بیش از ۱۲هزار زندانی به مناسبت ۸ ثور و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا رها می‌شوند |
بیش از ۱۲هزار زندانی به مناسبت ۸ ثور و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا رها می‌شوند

بازتاب خبرهای 8 ثور 1399

Image Title
۸ / ثور ۱۳۹۹

بیش از ۱۲هزار زندانی به مناسبت ۸ ثور و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا رها می‌شوند

اداره تنظیم امور زندان‌ها اعلام کرده است که ۱۲هزار و ۳۹۹ زندانی، به مناسبت فرا رسیدن هشتم ثور، سالروز پیروزی مجاهدین و هم‌چنین جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، از زندان‌های کشور رها می‌شوند.

این زندانیان بر اساس فرمان عفو و تخفیف زندانیان توسط رییس جمهور آزاد خواهند شد.

راشد طوطاخیل، رییس تنظیم امور زندان‌ها که امروز (دوشنبه،۸ ثور) در یک کنفرانس خبری در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت در مورد این فرمان جزییات می داد، از تمامی زندانیانی که بر اساس این فرمان رها می شوند، تقاضا نمود تا پس از رهایی، به مدت ۱۴ روز در خانه‌های شان بمانند.

خبرنامه

آزادی ۱۲ هزار زندانی

او افزود که این اقدام به خاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا صورت می گیرد.

طوطاخیل در همین حال گفت که پیش از این بر اساس فرمان اختصاصی شماره ۱ رییس جمهور در مورد رهایی زندانیان، ۶هزار و ۱۲۴ زندانی رها گردیده و روند رهایی زندانیان همچنان جریان دارد.

او گفت بر اساس فرمان اختصاصی شماره ۱، قرار است بین ۹ الی ۱۰ هزار زندانی به خاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا رها شوند.

۸ / ثور ۱۳۹۹

کمیسیون تدارکات ملی پیشنهاد تهیه ۵۰۰ دستگاه تنفس مصنوعی را منظور کرد

ارگ ریاست جمهوری اعلام کرده که پشنهاد ۴۸ مورد تدارکاتی به شمول تدارک ۵۰۰ عدد دستگاه تنفس مصنوعی “وینتلاتور” و تخصیص ۳۱۳ میلیون افغانی برای ترمیم و اعمار مراکز صحی، منظور شده است.

بر اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری، در جلسه کمیسیون تدارکات ملی که قبل از ظهر امروز(دوشنبه، ۸ثور) در ارگ برگزار گردید، ۴۹ مورد تدارکاتی به بحث و بررسی گرفته شد که در نتیجه ۴۸ مورد آن به ارزش بیش از ۱۲.۵ میلیارد افغانی از سوی این کمیسیون منظور شده است.

photo_2020-04-27_18-10-51

کمیسیون تدارکات ملی قرارداد پروژه تهیه و تدارک ۵۰۰ عدد وینتلاتور و درخواست منظوری مستقیم کیت های تشخیصی و مواد مصرفی COVID-19 از طریق وزارت صحت عامه را نیز مورد بررسی و منظور کرده است.

در اعلامیه ارگ هم‌چنان آمده است که کمیسیون تدارکات ملی در رابطه به دو قرارداد شامل پروژه بازسازی قصر جبل السراج و پروژه بازسازی قصر بالا باغ پغمان تصمیم گرفته تا پول این پروژه ها که بیش از ۳۱۳ میلیون افغانی می شود، به ترمیم و اعمار شفاخانه ها و مراکز صحی در کشور اختصاص داده شود.

۸ / ثور ۱۳۹۹

شورای امنیت: عوامل اساسی تلفات غیرنظامیان، طالبان و گروه‌های تروریستی هستند

دفتر شورای امنیت ملی در واکنش به گزارش هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان “یوناما” می‌گوید، عامل اصلی تلفات غیرنظامیان؛ طالبان و گروه‌های تروریستی هستند.

شورای امنیت ملی امروز دوشنبه (۸ثور) با نشر یک اعلامیه گفته است که گزارش یوناما در رابطه به تلفات غیرنظامیان را در جریان سه ماه اول سال روان میلادی دریافت و مشاهده کرده است.

در این اعلامیه آمده که در این گزارش ارقام تلفات غیرنظامیان در اثر جنگ، تکان دهنده و قابل تامل جدی است. این گزارش بیشتر این واقعیت را برملا می کند که برای حفاظت از زندگی غیرنظامیان نیاز جدی به آتش‌بس سرتاسری و دوام‌دار است.

office of security council

 شورای امنیت ملی تاکید کرده است: “عوامل اساسی تلفات ملکی، حملات طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی، انفجار ماین‌های کنار جاده، انجام حملات انتحاری در مناطق مزدحم و استفاده از خانه‌های مردم ملکی و سایر تاسیسات عام‌المنفعه هم‌چون سنگر جنگ، محسوب می‌شود.”

به گفته این شورا، اولویت اساسی دولت حفاظت از غیرنظامیان است و تلفات غیرنظامیان قابل قبول نیست.

این در حالی است که یوناما امروز در گزارش خود پیرامون تلفات غیرنظامیان در سه ماه اول سال ۲۰۲۰ میلادی، از افزایش این تلفات ابراز نگرانی کرده، گفته که در این بازه زمانی، یک هزار و ۲۹۳ غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند.

۸ / ثور ۱۳۹۹

حالت دفاع فعال؛ ۲۱ شورشی طالب در فاریاب کشته و زخمی شدند

وزارت دفاع کشور می‌گوید که حملات طالبان در فاریاب با ۲۱ کشته و زخمی عقب زده شده است.

قول اردوی ۲۰۹ شاهین در یک خبرنامه گفته است که شب گذشته(یک‌شنبه، ۷ثور) هراس افگنان طالب بر موقعیت نیروهای امنیتی و مرکز ولسوالی های خواجه سبزپوش و شیرین تگاب ولایت فاریاب حمله نمودند.

photo_2020-04-27_16-56-00

بر اساس این خبرنامه، نیروهای مستقر در این ولسوالی ها در چارچوب حالت دفاع فعال، حملات طالبان را با تلفات سنگین عقب زدند.

این حمله ها ساعت ۹ شب آغاز و پس از چند ساعت درگیری، سرانجام یک سرگروه طالبان به نام “حاجی غلام علی” مشهور به “ملا اکه”، با ۷ تن دیگر از اعضای این گروه کشته و ۱۳ شورشی دیگر زخمی شدد.

وزارت دفاع تأکید کرده که این حمله طالبان با شکست مواجه شده است.

همچنان در این درگیری‌ها، چهار تن از نیروهای امنیتی مجروح گردیدند.

۸ / ثور ۱۳۹۹

کمیسیون حقوق بشر: گروه طالبان بیش از ۸ غیرنظامی را در یک هفته کشته است

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که گروه طالبان ۸ غیرنظامی و یک خانواده را از اوایل ماه ثور تاکنون کشته‌ است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر امروز (دوشنبه، ۸ثور) در یک خبرنامه گفته است که یافته‌هایش نشان می‌دهد گروه طالبان در تاریخ دوم ثور با شلیک‌های هاوان در قریه “قولبرس” شهر تالقان، مرکز ولایت تخار و در ششم ثور در قریه “خان‌آباد” ولسوالی چهاربولک ولایت بلخ، در مجموع شش غیرنظامی به شمول زنان و کودکان را کشته‌ است.

خبرنامه

کشته شدن ۸ غیر نظامی توسط طالبان

همچنان بر اساس یافته‌های این کمیسیون، گروه طالبان دو فراری از منزل را در ولایت غور، و یک خانواده‌ را در مسیر شاهراه کابل – پلخمری تیرباران کرده‌ است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر از حکومت خواسته که با پیگرد جدی عاملان این جنایت‌ها، عدالت را بر آن‌ها اجرا کند.

۸ / ثور ۱۳۹۹

دستگیری یک گروه 8 نفری در پیوند به همکاری با داعش در ننگرهار

وزارت امورداخله اعلام کرده که یک گروه ۸ نفری به ارتکاب همکاری با گروه تروریستی داعش در ننگرهار دستگیر شده است.

وزارت داخله با نشر یک خبرنامه تصریح کرده است که روز گذشته (یک‌شنبه، ۷ثور)، نیروهای قطعات خاص پولیس، عملیات ضد تروریستی را در قریه “اسلام پور” ولسوالی خیوه ولایت ننگرهار انجام دادند که در نتیجه آن، یک گروه ۸ نفری که با گروه تروریستی داعش همکاری داشت، دستگیر شده است.

خبرنامه

دستگیری یک گروه ۸ نفری در پیوند به هم‌کاری با داعش

به گفته این وزارت، از  این گروه، یک کلاشینکوف، یک تفنگچه و مقداری مهمات نیز به دست آمده است.