دو برابر شدن حاصلات پسته بغلان | خبرنامه
وزارت زراعت: حاصلات پسته‌ بغلان امسال دو برابر می‌شود

بازتاب خبرهای 11 ثور 1399

Image Title
۱۱ / اردیبهشت ۱۳۹۹

وزارت زراعت: حاصلات پسته‌ بغلان امسال دو برابر می‌شود

ریاست زراعت ولایت بغلان گفته است که بر اساس پیش‌بینی‌ها و با در نظرداشت آب‌وهوای مناسب برای درختان پسته، امسال حاصلات این میوه در این ولایت، نسبت به سال گذشته دو برابر خواهد شد.

بر اساس خبرنامه وزارت زراعت که امروز (پنج‌شنبه، ۱۱ثور) منتشر شده؛ عبدالغیاث صدیقی، رییس زراعت ولایت بغلان گفته که در مجموع، ۳۸ هزار و ۳۰۰ هکتار جنگل طبیعی در این ولایت وجود دارد که از این میان، ۲۳ هزار هکتار آن، پسته‌زار هستند. این پسته‌زارها در ولسوالی‌های بغلان مرکزی، دوشی، پلخمری، دهنه‌ غوری و نهرین وجود دارند.

خبرنامه

دو برابر شدن حاصلات پسته بغلان

به گفته صدیقی، قرار گزارش‌ها سال گذشته حاصلات پسته از ولسوالی‌هایی که پسته‌زار دارند، به ۳۳۴ تن رسیده بود و در سال جاری به دلیل بارند‌گی‌های متواتر در ولایت بغلان، حاصلات پسته به دو برابر این مقدار خواهد رسید.

وزارت زراعت خاطرنشان کرده، از حاصل پسته در مناطق پسته‌زار ولایت بغلان، مردم محلی به خصوص مردم بی‌زمین و کم‌زمین می‌توانند فایده ببرند.

۱۱ / اردیبهشت ۱۳۹۹

واکنش وزیر صحت به نارضایتی مجلس سنا؛ تجمع زیر یک سقف، گناهی نابخشودنی است!

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه در واکنش به معرفی‌اش از سوی مجلس سنا به دادستانی کل می گوید که تجمع زیر یک سقف از سوی قانون گذاران، گناهی نابخشودنی است.

ferozudin feroz

پس از آن که امروز پنج شنبه (11ثور) مجلس سنا وزیر صحت عامه و وحید عمر، مشاور ریاست جمهوری را به دادستانی کل معرفی کرد، فیروزالدین فیروز در واکنش به این تصمیم در صفحه فیسبوک اش نگاشته است: “تشکر از محبت مجلس سنا؛ اما یک بار دیگر هشدار می دهم که تجمع زیر یک سقف، آن هم از سوی قانون گذاران یک گناه نابخشودنی است.”

این در حالی است که شماری از اعضای مجلس سنا امروز در یک نشست خبری اعلام کردند که فیروزالدین فیروز، وزیر صحت را به دلیل عدم پاسخگویی به مجلس و ناتوانی در کار مبارزه با ویروس کرونا و وحید عمر، مشاور ریاست جمهوری را به دلیل فساد در مصرف بودجه مبارزه با ویروس کرونا، به دادستانی کل معرفی کرده اند.

۱۱ / اردیبهشت ۱۳۹۹

هشدار وزارت صحت به شهروندان؛ کلید صحت به دست خودتان است!

مسوولان در وزارت صحت عامه می گویند، کلید صحت هر شهروند به دست خودش است و می تواند با ماندن در خانه، از کرونا نجات یابد.

وحید مجروح، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه امروز پنج شنبه(11ثور) در یک نشست خبری هشدار داد و گفت: “اگر مردم به توصیه های وقایوی وزارت صحت به هدف پیشگیری از شیوع  کرونا توجه نکنند، امکان مبتلا شدن هر فرد به این ویروس وجود دارد”.

مجروح در مورد نگرانی ها از کمبود ظرفیت در بخش آی.سی.یو در شفاخانه های مربوط به بیماران مبتلا به ویروس کرونا افزود،  از ده روز به این سو دوره های آموزشی برای اطمینان یافتن از ایجاد ظرفیت در بخش های آی.سی.یو در این شفاخانه ها در مرکز ولایات آغاز گردیده و با رسیدن دستگاه های پی.سی.آر، این ظرفیت به تمام ولایت ها گسترش خواهد یافت.

او اضافه کرد که وزارت صحت مطابق برنامه برای فراهم کردن بسترهای بیشتر تا 100 هزار بستر کار می کند که دربرگیرنده ولسوالی های کشور نیز خواهد بود.

photo_2020-04-30_16-54-42

معین وزارت صحت عامه تاکید کرد که ظرفیت تست کرونا در افغانستان رو به افزایش است و تا 12 روز آینده، هیچ شکایتی از کمبود “آر.ان ای. اکسسترکشن کیت” وجود نخواهد داشت. به علاوه، وزارت صحت تلاش دارد تا ظرفیت تشخیص روزانه نمونه های مشکوک به ویروس کرونا را از 1 هزار به 2 هزار، 5 هزار  تا 10 هزار برساند.

مجروح در مورد شکایت ها از تاخیر در اعلام نتایج تست کرونا در شفاخانه افغان ـ جاپان افزود،  از امروز تست های پی.سی.آر در داخل این شفاخانه آغاز می شود و نیز تغییر مثبتی که در یک هفته اخیر در عرضه خدمان صحی در شفاخانه افغان- جاپان رونما شده، قابل مقایسه نیست.

