دومین انفجار در کابل 3 زخمی برجای گذاشت | خبرنامه
دومین انفجار در کابل 3 زخمی برجای گذاشت

بازتاب خبرهای 10 ثور 1399

Image Title
۱۰ / اردیبهشت ۱۳۹۹

دومین انفجار در کابل 3 زخمی برجای گذاشت

پولیس کابل تایید کرده که در نتیجه انفجار یک ماین مقناطیسی در حوزه شانزدهم شهر کابل، سه تن زخمی شده اند.

فردوس فرامرز، سخنگوی پولیس کابل امروز چهارشنبه (10ثور) با بیان این خبر گفته است: “حوالی ساعت 11:10 دقیقه قبل از ظهر امروز، یک موتر نوع فرونر در مربوطات حوزه شانزدهم، ساحه مکروریان اول هدف انفجار ماین مقناطیسی قرار گرفته است”.

خبرنامه

انفجار در کابل

فرامرز افزوده که در نتیجه این انفجار، سه غیرنظامی زخمی شده اند.

این دومین انفجار امروز در ولایت کابل است. حوالی ساعت 8 صبح امروز نیز یک فرد انتحاری مواد همراهش را در ساحه ریشخور، مربوط به ولسوالی چهار آسیاب کابل منفجر کرد که به گفته وزارت داخله، در نتیجه آن، 3 غیرنظامی کشته و 15 تن دیگر زخمی شدند.

۱۰ / اردیبهشت ۱۳۹۹

بن‌بست سیاسی؛ محور تماس تلفونی عبدالله با سفرای کشورهای اروپایی

عبدالله عبدالله می‌گوید که با سفیر اتحادیه اروپا و سفرای آلمان، فرانسه، اسپانیا، فنلند، هالند، سویدن، ناروی و جمهوری چک در مورد بن‌بست سیاسی موجود در افغانستان تلفونی صحبت کرده است.

عبدالله عبدالله، امروز(چهارشنبه،۱۰ثور) در برگه فیس‌بوک خود نگاشته است که در این تماس‌ها “درباره‌ بُن‌بست سیاسی موجود در کشور، مذاکرات بین الافغانی برای تامین صلح پایدار، مبارزه مشترک با ویروس کرونا و جلوگیری از انتشار بیشتر آن در افغانستان به صورت مفصل بحث و تبادل نظر صورت گرفته است”.

photo_2020-04-29_20-14-50

عبدالله عبدالله می‌گوید که با سفیر اتحادیه اروپا و سفرای آلمان، فرانسه، اسپانیا، فنلند، هالند، سویدن، ناروی و جمهوری چک در مورد بن‌بست سیاسی موجود در افغانستان تلفونی صحبت کرده است

او افزوده است که با درنظرداشت منافع ملی کشور، مشکلات ناشی از ناامنی، شیوع ویروس کرونا، تشویش مردم افغانستان و همکاران بین المللی از ناحیه بُن‌بست سیاسی موجود، “تاکید صورت گرفته است که جانب ما طرفدار رسیدن به یک راه‌حل معقول و قابل قبول برای مردم افغانستان به زودترین فرصت ممکن می‌باشد”.

عبدالله همچنان گفته است که طرفین بر استقرار فوری آتش‌بس و کاهش خشونت ها از جانب طالبان تاکید کردند.

این در حالی است که عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۶ میزان را برخواسته از تقلب عنوان کرده و هم‌زمان با محمد اشرف غنی، مراسم تحلیف ریاست جمهوری برگزار کرد و خود را رییس جمهور دولت همه‌شمول نامید.

گفتنی است که این تنش‌ها، پادرمیانی شماری از چهره های سیاسی همچون حامد کرزی، رییس جمهور پیشین و عبدالرب رسول سیاف از رهبران جهادی را نیز در قبال داشت؛ اما این تلاش‌ها تا اکنون نتیجه نداده است.

