کمیسیون حقوق بشر: مرد و زن فراری در غور، در محکمه صحرایی کشته نشده‌اند |
کمیسیون حقوق بشر: مرد و زن فراری در غور، در محکمه صحرایی کشته نشده‌اند

بازتاب خبرهای 19 ثور 1398

Image Title
۹ / ثور ۱۳۹۹

کمیسیون حقوق بشر: مرد و زن فراری در غور، در محکمه صحرایی کشته نشده‌اند

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید  یک مرد و زن فراری در ولایت غور که هفته گذشته خبر تیرباران آن‌ها توسط طالبان منتشر شد، در محکمه صحرایی کشته نشده‌، بلکه در درگیری دوجانبه کشته شده‌اند.

کمیسیون حقوق بشر امروز (سه‌شنبه، ۹ثور) در یک خبرنامه گفته است: “گروه طالبان، با تعقیب یک مرد و زن فراریِ باشنده ولسوالی دولینه‌ ولایت غور، روز دوشنبه (۱ثور) آنان را کشته‌‌اند؛ اما بر اساس یافته‌های کمیسیون، آن‌ها نه در یک محکمه صحرایی، بلکه در یک درگیری دوجانبه کشته ‌شده‌اند.”

AIHRC

کمیسیون حقوق بشر خواستار تحقیق و پیگیری این قضیه و اجرای عدالت از سوی حکومت شده است.

این در حالی است که مسوولان محلی در ولایت غور به تاریخ ۱ ثور گفته بودند که طالبان یک مرد و زن را به اتهام فرار از منزل، در ولسوالی دولینه تیرباران کرده‌اند.

۱۹ / ثور ۱۳۹۸

یک موتر بمب شورشیان طالبان در هلمند منهدم شد

مقام های امنیتی از انهدام یک موتر بمب شورشیان طالبان در ولایت هلمند خبر داده اند.

mod

وزارت داخله امروز پنجشنبه (۱۹ثور) گفته است که یک عراده موتر بمب که شورشیان طالبان می خواستند آن را در شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند انفجار دهند، توسط نیروهای هوایی در ولسوالی نادعلی شناسایی و منهدم شده است.

وزارت داخله افزوده که در صورت انفجار این موتر بمب تلفات زیاد جانی و مالی بر باشندگان شهر لشکرگاه وارد می شد.

۱۹ / ثور ۱۳۹۸

ربانی: تحقق موازین حقوق بشری در گفتگوهای صلح غیر قابل مذاکره است

صلاح الدین ربانی سرپرست وزارت خارجه می گوید افغانستان حدود مشخص برای گفتگوهای صلح تعیین کرده و تحقق موازین حقوق بشری در گفتگوهای صلح غیر قابل  مذاکره است.

آقای ربانی که امروز پنجشنبه (۱۹ثور) در دومین نشست گروۀ کاری اختصاصی حکومت افغانستان و اتحادیۀ اروپا دربارۀ حقوق بشر، حکومتداری و مهاجرت، در وزارت امور خارجۀ  سخن می گفت افزود که افغانستان حدود مشخصی را برای گفت‌وگوهای صلح و رسیدن به آشتی ملی تعیین کرده‌است.

او تاکید کرد که “نظام حقوقی جمهوری اسلامی افغانستان که بر ارزش‌های بنیادین اسلامی و حقوق بشری استوار است برای مذاکرات صلح و دست‌یابی به آشتی ملی حدود مشخصی را فراهم نموده است که احترام، رعایت و تحقق موازن حقوقی بشری، بخش بنیادین و غیر قابل مذاکرۀ آن می‌باشد.”

از سویی هم، پاولا پمپلونی، معاون بخش آسیا پاسفیک اتحادیۀ اروپا با بیان اینکه تجربه‌ها نشان داده‌اند که اگر زنان در روند صلح دخیل باشد، فرصت‌های بسیار بهتری وجود دارند که این توافق‌ها پایدار خواهند بود افزود اتحادیۀ اروپا همچنان بر برگزاری یک انتخابات شفاف در افغانستان تأکید می‌ورزد.

۱۹ / ثور ۱۳۹۸

عبدالله: طالبان حسن نیت ما را به عنوان ضعف تعبیر کرده اند

عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت می گوید طالبان حسن نیت ما را به عنوان ضعف تعبیر کرده اند.

abdullah ab

آقای عبدالله امروز پنجشنبه (۱۹ثور) در واکنش به حمله روز گذشته مهاجمان بر موسسه کونترپارت انترنشنل در صفحه توییترش نگاشته که طالبان جنایتی را مرتکب شدند که با طرح های مسالمت آمیز حل و فصل منازعات هماهنگ نیست.

آقای عبدالله در ادامه افزوده که طالبان “حسن نیت ما را به عنوان ضعف تعبیر کرده و از گفتگو های صلح برای مشروعیت بخشیدن به جنایات فجیعی که دیروز در کابل مرتکب شدند، سو استفاده می کنند.”

۱۹ / ثور ۱۳۹۸

اتحادیه اروپا مهلت 60 روزه ایران در مورد برجام را رد کرد

اتحادیه اروپا و کشورهای غربی باقی‌مانده در توافقنامه اتمی ایران ” برجام” در بیانیه‌ای مشترک مهلت ۶۰ روزه  ایران برای عمل کامل این کشورها به تعهدات خود را رد کرده‌اند.

UN Iran

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همراه با وزیران خارجه آلمان، بریتانیا و فرانسه، سه کشور غربی باقی‌مانده در برجام، امروز پنجشنبه (۱۹ثور) در بیانیه مشترک گفته اند که بیانیه ایران در مورد تعهداتش در چارچوب برجام را ملاحظه کرده و برجام را دستاوردی کلیدی در ساختار جلوگیری از گسترش تسلیحات اتمی در جهان می دانند.

در این اعلامیه مشترک افزوده شده که “ما قویا به ایران توصیه می‌کنیم که از دست زدن به هر گونه اقدامی که باعث تشدید مشکلات شود خودداری ورزد.”

این در حالی است که روز گذشته شورای عالی امنیت ملی ایران گفته بود که اگر کشورهای باقی مانده در برجام قادر نباشند در مدت ۶۰ روز مطالبات ایران را تامین کنند، در مرحله بعدی ایران محدودیت های غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز اعمال نمی کند.