گزارش جدید یوناما: بیش از 500 غیرنظامی در سه ماه اول 2020 در افغانستان کشته شدند |
گزارش جدید یوناما: بیش از ۵۰۰ غیرنظامی در سه ماه اول ۲۰۲۰ در افغانستان کشته شدند

گزارش جدید یوناما: بیش از ۵۰۰ غیرنظامی در سه ماه اول ۲۰۲۰ در افغانستان کشته شدند

۸ / ثور ۱۳۹۹ | ۰ دیدگاه
Image Title

هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان “یوناما” در یک گزارش تازه می‌گوید  در جریان ربع اول سال ۲۰۲۰ میلای، بیش از ۵۰۰ غیرنظامی به شمول بیش از ۱۵۰ کودک در افغانستان کشته شده‌اند.

یوناما امروز دوشنبه (۸ثور) با نشر این گزارش تازه از تلفات غیرنظامیان گفته است که در جریان سه ماه اول سال ۲۰۲۰ در مجموع یک هزار  و ۲۹۳ تلفات غیرنظامی در افغانستان داشته‌ایم که شامل ۵۳۳ کشته و ۷۶۰ زخمی می‌شوند.

 در این گزارش تاکید شده که هنوز هم تلفات سنگین جنگ به غیرنظامیان  وارد می‌شود، و ضرورت فوری به تلاش بیشتر تمام گروه های درگیر، جهت حفاظت از غیرنظامیان به ویژه با توجه به افزایش تهدید ویروس کرونا وجود دارد.

یونا خاطرنشان کرده: “این گزارش افزایش نگران‌کننده‌ای را در خشونت‌ها در جریان ماه مارچ، یعنی زمانی که انتظار می رفت دولت افغانستان و طالبان گفتگوهای صلح را آغاز نموده و  راه‌هایی را برای کاهش خشونت‌ها و اولویت بندی تلاش‌ها جهت حفاظت از همه افغان ها از اثرات کووید ۱۹ جستجو نمایند، ثبت نموده است.”

دیبرا لاینز، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان با انتشار این گزارش از تمام گروه های درگیر در جنگ خواسته است، از فرصتی که با فراخوان دبیرکل سازمان ملل متحد برای برقراری آتش بس جهانی، جهت تمرکز بر تلاش‌های جمعی برای مبارزه با ویروس کرونا ارایه شده، استفاده کنند.

لاینز افزوده: “برای حفظ زندگی تعداد بی شماری غیرنظامی در افغانستان و امید دادن به مردم برای آینده ای بهتر، مهم است تا خشونت با ایجاد یک آتش بس و آغاز مذاکرات صلح، متوقف شود.”

یوناما در گزارش خود در مورد تشدید خشونت ها در جریان ماه مارچ و افزایش تلفات غیرنظامیان ابراز نگرانی کرده است.

در این گزارش یوناما، عناصر مخالف دولت عامل ۵۵ درصد تلفات غیرنظامیان در جریان سه ماه نخست سال جاری میلادی عنوان شده که در نتیجه آن، ۲۸۲ تن کشته و ۴۲۸ تن دیگر زخمی شده اند. از این میان ۳۹ درصد  تلفات توسط طالبان، ۱۳ درصد توسط داعش و باقی از سوی عناصر نامشخص صورت گرفته است.

هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان اضافه کرده که تلفات غیرنظامیان از سوی طالبان نسبت به سه ماه نخست سال گذشته ۲۲ درصد افزایش داشته است.

یوناما در عین حال، عامل ۳۲ درصد تلفات غیرنظامیان را نیروهای طرفدار دولت خوانده و گفته است، این نیروها عامل کشته شدن ۱۹۸ غیرنظامی و زخمی شدن ۲۱۴ تن دیگر هستند. در جریان سه ماه اول سال ۲۰۲۰، در مقایسه با عناصر  مخالف دولت، نیروهای طرفدار دولت بیشتر مسوول مرگ و میر کودکان بوده و تلفات نسبت داده شده به نیروهای دولتی، نسبت به گذشته افزایش دو برابری  را نشان می دهد. این تلفات عمدتا از اثر حملات هوایی و تیراندازی‌های غیرمستقیم در جریان درگیری های زمینی صورت گرفته است.

به گزارش یوناما، ۲۱ درصد مجموع تلفات غیرنظامیان در سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ به نیروهای ملی امنیتی، ۸ درصد به نیروهای نظامی بین المللی و باقی آن به گروه های مسلح طرفدار دولت و عناصر نامشخص طرفدار دولت نسبت داده شده است.

این نهاد بین المللی همچنان گفته است که کودکان و زنان بیشترین تاثیرات خشونت را متحمل شده و از اول جنوری تا ۳۱ مارچ  ۲۰۲۰، ۴۱۷ مورد تلفات کودکان شامل ۱۵۲ کشته و ۲۶۵ زخمی و همچنان تلفات زنان؛ ۶۰ کشته و ۱۰۸ زخمی ثبت شده است.

یوناما اضافه کرده که با وجود افزایش سطح خشونت ها و تلفات غیرنظامیان در ماه مارچ، مجموع شمار تلفات غیرنظامیان در ربع اول سال ۲۰۲۰ در مقایسه با ربع اول سال ۲۰۱۹، نشان دهنده ۲۹ درصد کاهش و کمترین آمار در ربع اول سال از ۲۰۱۲ به این سو است.

اخبار نظامی امنیتی افغانستان را اینجا مطالعه کنید.

 

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
تلفات غیر نظامیان جنگ گزارش یوناما

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید