان ۳۹ نظامی را مطابق لیست داده شده حکومت در ولایت قندز از بند رها کرده است.

جاوید فیصل امروز شنبه (۱۳ثور) در یک نشست خبری گفت: “طالبان ۴۶ زندانی را در ولایت قندز رها کرده که از این میان، ۳۹ تن آنان از نیروهای دفاعی و امنیتی  و  مطابق لیست داده شده حکومت هستند و ۷ تن دیگر غیرنظامیان اند”.

او با استقبال از رهایی این افراد، آن را گامی در راستای پیشرفت روند صلح خوانده، خواهان ادامه اقدامات بیشتر شد.

jawid faisal

سخنگوی شورای امنیت ابراز امیدواری کرد که گام های دیگری از آدرس این گروه در روند صلح برداشته شود.

او با تأکید بر این که “طالبان خشونت‌ها را کاهش دهد” و در شهرها و روستاها “به غیرنظامیان حمله نکند”، گفت: “ما طالبان را به کاهش خشونت دعوت می‌کنیم. این که در موافقتنامه امریکا و طالبان از کاهش خشونت چیزی گفته نشده، دلیلی قانع کننده نیست، طالبان از افغانستان هستند و نباید برای کاهش خشونت از یک کشور دیگر اجازه بگیرند”.

سخنگوی شورای امنیت تاکید کرد که القاعده هنوز هم در افغانستان فعال است و گروه هایی مثل طالبان و داعش با این گروه همکاری می‌کنند. خواسته حکومت از طالبان این است که با گروه های تروریستی جهانی قطع رابطه کند.

این در حالی است که گروه طالبان اعلام کرده ۵۱ زندانی حکومت را در ولایت قندز از بند رها کرده است، اما سخنگوی شورای امنیت افراد رها شده را ۴۶ تن می خواند.

تاکنون حکومت افغانستان نیز ۵۵۰ زندانی طالب را از بند رها کرده است.

۱۳ / ثور ۱۳۹۹

ثبت شش واقعه جدید فلج کودکان در پنج ولایت افغانستان

مسوولان در وزارت صحت از ثبت شش واقعه جدید بیماری فلج کودکان یا “پولیو” در ولایت‌های قندهار، کنر، بدخشان، بلخ و هرات خبر داده اند.

وحیدالله مایار، سخنگوی این وزارت امروز شنبه (۱۳ ثور) گفته است که شش واقعه جدید پولیو شامل دو واقعه در ولسوالی‌های شاه‌ولی کوت و غورک ولایت قندهار، دو واقعه در شیگل و شلتن ولایت کنر و سه واقعه در یاوان بدخشان، دهدادی ولایت بلخ و شیندند ولایت هرات ثبت شده است.

به گفته مایار، مبتلایان جدید پولیو به جز یک واقعه در ولایت بلخ، در کودکان پسر بین سنین شش ماهه الی دو ساله‌ ثبت شده است.

خبرنامه

ثبت شش واقعه جدید فلج کودکان

بر اساس معلومات سخنگوی وزارت صحت، با ثبت این واقعات،  مجموع موارد مثبت فلج کودکان در جریان سال جاری میلادی در افغانستان، به ۱۱ مورد رسیده است.

این در حالی است که هم اکنون شیوع ویروس کرونا نیز در افغانستان در حال گسترش و در اولویت کاری وزارت صحت قرار دارد. پیش از این وزارت صحت گفته بود که از تیم آگاهی ویروس پولیو برای آگاهی‌دهی ویروس کرونا استفاده می‌شود.

مایار همچنان تاکید کرده که در جریان سال جاری میلادی دو دور کمپین واکسین فلج کودکان در کشور راه‌اندازی شده، اما به دلیل وضعیت قرنطینه، راه‌اندازی این کمپین در ماه‌های بعدی به تعویق افتاده است.

۱۳ / ثور ۱۳۹۹

خسارات گسترده؛ سیلاب در سمنگان جان یک کودک را گرفت

مقامات محلی  ولایت سمنگان می گویند  یک کودک در نتیجه سیلاب های شب گذشته در این ولایت جان باخته و دو تن دیگر زخمی شده اند.

دفتر والی سمنگان امروز شنبه (۱۳ثور) با نشر یک خبرنامه گفته است که در اثر سیلاب های ساعت ۱۱ شب گذشته، یک کودک هشت ساله در روستای “نوروزها” ولسوالی “رویی” جان باخته و دو تن دیگر زخم برداشته اند.

خبرنامه

حان باختن یک کودک در نتیجه سیلاب در سمنگان

در این خبرنامه آمده است که بر اساس آمار ابتدایی، ۸۰ خانه در این روستا به صورت کلی تخریب و حدود ۲۵۰ خانه دیگر در مسیر این سیلاب که مشمول ولسوالی “خرم وسارباغ” و روستاهای مرکز ولایت و هم‌چنین ولسوالی “حضرت سلطان” می‌شود، قسما تخریب شده‌اند.

به گفته دفتر والی سمنگان، همچنان در این سیلاب صدها رأس مواشی تلف و چندین آسیاب، کانال‌های جوی، سربند آب گردان و صدها جریب زمین زراعتی و باغات تخریب شده است.