سازمان ملل: افراط‌گرایان با استفاده از ویروس کرونا به طور آنلاین سربازگیری می کنند | خبرنامه
سازمان ملل: افراط‌گرایان با استفاده از ویروس کرونا به طور آنلاین سربازگیری می کنند

بازتاب خبرهای 9 ثور 1399

Image Title
۹ / اردیبهشت ۱۳۹۹

سازمان ملل: افراط‌گرایان با استفاده از ویروس کرونا به طور آنلاین سربازگیری می کنند

دبیرکل سازمان ملل متحد هشدار داده که گروه های افراطی از حالت قرنطینه ویروس کرونا برای تشدید تلاش های رسانه های اجتماعی جهت گسترش نفرت و جذب جوانانی که وقت بیشتری در اینترنت می گذرانند، استفاده می کنند.

پس از آن که در شهرها و ولایات مختلف در سراسر جهان محدودیت گشت و گذار وضع شد، اکثر مردم به خصوص جوان ها بیشتر اوقات خود را در فضای مجازی سپری می‌کنند و آنلاین هستند.

آنتونیو گوترش گفت: “حتی قبل از همه گیر شدن ویروس کورونا، از هر 5 جوان، یک تن  تحصیل، آموزش یا کار را فرا نمی گرفت و از هر چهار نفر یکی تحت تأثیر خشونت ها و  افراط گرایی قرار می گرفت”.

او ابراز تاسف کرد که هر ساله 12 میلیون دختر در حالی مادر می‌شوند که خود هنوز کودک هستند.

خبرنامه

گوترش در نشست شورای امنیت سازمان ملل در مورد جوانان، صلح و امنیت گفت: “این ناامیدی‌ها و به صراحت، عدم پاسخگویی به آن ها توسط افراد قدرتمند، باعث کاهش اعتماد به نفس در مؤسسات سیاسی می شود.”

وی گفت: “وقتی چنین چرخه ای به وقوع بپیوندد، سوء استفاده از عصبانیت و ناامیدی جوانان برای گروه های افراطی بسیار آسان می شود.”

اما علی رغم این چالش ها، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که جوانان “هنوز راه هایی برای مشارکت، حمایت از یکدیگر، و تقاضا برای تغییر وجود دارد که از جمله می‌توان به تلاش ها برای مبارزه با ویروس کرونا اشاره کرد”.

۹ / اردیبهشت ۱۳۹۹

هجوم ملخ‌ها به ولایت هرات

مسوولان محلی هرات می‌گویند که از نیمه‌های شب گذشته (دوشنبه، 8 ثور) شیوع آفت ملخ در بعضی از ساحات مسکونی شهر و بعضی از ولسوالی های این ولایت دیده شده است.

دفتر مطبوعاتی مقام ولایت هرات امروز (سه‌شنبه، ۹ثور) در یک خبرنامه گفته است که بر اساس سروی های ابتدایی، “این ملخ ها از نوع محلی یا بومی بوده و خسارات ناشی از این آفت بسیار اندک پیش بینی می گردد.”

خبرنامه

در این خبرنامه آمده است که به اساس گزارش های واصله از سطح ولسوالی ها، تا اکنون هجوم ملخ ها خسارتی به ساحات زراعتی وارد نکرده است.

گفتنی است که شیوع آفت ملخ باعث نگرانی دهاقین و شهروندان ولایت هرات شده است.

۹ / اردیبهشت ۱۳۹۹

دادستانی کل: «مماتی سالنگ» به 16 سال زندان محکوم شده است

سخنگوی دادستانی کل می گوید که “دل آقا” مشهور به “مماتی سالنگ” با یک همکارش به جرم تخریب پایه برق به 16 سال زندان محکوم شده اند.

جمشید رسولی امروز سه شنبه(9ثور) ‏‌در توییتی نوشته است: “دل‌آقا مشهور به مَماتی سالنگ، با یک‌تن دیگر از هم‌کارانش که چندی پیش به‌ اتهام تخریب پایه‌ برقِ مسیرِ پروان-کابل بازداشت‌ شده‌ بودند؛ به تاریخ 19 حمل هریک شان به مدت 16 سال زندان محکوم شدند.”

رسولی افزوده است که  این دو تن مکلف به پرداخت مبلغ 408 میلیون و 632 هزار و 820 افغانی به‌عنوان جبران خسارت تخریب پایه برق شده اند.