او در مورد مصونیت پرسونل صحی در شفاخانه های مخصوص ویروس کرونا گفت: “دولت تمام منابع مادی مورد نیاز را برای وزارت صحت عامه فراهم کرده و صلاحیت مصرف این منابع نیز به این وزارت تفویض شده است؛ وزارت صحت عامه آنچه در مارکیت های داخلی و بین المللی یافت می شد را برای مصونیت پرسونل صحی تدارک دیده است”.

معین وزارت صحت اضافه کرد که به زودی یک محموله بزرگ تجهیزات طبی برای مبارزه با ویروس کرونا از آلمان وارد کشور می شود.

مجروح یک بار دیگر از شهروندان خواست، آنچه را در اختیار دارند، با همسایه ها و جامعه ناتوان تقسیم کنند.

معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت هشدار داد: “اگر مردم توجه نکنند و همکار وزارت صحت عامه نباشند، دامنه فاجعه ویروس کرونا هر لحظه گسترده تر می شود و کشور شاهد بحران انسانی خواهد شد.”

این در حالی است که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان در حال افزایش بوده و تاکنون این رقم به دو هزار و 171 تن رسیده است.

۱۱ / اردیبهشت ۱۳۹۹

کمک 220 میلیون دالری صندوق بین المللی پول به افغانستان

وزارت مالیه اعلام کرده است که هیأت اجرایی صندوق بین المللی پول روز گذشته (چهارشنبه، 10 ثور) مبلغ 220 میلیون دالر درخواست کمک  اضطراری افغانستان را تحت تسهیلات اعتباری سریع تایید کرده است.

وزارت مالیه امروز پنج شنبه (11ثور) در یک خبرنامه گفته است، این کمک صندوق بین المللی پول به عنوان کمک اضطراری به شکل اختیاری در اختیار حکومت افغانستان گذاشته می شود و افغانستان می تواند آن را با درنظرداشت اولویت ها و در ساحاتی که لازم می داند، به مصرف برساند.

خبرنامه

کمک صندوق بین المللی پول به افغانستان

وزارت مالیه افزوده است: “وجوهی که صندوق بین المللی پول در اختیار افغانستان می گذارد، قروض سهل، طویل المدت و بدون تکتانه می باشد که حکومت افغانستان باید آن را در خلال 15 سال به این صندوق بازپرداخت نماید.”

به گفته وزارت مالیه، این کمک به افغانستان فرصت می دهد منابع مالی خود را به اولویت های صحی و پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا اختصاص دهد.

این وزارت تاکید کرده، در حالی این کمک‌ به افغانستان صورت می گیرد که رهبری حکومت برنامه های مشخصی را اتخاذ کرده تا در شرایط کنونی بتواند شیوع ویروس کرونا را مهار و کنترول نماید و عوارض اقتصادی ناشی از شیوع این ویروس را به حداقل برساند.  صندوق بین المللی پول نیز به افغانستان اطمینان داده تا مشاوره های فنی و حمایت هایش را در جریان مبارزه با کرونا به افغانستان ارایه کند.

این در حالی است که شمار مبتلایان ویروس کرونا در افغانستان به دو هزار و 171 تن رسیده است.

۱۱ / اردیبهشت ۱۳۹۹

مجلس سنا فیروزالدین فیروز و وحید عمر را به دادستانی کل معرفی کرد

مجلس سنا فیروزالدین فیروز، وزیر صحت و وحید عمر، مشاور ریاست جمهوری را به دادستانی کل معرفی کرده است.

مجلس سنا گفته است که این دو تن به دلیل عدم پاسخگویی به مجلس به دادستانی معرفی شده اند.

اعضای این مجلس وزیر صحت را به ناتوانی در کار مبارزه با ویروس کرونا و وحید عمر را به فساد در مصرف بودجه مبارزه با ویروس کرونا متهم کرده اند.

خبرنامه

معرفی فیروزالدین فیروز و وحید عمر به دادستانی کل

این در حالی است که پیش از این مجلس سنا چندین بار خواستار پاسخ‌دهی وزیر صحت عامه و وحید عمر به سوالات سناتوران شده بود، اما این دو برای پاسخ‌دهی حاضر نشده بودند.

پیش از این نیز وزیر صحت عامه و وحید عمر، رییس پیشین کمیته آگاهی دهی عامه مبارزه با ویروس کرونا به مجلس نمایندگان فراخوانده شده بودند.

۱۱ / اردیبهشت ۱۳۹۹

چهارمین گروه زندانیان حکومت از سوی طالبان آزاد شد

 گروه طالبان اعلام کرده است که 40 تن از زندانیان حکومت از زندانی در ولایت قندز آزاد شده‌اند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در توییتی گفته است: “‏بعد از ظهر امروز پنج شنبه (11ثور) 40 نیروی امنیتی حکومت از زندان طالبان در ولایت قندز رها شده اند”.

خبرنامه

آزادی زندانیان حکومت از سوی طالبان

شاهین تاکید کرده که گروه طالبان تلاش دارد روند رهایی زندانیان سرعت یابد تا زندگی زندانیان از خطر ویروس کرونا نجات پیدا کند.

این در حالی است که مطابق توافقنامه امریکا و طالبان در دوحه، پیش از این گروه طالبان 61 زندانی حکومت را در ولایت های لغمان و قندهار آزاد کرده بود، اما شورای امنیت ملی گفته زندانیان آزاد شده بیشتر غیرنظامی هستند و طالبان مطابق لیست تحویل داده شده از سوی حکومت، زندانیان را رها نکرده است.

با رهایی این زندانیان، شمار زندانیان رها شده از بند طالبان به 101 تن رسیده است.