۱۰ / اردیبهشت ۱۳۹۹

حالت دفاع فعال؛ ولسوالی قرقین ولایت جوزجان به‌صورت کامل از وجود طالبان پاک‌سازی شد

قول اردوی ۲۰۹ شاهین اعلام کرده است که ولسوالی قرقین ولایت جوزجان به‌صورت کامل از وجود طالبان پاک‌سازی شده است.

این قول اردو، امروز(چهارشنبه، ۱۰ثور) در یک خبرنامه گفته است که پس از تصفیه ولسوالی خم‌آب ولایت جوزجان و استقرار نیروهای امنیتی در آن ولسوالی، شورشیان طالب، تحرکات شان را بر ولسوالی قرقین متمرکز ساختند که بعضا تهدیدات جدی را بر موقعیت‌های نیروهای امنیتی ایجاد نمود.

خبرنامه

قول اردوی ۲۰۹ شاهین اعلام کرده است که ولسوالی قرقین ولایت جوزجان به‌صورت کامل از وجود طالبان پاک‌سازی شده است

در این خبرنامه آمده است، نیروهای امنیتی مستقر در ولسوالی قرقین بر بنیاد حالت دفاع فعال، علیه تحرکات طالبان اقدام نموده و ولسوالی قرقین را به صورت کامل از وجود شورشیان طالب پاکسازی کردند.

گفتنی است که در جریان پاکسازی این ولسوالی، یک انبار مهمات و مواد انفجاری طالبان به دست نیروهای امنیتی افتاده و “طالبان بدون مقاومت از ساحه فرار نموده‌اند”.

دفتر مطبوعاتی والی جوزجان به تاریخ ۳۱ حمل سال جاری از پاکسازی کامل ولسوالی خم‌آب این ولایت از وجود طالبان خبر داده بود.

۱۰ / اردیبهشت ۱۳۹۹

هشدار وزارت صحت: شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان در حال افزایش است

مسوولان در وزارت صحت عامه بار دیگر هشدار دادند که شمار واقعات ویروس کرونا در افغانستان، روز به روز در حال افزایش است و در هفته‌های پیش رو، بر این میزان نیز افزوده خواهد شد.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه کشور، امروز(چهارشنبه، ۱۰ثور) در یک کنفرانس خبری گفت که با ثبت ۱۱۰ واقعه مثبت و جدید ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار مجموعی بیماران مبتلا به کووید ۱۹، در سطح کشور به ۱هزار و ۹۳۹ نفر افزایش یافته است.

او افزوده که بر بنیاد ارقام، ولایت کابل در یک‌شبانه روز گذشته، شاهد بیشترین واقعات مثبت ویروس کرونا بوده است.

photo_2020-04-29_17-19-46

مایار، شایعات مبنی بر غیرضروری دانسته شدن موجودیت شفاخانه برای بیماران کووید ۱۹، در ولسوالی سروبی ولایت کابل را نادرست عنوان کرد و گفت که شفاخانه مربوط در سروبی آغاز به فعالیت کرده و هیچ تصمیمی در مورد غیر ضروری بودن آن از سوی وزارت صحت عامه گرفته نشده است.

وی همچنان در مورد نگرانی داکتران آی.‌سی.یو از معاشات شان گفت: در تماسی که با مسوولین این بخش داشته، اطمینان حاصل کرده است که داکتران آی.‌سی.‌یو امروز معاشات شان را دریافت خواهند کرد.

سخنگوی وزارت صحت عامه با هشدار مبنی بر این که شمار واقعات ویروس کرونا در کشور روز به روز در حال افزایش است؛ بار دیگر از شهروندان کشور درخواست کرد که برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا، محدودیت روزگردی در شهرها را رعایت کنند و به پیام ها و توصیه های صحی وزارت صحت عامه برای پیش‌گیری از این ویروس، عمل نمایند.