خبرنامه

دل آقا مشهور به مماتی سالنگ

این در حالی است که ریاست عمومی امنیت ملی به تاریخ 18 میزان اعلان کرده بود که یک گروه چهار نفری طالبان که مسوول انفجار پایه برق در سالنگ بود، بازداشت شده است.

امنیت ملی در آن زمان گفته بود که این افراد به دلیل نپرداختن یک‌صد هزار دالر امریکایی از سوی شرکت برشنا، به دستور رهبری شان دست به انفجار پایه‌های برق زده اند.

۹ / اردیبهشت ۱۳۹۹

هیواد: جلب همکاری برای مبارزه با کرونا و اجماع برای صلح و آتش بس؛ اولویت های وزارت خارجه افغانستان است

سخنگوی وزارت امورخارجه می گوید  جلب همکاری و کمک کشورها در زمینه مبارزه با  کرونا و دریافت تجارب آنان در این زمینه، و همچنین به دست آوردن اجماع منطقه ای و جهانی برای صلح و ایجاد آتش بس بشردوستانه، اولویت های این وزارت است.

گران هیواد امروز سه شنبه (9ثور) در یک نشست خبری گفت که حنیف اتمر، سرپرست این وزارت برای شریک کردن این اولویت ها با وزیران خارجه حدود ده کشور و سفیران و نمایندگان خاص آن کشورها به گونه رو در رو  یا از طریق ویدیوکنفرانس و تماس تلفونی گفتگو کرده است.

وی افزود  در زمینه جلب حمایت صحی، باز نگه داشتن بنادر به روی تجارت و ترانزیت به هدف تامین مواد مورد نیاز شهروندان، بازگرداندن هموطنان گیرمانده در کشورهای همسایه و دور، رسیدگی به مشکلات شهروندان افغانستان در سایر کشورها و طی مراحل اسناد حقوقی انقتال زندانیان کشور از ایران و عربستان، اقدام شده است.

خبرنامه

گران هیواد

سخنگوی وزارت خارجه خاطرنشان کرد که به منظور تامین مصونیت غذایی در کشور نیز کارهایی صورت گرفته و محموله نخست 5 هزار تنی گندم از هندوستان به افغانستان رسیده و نیز در صحبت میان وزرای خارجه دو کشور، روی افزایش مقدار محموله‌ها برای هر دوره و جستجوی امکانات برای وارد نمودن گندم، برنج، چای و شکر بیشتر از هند گفتگو شده است.

به گفته وی، در زمینه باز نگه داشتن بنادر و توسعه تجارت و ترانزیت با کشورهای ترکمنستان، تاجیکستان، ایران، پاکستان و چین نیز گفتگو شده و مقامات این کشورها وعده سپرده که مرزهای‌شان را برای انتقال مواد غذایی و کمک‌های صحی به مردم افغانستان، باز نگه دارند.

هیواد اضافه کرد که در راستای ایجاد اجماع منطقه ای برای صلح نیز بحث هایی با وزرای خارجه و دیپلمات‌های برجسته کشورهای مهم منطقه و جهان آغاز شده است.

وی با بیان این‌که برای انتقال زندانیان افغان از کشورهای ایران و عربستان کمیسیون‌های بین وزارتی، جلسات مکرری در این زمینه دایر کرده، گفت  تاکنون بیش از 4 هزار شهروند گیرمانده افغانستان از هند، 3500 تن از امارات و بیش از یک هزار تن دیگر از کشورهای عربی به افغانستان منتقل شده اند.

۹ / اردیبهشت ۱۳۹۹

جلوگیری از انفجار یک موتر بمب در هرات

مقامات محلی می گویند که نیروهای امنیت ملی از انفجار یک موتر بمب در این ولایت جلوگیری کرده اند.

دفتر والی هرات امروز سه‌شنبه (9ثور) با نشر یک خبرنامه گفته است که حوالی ساعت 6 صبح امروز، یک موتر بمب که از سوی تروریستان مخفی شده بود، در نتیجه عملیات نیروهای امنیت ملی در ساحه “جنگل پشتون پل” منفجر شد.

خبرنامه

در این خبرنامه آمده است که بر اساس معلومات قبلی اداره امنیت ملی، قرار بوده این موتر بمب در یکی از نقاط مزدحم شهر هرات منفجر شود.

دفتر والی هرات مشخص نکرده که این موتر بمب از سوی کدام گروه آماده انفجار شده بوده است.