۱۰ / اردیبهشت ۱۳۹۹

روند توزیع نان خشک به خانواده‌های نیازمند در کابل آغاز شد

شهرداری کابل اعلام کرده است که روند توزیع نان خشک برای خانواده‌های نیازمند و متضرر از وضع محدودیت بر گشت‌وگذار در کابل آغاز شده است.

داوود سلطان‌زوی، شهردار کابل، امروز(چهارشنبه،۱۰ثور) حین آعاز روند توزیع نان خشک به خانواده‌های نیازمند و متضرر از وضع محدودیت بر گشت‌وگزار در کابل، طی سخنانی گفته است”: به هدف رسید‌گی به نیازمندان و خانواده‌های فقیر که در وضع قیود بر گشت‌وگزار متضرر شده‌اند، روند توزیع نان برای ۲۵۰ هزار خانواده در کابل طرح و روی دست گرفته شده است”.

bread

او افزوده: شهرداری کابل به منظور نظارت از روند توزیع نان خشک برای مستحقین در نواحی شهر، گروه‌های نظارتی را متشکل از شوراهای علما، وکلا، زنان، متنفذین محل و رضاکاران جامعه‌ی مدنی ایجاد کرده است.

در اطلاعیه منتشر شده از سوی شهردای کابل آمده است که “نان خشک به مستحقین مطابق کارت توزیع می‌گردد که قبلا از جانب کمیته‌های محلی نیازمندان شناسایی گردیده و کارت نان خشک اخذ نموده اند.

همچنان نانوایی‌هایی ‌که ظرفیت توزیع نان برای مستحقین را دارند، با در نظر داشت توصیه‌های صحی، مکلف به توزیع نان برای مستحقین می‌باشند. به گفته شهرداری کابل، نان خشک طوری به مستحقین توزیع می‌گردد که باعث ازدحام نگردد.

۱۰ / اردیبهشت ۱۳۹۹

۵۰ معتاد مواد مخدر خیابانی در هرات جمع‌آوری شدند

مسوولان در ریاست صحت عامه هرات می‌گویند که ۵۰ تن از معتادان مواد مخدر خیابانی در این ولایت را جمع‌آوری کرده‌اند.

محمدرفیق شیرزی، سخنگوی ریاست صحت عامه هرات، در یک خبرنامه گفته است که برنامه جمع آوری معتادین خیابانی امروز(چهارشنبه،۱۰ثور) در همکاری با فرماندهی پولیس هرات، از سوی مدیریت کاهش تقاضای مواد مخدر این ریاست راه‌اندازی شده است.

خبرنامه

مسوولان در ریاست صحت عامه هرات می‌گویند که ۵۰ تن از معتادان مواد مخدر خیابانی در این ولایت را جمع‌آوری کرده‌اند

به گفته او، “طی فعالیت کاری این مدیریت، حدود ۵۰ معتاد خیابانی از طبقه ذکور، از بلوار مسیر سرک پشتون پل و بلوار مسیر تانک مولوی ولایت هرات، جمع آوری گردیدند که بعد از انجام مراحل بهداشتی در شفاخانه، متعادین بستر برای مدت ۴۵ روز از خدمات آن مرکز مستفید شوند”.

گفتنی است که در پی شیوع ویروس کرونا در ولایت هرات، تا اکنون ۱۸۰ معتاد مرد تحت پوشش خدمات صحی و ترک اعتیاد قرار گرفته اند. به گفته سخنگوی ریاست صحت هرات، قرار است طی هفته جاری و هفته آینده روند جمع آوری و تداوی خانم های معتاد نیز عملی شود.

شیرزی یادآوری کرده که دولت حدود ۱۴ میلیون افغانی را مخصوص تداوی معتادین در سیر شیوع ویروس کرونا به ولایت هرات اختصاص داده که قرار است برای انکشاف خدمات صحی این بخش به مصرف برسد.

همچنان طبق پلان ریاست صحت عامه هرات، در حدود ۷۰۰ معتاد تحت پوشش خدمات صحی قرار می‌گیرند.